Zlato iz odpadnih vezij bodo spreminjali v nakit

Posel Forbes Slovenija 8. avgusta, 2024 10.47
featured image

Britanska kraljeva kovačnica je začela zlato za nakit pridobivati iz odpadnih vezij. Vsako leto tako nameravajo obdelati 4.000 ton odpadkov.

8. avgusta, 2024 10.47

Britanska kraljeva kovačnica Royal Mint, ki že več kot 1.100 let izdeluje britanske kovance, je začela zlato pridobivati iz elektronskih odpadkov, je poročal BBC. V Llantrisantu v Walesu so v ta namen zgradili velik industrijski obrat.

Zlato bo sprva uporabljeno za izdelavo nakita, pozneje pa tudi za druge izdelke, na primer za spominske kovance. Po poročanju Guardiana bo zlato uporabljeno za serijo luksuznega nakita 886 Royal Mint. Ocenjujejo, da bo za izdelavo enega 7,5-gramskega zlatega prstana treba obdelati 600 telefonov.

Letno nameravajo obdelati več kot 4.000 ton e-odpadkov, iz katerih bi pridobili 450 kilogramov zlata. Po trenutnih cenah je ta količina zlata vredna okoli 31,4 milijona evrov, poroča BBC. “To, kar počnemo, je urbano rudarjenje,” je dejala vodja trajnostnega oddelka Inga Doak. “Vzamemo odpadni izdelek, ki ga proizvaja družba, iz njega izkopljemo zlato in vidimo vrednost tega omejenega vira.”

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Tovarna za odstranjevanje zlata iz vezij elektronskih naprav uporablja novo patentirano mešanico kislin, ki lahko na sobni temperaturi v štirih minutah raztopi plemenito kovino. V primerjavi s tradicionalnimi postopki pridobivanja zlata gre za hitrejši in energetsko varčnejši način, omenjene kemikalije pa je mogoče reciklirati.

Združeno kraljestvo drugi največji proizvajalec e-odpadkov

E-odpadki, ki vključujejo vse od starih telefonov in računalnikov do televizorjev, so vse večja težava. Po podatkih Združenih narodov (ZN) je bilo leta 2022 po celem svetu odvrženih 62 milijonov ton e-odpadkov. V najnovejšem poročilu ocenjujejo, da se bo količina do leta 2030 povečala za približno tretjino.

e-odpadki, telefoni
Leta 2022 je bilo po celem svetu odvrženih 62 milijonov ton e-odpadkov (Foto: PROFIMEDIA)

Letošnje poročilo ZN o e-odpadkih navaja, da je Združeno kraljestvo njihov drugi največji proizvajalec, prekaša ga le Norveška. “Tradicionalno se ti odpadki pošiljajo v tujino, mi pa jih zadržujemo v Združenem kraljestvu, da jih lahko uporabimo,” je za BBC povedal Leighton John, operativni direktor kovačnice.

Iščejo načine, kako uporabiti preostanek vezij

Poleg pridobivanja zlata podjetje preučuje tudi, kaj storiti z vsemi drugimi materiali, ki jih izloči iz elektronskih vezij. V njih je več različnih materialov, vključno z aluminijem, bakrom, kositrom in jeklom. Raziskujejo tudi, ali bi lahko zmlete plošče uporabili v gradbeništvu.

Nova tovarna je del stalnih prizadevanj kovačnice za diverzifikacijo poslovanja. Kovačnica je v 100-odstotni lasti britanskega ministrstva za finance. Vsako leto vladi izplača dividende, preostali dobiček pa ponovno investira v podjetje, še piše Guardian.