Vzeti delnice ali denar? Vprašanje za 400 tisoč nekdanjih zavarovancev Vzajemne

Posel Andreja Lončar 22. januarja, 2025 04.25
featured image

V teh dneh je ali bo okoli 412 tisoč nekdanjih zavarovancev Vzajemne prejelo pošto uprave zavarovalnice z vprašanjem, ali želijo vračilo deleža premije v denarju ali v delnicah družbe. Kako se odločiti?

22. januarja, 2025 04.25

Zavarovalnica Vzajemna postaja delniška družba. Medtem ko je že jasno, da bo dobrih 419 tisoč zavarovancev, katerih deleži so po vrednotenju KF Financ vredni več kot 120 evrov, dobilo delnice, pa se mora okoli 412 tisoč delničarjev, katerih delež ne presega 120 evrov, odločiti, ali želijo delnice po metodi “en evro, ena delnica” ali denar.

Za denarno izplačilo se je že odločil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Dejstvo je, da je med 412 tisoč upravičenci veliko ali pa večina takih, ki niso vešči vlaganj v vrednostne papirje. Zato se verjetno marsikdo sprašuje, kako se odločiti.

Eden od zavarovancev, ki je dopis že prejel in ima delež v vrednosti 30 evrov, nam je dejal, da se bo odločil za izplačilo. Razlog je v tem, da ne zaupa, da bodo delnice ohranile ali povečevale trenutno vrednost njegovega deleža.

Odgovarjamo na nekatera vprašanja.

1. Kdaj bom prejel poziv uprave in informacijo, koliko je vreden moj delež?

Vzajemna obvestila od prejšnjega tedna pošilja v sklopih in z navadno pošto, zadnjo pošiljko naj bi oddala 11. februarja.

2. Koliko časa imam za odgovor?

Kot zavarovanec imate po prejemu pošte 15 dni časa, da zavarovalnici sporočite odločitev.  

3. Kaj če se odločim za denar?

V primeru odločitve za denarno izplačilo morate Vzajemni sporočiti svojo davčno številko in številko bančnega računa.

Izplačilo mora biti izvedeno v šestih mesecih po sprejemu skupščinskega sklepa, s katerim bo Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) odločila o višini osnovnega kapitala. Skrajni rok je konec tega leta.

4. Kaj sledi, če se odločim za delnice?

Tudi v tem primeru morate Vzajemni to sporočiti. Če imate odprt trgovalni račun, vam jih bodo vknjižili. Ker imamo Slovenci manj kot 100 tisoč trgovalnih računov, pa bo večina zavarovancev morala odpreti novega.

Za prevzem delnic pri Centralno klirinško depotni družbi (KDD) in prenos na trgovalni račun boste imeli dve leti časa.

5. Kaj pa se zgodi, če se odločim za delnice, nato pa jih ne prevzamem?

Če delnic v dveh letih ne boste prevzeli, bodo prešle v last Kapitalske družbe (Kad), podjetja v lasti države. Ta do bivših upravičencev ne bo imela nikakršnih obveznosti več, kar pomeni, da od nje ne boste prejeli nobenega nadomestila.

6. Kdaj bom lahko delnice prodal oziroma z njimi trgoval?

Vzajemna napoveduje, da bo spomladi leta 2026 začela kotirati na borzi, kjer bo mogoče z delnicami trgovati.

7. Na podlagi česa presoditi, ali je bolje vzeti denar ali delnice?

Pred odločitvijo je smiselno preveriti pogoje oziroma stroške prenosa, imetništva in morebitne kasnejše prodaje pridobljenih delnic. V Vseslovenskem združenju malih delničarjev svarijo, da glede na majhno vrednost delnic obstaja tveganje, da se boste pozneje soočili z nesorazmernimi stroški. Za občutek, samo trgovalni račun stane med 30 in 40 evrov letno.

Drug dejavnik pa je perspektivnost poslovanja Vzajemne in s tem vrednosti delnice. Vzajemna je do ukinitve dopolnilnega zavarovanja z začetkom leta 2024 kar 93 odstotkov prihodkov ustvarjala iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, zato izkazi za leto 2023 niso relevantni.

Predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk je prejšnji teden dejal, da so bili poslovni rezultati Vzajemne v letu 2024 dobri, saj je zavarovalnica dosegla rast in stabilnost kljub ukinitvi zanjo pomembnega dopolnilnega zavarovanja. Povedal je še, da je bila rast kosmate obračunane premije v primerjavi z letom prej 12-odstotna, znašala je 31,5 milijona evrov. Samo pri zdravstvenih zavarovanjih je bila rast 21-odstotna. Uprava pričakuje, da bo podjetje pozitivno poslovalo v letu 2028.

Letnega poročila za lani medtem še ni. Na Vzajemni pravijo, da bodo končne rezultate poslovanja za leto 2024 objavili, ko bodo revidirani in jih bo obravnaval nadzorni svet. Letno poročilo je praviloma objavljeno septembra. Prav tako še ni prospekta pred vstopom na borzo, ki bi dal potencialnim kupcem oziroma prevzemnikom delnic vpogled v finančni položaj podjetja. Številke so torej skope.

Malo je znanega tudi o načrtih družbe. Vzajemna sicer ima strategijo do leta 2027, a javno objavljen je le kratek povzetek, iz katerega med drugim izhaja, da sta med njenimi strateškimi cilji bančno zavarovalništvo ter širitev na nove trge, v prvi fazi na Hrvaško.

Pomanjkanje podatkov otežuje odločitev o perspektivnosti naložbe. Sogovornik iz finančnega sveta nas je opozoril še na to, da ima deleže, vredne več kot 120 evrov, verjetno veliko starejših zavarovancev. Po izračunu Vzajemne imajo delež nad to mejo zavarovanci, ki so bili pri njih dopolnilno zavarovani vsaj 15 let. Ti se ne morejo odločiti za denarno izplačilo, hkrati pa večina od njih verjetno ni vešča trgovanja, zato je povsem mogoče, da bodo po vstopu Vzajemne na borzo želeli delnice prodati, kar bi lahko nižalo borzno ceno ob začetku trgovanja.

8. Kako je z dohodnino?

Zakon navaja, da zavarovanec ne plača dohodnine, ne glede na to, ali se odloči za izplačilo v delnicah ali denarju. Prav tako ne plača dohodnine od morebitnega dobička iz kapitala, ustvarjenega ob odsvojitvi delnic Vzajemne.