Vrhniški predelovalec kombijev v avtodome v petih letih potrojil prodajo

Posel Andreja Lončar 17. oktobra, 2024 05.15
featured image

Po letih hitre rasti je imel vrhniški proizvajalec avtodomov Tourne mobil lani slabše leto, letos pa znova napoveduje povečano prodajo.

17. oktobra, 2024 05.15

Pred osmimi leti je David Svetličič, ki je lastnik vrhniškega trgovca in serviserja vozil peugeot Avto Lev ter idrijskega podjetja ASI, ki ima prav tako registrirano trgovsko-servisno dejavnost, ustanovil podjetje Tourne Mobil.

Tudi ta poslovna zgodba je vezana na znamko Peugeot. Tourne Mobil namreč kombije te francoske znamke predeluje v avtodome. Kot navajajo na strani, so imeli pri razvoju tudi partnerja iz nordijskih držav, a imena ne razkrivajo.

Svetličič z mediji ne komunicira oziroma redko in je zavrnil našo prošnjo za pogovor o poslovanju podjetja.

Pospešek v času koronakrize

Poslovni izkazi pa kažejo, da je podjetje Tourne Mobil do lanskega leta beležilo lepo rast prodaje. Leta 2022 je ustvarilo rekordnih 34,5 milijona evrov prihodkov, ki so se nato lani zmanjšali na 27 milijonov evrov.

Podjetje je prihodke povečevalo že do leta 2019, ko jih je imelo devet milijonov evrov. Pospešek je dobilo v času epidemije covida-19, ki je povečala povpraševanje po avtodomih in vsem, povezanem s kamping industrijo. Lanski padec v podjetju po navedbah v letnem poročilu pripisujejo višjim obrestnim meram, ki so zmanjšale povpraševanje, in zastojem pri dobaviteljih.

Za letos Svetličič, poslovodja Tourne Mobila, napoveduje stabilizacijo omenjenih vplivov in ponovno rast prodaje na 30 milijonov evrov.

Kljub padcu prihodkov je imelo podjetje lani šest milijonov evrov čistega dobička, z dodano vrednostjo 225 tisoč evrov pa je močno preseglo povprečje slovenskih podjetij (61 tisoč evrov) in tudi cilj vladajoče politike, postavljen pri 100 tisoč evrov.

Alternativa ‘miniaturnim hotelskim sobam’

Tourne Mobil je, kot omenjeno, registriran na Vrhniki, pred dvema letoma pa je proizvodnjo preselil v pivško poslovno cono, kjer je nekoč delovalo lesno podjetje Javor Pivka. Konec lanskega leta je zaposloval 31 ljudi.

Cene osnovnih modelov se gibljejo med 60 in 80 tisoč evrov, s čimer se uvrščajo v višji cenovni razred. Na spletni strani se predstavljajo kot ponudnik funkcionalnih vozil. “Želimo ponuditi alternativo nepraktičnim ‘miniaturnim hotelskim sobam’ v avtodomih,” so navedli v enem od promocijskih sporočil. Poleg tega poudarjajo, da so njihova vozila primerna za vse letne čase – tudi za območja z mrzlimi zimami.

Trenutno večino prihodkov dosegajo na trgu Evropske unije (EU), pri čemer je prodaja v Sloveniji po navedbah v letnem poročilu zanemarljiva. Podjetje ima okoli 30 pogodbenih prodajalcev po Evropi, od tega dva v Sloveniji, želja pa je, da bi se širilo tudi na trge izven EU.

Živahna panoga

S hitro rastjo prodaje se je Tourne Mobil povzpel po lestvici največjih podjetij v panogi proizvodnje avtodomov, ki je tudi pri nas izjemno živahna. Kraljujeta še vedno novomeški Adria Mobil s 600 milijoni evrov prodaje in hčerinska družba nemškega Carthaga v Odrancih, ki je imela lani 245 milijonov evrov prihodkov.

Sledijo pa javnosti precej manj znana podjetja – slovenjgraška Robeta (36 milijonov evrov prihodkov), Tourne Mobil, katerega skupni prihodki so lani nanesli 31 milijonov evrov, in novomeški Bravia mobil z 21 milijoni evrov prihodkov.