Britanci bodo zdravila izdelovali v vesolju, kaj bi od tega imeli na Zemlji

Tehnologija Forbes Slovenija 24. julija, 2024 09.54
featured image

Britansko podjetje BiologIC Technologies je za nov način izdelave zdravil v vesolju prejelo 65 milijonov funtov.

24. julija, 2024 09.54

Vesoljska agencija Združenega kraljestva (UKSA) je naznanila, da bo BiologIC Technologies prejel 65 milijonov funtov za razvoj novih tehnologij, ki bodo preizkušene na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), poroča BBC. Podjetje je že zasnovalo sistem, ki omogoča hitrejši razvoj in proizvodnjo cepiv ter genskih terapij kot večina tradicionalnih metod. Zdaj bo z denarjem sistem prilagodilo tako, da bo deloval tudi v vesolju.

“Sistem bo moral biti kos pritiskom in vročini, ki nastanejo, ko raketa zapusti Zemljo,“ je pojasnil Richard Vellacott, glavni izvršni direktor podjetja BiologIC Technologies. “Tekočine v mikrogravitaciji lebdijo, zato bomo morali najti način, kako jih zadržati.”

Katere raziskave so lažje v vesolju

Poskusi, ki se izvajajo v vesolju, niso namenjeni le astronavtom, temveč nam lahko pomagajo tudi na Zemlji. Kot je za BBC razložil Vellacott, so zaradi mikrogravitacije nekatere zdravstvene raziskave, na primer preučevanje bolezni, povezanih s staranjem, v vesolju lažje kot na Zemlji: “Na Zemlji je zelo težko preučevati učinke staranja, ker to traja tako dolgo, v vesolju pa se naše celice starajo hitreje, zato lahko tovrstne raziskave tam opravimo hitreje in morda pospešimo nova zdravljenja.”

Prav tako mikrogravitacija v vesolju omogoča lažjo rast človeških organov. “V vesolju bi bilo mogoče gojiti organe, ki bi jih nato prinesli na Zemljo za presaditev,” pove Vellacott.

V podjetju BiologIC Technologies verjamejo, da lahko njegov sistem proizvaja več kot le zdravila. Iz osnovnih bioloških sestavin lahko izdeluje tudi hrano in surovine. “Če bomo lahko v vesolju proizvajali surovine, upam, da bomo to začeli početi tudi na Zemlji. Trenutno uvažamo tisto, česar nimamo, z drugih predelov sveta, kar dolgoročno ni trajnostno,” je še dejal Vellacott.

Vesoljska tekma 2.0

Vlade in podjetniki po vsem svetu ponovno namenjajo ogromne vsote denarja za vesolje, vendar ne gre več za doseganje drugih planetov, temveč za omogočanje življenja ljudi na njih. Gibanje se imenuje “vesoljska tekma 2.0”.

Za zdaj je pri teh načrtih ključno, da astronavti postanejo samozadostni. Zato je UKSA napovedala financiranje za podporo več projektov. Enega od njih vodi podjetje BiologIC Technologies. Datum misije, ki bo tehnologijo podjetja BiologIC ponesla v vesolje, še ni določen, še poroča BBC.