Vzajemna začela pošiljati prva obvestila: kaj morate storiti upravičenci

Posel Forbes Slovenija 15. januarja, 2025 09.56
featured image

Do vračila deleža premije so upravičeni vsi, ki so imeli pri Vzajemni na dan 31. decembra 2023 sklenjeno vsaj eno zavarovanje s trajanjem eno leto ali več.

15. januarja, 2025 09.56

Vzajemna bo v okviru statusnega preoblikovanja v delniško družbo danes začela pošiljati obvestila upravičencem do vračila deleža premije.

Do deleža so poleg Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) upravičeni vsi, ki so imeli na dan 31. december 2023 pri Vzajemni sklenjeno vsaj eno zavarovanje s trajanjem eno leto ali več. Teh je skupaj 831.573.

Kot je pojasnil predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk, je bil delež posameznega upravičenca določen linearno: več premije je vplačal, večji bo njegov delež. Vzajemna bo razdelila skupno 95,9 milijona evrov, kolikor je znašal njen kapital 31. decembra 2023. Tako vrednost kapitala kot deleže je izračunal pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij KF Finance.

Tisti, ki so upravičeni do deleža premije do 120 evrov, se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali v delnicah, upravičenci nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice, je včeraj sporočilo vodstvo.

Vzajemna bo obvestila pošiljala v sklopih in z navadno pošto, zadnjo pošiljko naj bi oddala 11. februarja.

Če ste upravičeni do 120 evrov ali manj …

ZZZS in upravičenci, katerih deleži izplačila ne presegajo 120 evrov – teh je 412.217 –, se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali pa za izplačilo v deležu delnic. To bodo morali posebej označiti na obrazcu, ki ga bodo po pošti prejeli na domač naslov.

V 15 dneh po prejemu obvestila se bodo upravičenci morali odločiti, ali sprejmejo denar ali pa so se odločili za delež delnic. V primeru odločitve za denarno izplačilo bodo morali upravičenci Vzajemni sporočiti številko svojega transakcijskega računa. Izplačilo bo nakazano v okvirnem roku šestih mesecev, skrajni rok za izplačila pa je konec letošnjega leta.

Če ste upravičeni do več kot 120 evrov …

Upravičenci, katerih deleži izplačila presegajo 120 evrov – teh je 419.356 –, bodo dobili delnice, in sicer po sistemu ‘en evro, ena delnica’. Kot je pojasnila članica uprave Vzajemne Alja Markovič Čas, bodo upravičenci lahko delnice prevzeli v roku dveh let pri Centralno klirinško depotni družbi KDD in opravili prenos delnic na svoj trgovalni račun, če ga imajo že odprtega, v nasprotnem primeru si ga bodo morali odpreti (račun stane okoli 40 evrov letno).

“Dve leti po uvrstitvi na trg se bodo delnice, ki jih upravičenci ne bodo prevzeli, prenesle na Kapitalsko družbo (Kad). Stroške v zvezi z izdajo delnic nosi Vzajemna, vse ostale stroške, ko bodo delnice že vpisane na trgovalne račune upravičencev, pa bodo morali kriti upravičenci sami,” je dejala članica uprave Vzajemne.

Oproščeni dohodnine

Delnice bodo lahko njihovi imetniki prodali šele, ko bodo uvrščene na Ljubljansko borzo, to pa naj bi se predvidoma zgodilo spomladi prihodnje leto. Ob tem je za upravičence, ki bodo dobili delnice ali pa se bodo odločili za izplačilo v denarju, pomembno tudi to, da dohodnine od dohodka, ki ga je posamezni upravičenec dosegel s prevzemom delnic ali izplačila, ne bo treba plačati.

Vzajemna bo obvestila pošiljala v sklopih in z navadno pošto, zadnjo pošiljko naj bi oddala 11. februarja.