Velikana fotografske industrije pod pritiskom napovedala združitev

Združitev agencij Getty Images in Shutterstock v skupno podjetje sledi naraščajoči grožnji generativne umetne inteligence za fotografsko industrijo.
Getty Images je sporočil, da se bo združil s konkurenčnim podjetjem Shutterstock in tako ustvaril 3,7 milijarde dolarjev vredno podjetje za prodajo digitalnega fotografskega materiala, ki bo delovalo pod Gettyjevim imenom, je poročal Reuters. Podjetji sta ena največjih akterjev v industriji licenčnih vizualnih vsebin.
Getty Images bo imel v novem podjetju 54,7-odstotni delež, preostalih 45,3 odstotka pa bo v lasti Shutterstocka.
Delničarji Shutterstocka se lahko odločijo, da za vsako delnico Shutterstocka v njihovi lasti prejmejo bodisi gotovinska izplačila v višini 28,8 dolarja na delnico, bodisi 13,67 delnice Gettyja, bodisi kombinacijo gotovine in Gettyjevih delnic. Po Reutersovih izračunih je ta ponudba vredna več kot milijardo dolarjev.
Ciljajo na dve milijardi prihodkov letno
Z združitvijo fotografski agenciji računata na zmanjšanje stroškov in povečanje poslovanja v času, ko je industrija pod pritiskom zaradi vse večje uporabe orodij generativne umetne inteligence. Getty bo k temu prispeval s svojo veliko digitalno knjižnico vizualnih vsebin, Shutterstock pa z močno skupnostjo na svoji platformi.
V skupnem podjetju, ki ga bo vodil glavni izvršni direktor Gettyja Craig Peters, si tako obetajo letne prihodke v višini dve milijardi dolarjev. Pričakujejo, da bodo s poslom tri leta po sklenitvi pri stroških prihranili do 200 milijonov dolarjev, navaja Reuters.
Združitev morajo odobriti regulatorji
Peters je ob objavi novice izrazil tudi prepričanje, da bo združitev velikanov dobila tudi odobritev protimonopolnih organov tako v ZDA kot v Evropi. Ti morajo zdaj preučiti, kako bo združitev vplivala na stari poslovni model prodaje fotografij starejšim medijskim strankam ter na novi poslovni model, ki javnosti ponuja aplikacije generativne umetne inteligence, zaščitene z avtorskimi pravicami.
Po mnenju strokovnjakov sicer nedavna imenovanja novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa v protimonopolni oddelek ameriškega ministrstva za pravosodje nakazujejo, da se strog nadzor, ki je v zadnjih letih zaznamoval regulatorja, ne bo veliko spremenil, še piše Reuters.