Vsak dan jo pijemo, a kmalu bo luksuz in temu ne bomo ubežali

Posel Forbes Slovenija 3. avgusta, 2024 09.24
featured image

Podnebne spremembe zvišujejo cene kave, ki so dosegle najvišjo raven v zadnjih 13 letih. Cene bi po napovedih poznavalcev lahko vztrajale še dolgo.

3. avgusta, 2024 09.24

Podnebne spremembe so v zadnjih letih močno vplivale na proizvodnjo kave, piše CNN. Daljša sušna obdobja zmanjšujejo pridelek, s tem pa naraščajo stroški proizvodnje. S poglabljanjem podnebne krize in vse bolj neugodnimi razmerami za pridelovanje kave se bo ta za potrošnike samo še dražila, napovedujejo poznavalci. Inflacija cen kave bi zato lahko vztrajala dlje časa.

Mednarodna organizacija za kavo (ICO) je prejšnji mesec poročala, da je referenčna cena v svetovni kavni industriji dosegla najvišjo raven v zadnjih 13 letih. Ta znaša približno 4,57 evra na kilogram kave.

Letošnje cene kave zvišuje robusta

Kava arabica predstavlja več kot 60 odstotkov celotne proizvodnje kave. Leta 2021 je nenavadno močan mraz zdesetkal pridelke, trg s kavo pa je doživel takojšen šok. Cena na kilogram se je povečala za več kot 1,5-krat.

Power Women, dogodek, vabilo

Podobno se je Vietnam, največji proizvajalec kave robuste, več let soočal z neugodnimi vremenskimi razmerami, zaradi česar se je v zadnjih letih obseg izvoza občutno zmanjšal. O inflaciji kave pa priča že podatek, da se je v lanskem letu izvoz kave robusta iz Vietnama količinsko zmanjšal za 9,6 odstotkov, vrednostno pa povečal za 3,1 odstotka.

Neil Rosser, direktor in svetovalec pri družbi Bison Luxley Commodities, specializiran za kavo, je za CNN dejal, da je proizvodnja kavnih zrn arabica običajno prevladujoča tržna sila, letos pa so rastoči stroški Robuste tisti, ki dvigujejo splošno ceno kave.

kavna zrna, kava, arabica
Kavna zrna arabica predstavljajo več kot 60 odstotkov celotne proizvodnje (Foto: PROFIMEDIA)

Trgovci s kavo že čutijo pritisk

Italijanski proizvajalec kave Lavazza je bil letos primoran dvigniti cene svojih izdelkov. Kot so v podjetju pojasnili za CNN, je na to vplivala kombinacija podnebnih sprememb, vojnih konfliktov in krepitev ameriškega dolarja: “To je ustvarilo ‘popoln vihar’ zaradi katerega so cene kave po pandemiji močno narasle.”

Tudi Nescafe je že lani poročal o nižjem dobičku na račun povišanja stroškov kave robusta. Medtem pa ljubitelji Starbucksa za kavo najbrž še nekaj časa ne bodo plačevali več, saj je to eno od podjetij, ki se je pred nihanjem cen na trgu zavarovalo z večletnimi pogodbami z dobavitelji, po katerih kavo odkupuje po fiksni ceni.