Zuckerberg na sodišču branil Metine nakupe: Lahko bi izdelali svojo aplikacijo

"Prepričan sem, da bi lahko izdelali aplikacijo. Ali bi bila uspešna ali ne, pa je stvar špekulacij," je na zaslišanju pred sodiščem dejal šef Mete Mark Zuckerberg. Na sodišču se brani pred očitki, da si je njegovo podjetje z nakupom Instagrama in WhatsAppa ustvarilo monopol.
V Washingtonu se je nadaljevalo zaslišanje glavnega izvršnega direktorja Mete Marka Zuckerberga v protimonopolnem sojenju, ki ga je sprožila Zvezna komisija za trgovino (FTC). Šef Mete je zagovarjal nakup aplikacij Instagram in WhatsApp.
FTC trdi, da je Meta, ki je že imela v lasti Facebook, leta 2012 kupila Instagram in nato leta 2014 še WhatsApp, da bi odpravila konkurenco in si zagotovila monopol. Zahteva razbitje podjetja. Medtem Meta trdi, da je z omrežji X, TikTok in YouTube konkurence na trgu družbenih omrežij precej.
Kot poroča BBC, so odvetniki FTC Zuckerberga vprašali, ali bi lahko Meta ustvarila lastno aplikacijo, ki bi konkurirala Instagramu. “Prepričan sem, da bi lahko izdelali aplikacijo. Ali bi bila uspešna ali ne, pa je stvar špekulacij,” je odvrnil.
Ko so ga spomnili na e-poštno sporočilo, ki ga je poslal glavni operativni direktorici Facebooka Sheryl Sandberg in v katerem je govoril o nujnosti nakupa Instagrama ter da Messenger ni konkurenčen WhatsAppu, je odvrnil, da je ustvarjanje novih aplikacij težko. “Velikokrat se je zgodilo, da ko smo poskušali zgraditi novo aplikacijo, ta ni požela velike pozornosti,“ je po pisanju BBC dejal Zuckerberg.

Zuckerberga so privijali tudi z vprašanji o dokumentu, v katerem je leta 2018 razmišljal o ločitvi Instagrama od Mete. “Sprašujem se, ali bi morali razmisliti o skrajnem koraku, da bi Instagram izločili kot ločeno podjetje,” je zapisal v dokumentu. Po poročanju Reutersa je opozoril tudi na možnost protimonopolnega sodnega procesa in prisilnega razbitja podjetja.
V ponedeljkovem pričanju je šef Mete pojasnjeval razloge za nakup Instagrama. Kot je dejal, so se za nakup odločili zaradi tehnologije kamere in ne zaradi družbene platforme. Kot piše BBC, pa je Instagram med Metinim najpomembnejšim premoženjem, saj naj bi matičnemu podjetju letos prinašal več kot polovico prihodkov od oglaševanja v ZDA.
Zadevo bo obravnaval ameriški okrožni sodnik ZDA James Boasberg. Če bo razsodil v korist FTC, bo sojenje prešlo v drugo fazo, v kateri bodo določili, kako odpraviti domnevni Metin monopol.