Zakaj direktorji ameriških podjetij odpuščajo diplomante generacije Z

Posel Forbes Slovenija 5. oktobra, 2024 17.45
featured image

Direktorji podjetij, ki so sodelovali pri raziskavi platforme Intelligent, so poudarili več slabosti generacije Z na trgu dela.

5. oktobra, 2024 17.45

Spletna platforma Intelligent, ki mladim strokovnjakom pomaga glede prihodnosti dela, je izvedla raziskavo med skoraj 1.000 delodajalci v ZDA. Direktorji podjetij so namreč v zadnjih dveh letih večkrat izrazili razočaranje nad diplomanti generacije Z, ker naj bi bilo z njimi težko delati. Mnogi so tako le nekaj mesecev po prvi zaposlitvi že ostali brez služb, razlog za to naj bi tičal v pomanjkanju sposobnosti.

Ugotovitve omenjene raziskave kažejo, da je kar šest od desetih delodajalcev že odpustilo zaposlene generacije Z, ki so jih zaposlili na začetku letošnjega leta. Čutiti je mogoče tudi oklevanje direktorjev pri ponovnem zaposlovanju tovrstnih kadrov. Eden od sedmih vprašanih naj bi se v prihodnje tudi povsem izognil zaposlovanju univerzitetnih diplomantov generacije Z.

Kaj moti direktorje

Po mnenju treh četrtin podjetij, ki so sodelovala v raziskavi, je bila večina zaposlitev diplomantov generacije Z nezadovoljiva.

Delodajalci mladim očitajo predvsem pomanjkanje motivacije za delo in dajanja pobud, 50 odstotkov vprašanih direktorjev je prav to dejstvo poudarilo kot glavni razlog, zakaj se njihovim novim zaposlitvam ni izšlo. Med drugimi razlogi so navedli še neprofesionalnost, neorganiziranost in slabe komunikacijske spretnosti.

Pripadnikom te generacijske skupine očitajo še pogoste zamude na delo in sestanke, neprimerne garderobe v službi in neprimerno rabo jezika. Okoli 20 odstotkov vprašanih direktorjev meni, da mladi ne zmorejo obvladati delovnih obremenitev, več kot polovica pa jih trdi, da mladi diplomanti na trg dela vstopajo nepripravljeni.

Kako ukrepajo šole

Tega naj bi se zavedale tudi univerze in fakultete, nekatere so v ta namen že začele spreminjati način poučevanja, da bi mlade bolje pripravili na delo. Na ameriški univerzi v Michiganu tako mlade skušajo naučiti komunikacijskih spretnosti, v Londonu pa nekatere srednje šole in univerze preizkušajo 12-urni šolski dan, da bi na tak način mlade pripravili na odraslo življenje.

Huy Nguyen, eden od glavnih svetovalcev za izobraževanje in karierni razvoj portala Intelligent, mladim diplomantom generacije Z zato svetuje, naj v službi opazujejo svoje starejše sodelavce in njihovo obnašanje, da bodo lažje razumeli kulturo podjetja, kjer so začeli delati. Na tak način bodo lažje ocenili, kakšen je primeren način sodelovanja s sodelavci.

“Prevzemite pobudo za postavljanje premišljenih vprašanj, pridobite povratne informacije in jih uporabite, da pokažete motivacijo in na tak način tudi osebnostno rastete. Ustvarite si ugled zanesljivega sodelavca, bodite pozitivno naravnani in upoštevajte roke. Pri delodajalcih boste dobro zapisani tudi, če se boste prostovoljno javili za sodelovanje pri projektih, ki so izven vaše neposredne odgovornosti,” je dejal Nguyen.

Direktor velikana Amazon Andy Jassy je pred kratkim poudaril, da direktorji raje delajo z ljudmi, ki so pozitivno naravnani, in da je velik delež delavčevega uspeha odvisen od njegovega odnosa do sodelavcev in nadrejenih.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti