Za NLB Skladi najuspešnejše leto doslej

Posel Forbes Slovenija 28. januarja, 2025 15.31
featured image

Leto 2024 je bilo za NLB Sklade zelo pomembno tudi zato, ker so začeli intenzivno mednarodno širitev.

28. januarja, 2025 15.31

Družba za upravljanje premoženja NLB Skladi ima za seboj najuspešnejše leto doslej. V svoj krovni sklad so prejeli za 395,4 milijona evrov bruto vplačil, skupna vrednost premoženja v njihovem upravljanju pa je presegla tri milijarde evrov. Tržni delež pri sredstvih v upravljanju je dosegel 40,7 odstotka, poroča STA.

Od vsega premoženja v upravljanju NLB Skladov je malo več kot 2,5 milijarde evrov skupno skoraj 97.000 vlagateljev v krovnem skladu, ki je sestavljen iz 20 različnih podskladov.

Skupni delež NLB Skladov v neto prodaji vseh slovenskih družb za upravljanje premoženja je lani dosegel 55 odstotkov, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave NLB Skladov Luka Podlogar. Podrobnih rezultatov lanskega poslovanja v družbi še ni mogel razkriti.

Preostalo premoženje upravljajo v okviru storitve gospodarjenja s finančnimi instrumenti. Tema dvema storitvama so lani dodali še upravljanje alternativnih investicijskih skladov, namenjeno sicer zgolj profesionalnim vlagateljem. Alternativni investicijski skladi običajno vlagajo v manj tipične oblike naložb in v NLB Skladih so kot prvi produkt na tem področju razvili sklad z imenom Zeleni prehod 1. Kot je spomnil član uprave Blaž Bračič, gre za infrastrukturne naložbe, ki so povezane z zelenim prehodom.

Prevzem v Makedoniji

Leto 2024 je bilo za NLB Sklade po besedah Bračiča pomembno tudi zato, ker so začeli intenzivno mednarodno širitev. Maja so kupili makedonsko družbo Generali Investments Skopje in jo avgusta preimenovali v NLB Fondovi Skopje. Septembra je bil na NLB Sklade prenesen stoodstotni delež srbske družbe Kombank Invest Beograd, ki so jo nato preimenovali v NLB Fondovi Beograd.

Blaž Bračič, član uprave NLB Skladi
Leto 2024 je bilo za NLB Sklade po besedah Blaža Bračiča pomembno tudi zato, ker so začeli intenzivno mednarodno širitev (Foto: Bobo)

Veliko pozornosti razmeram v ZDA

Tudi letos bodo veliko pozornosti namenili razmeram v ZDA, kjer so potrošniki trenutno dobro razpoloženi. “Nadaljnjo rast ameriških delnic pričakujemo predvsem na podlagi dobičkov, ne več toliko na podlagi vrednotenj,” je dejal upravitelj premoženja pri NLB Skladih Rok Vrčkovnik.

Evropa se po njegovih besedah sooča s strukturnimi težavami, kot sta čezmerna regulacija in šibka industrijska proizvodnja. “Gospodarsko rast bo letos spodbudil predvsem poceni denar, ker bo Evropska centralna banka obrestne mere najverjetneje zniževala hitreje kot ameriška,” je ocenil.

Med trgi v razvoju je izpostavil Indijo in Indonezijo. Državi namreč nista vpleteni v noben večji mednarodni konflikt in če bi ameriški predsednik Donald Trump uresničil napovedi glede carin na uvoz iz Kitajske, bi se lahko del proizvodnje preselil tja. “Vendar pa močan dolar trgom v razvoju zagotovo ne ustreza,” je še po pisanju STA poudaril Vrčkovnik.