Unior v dokapitalizacijo? Neuradno: lanska izguba blizu 40 milijonov evrov

Zreški proizvajalec orodij se že nekaj časa spopada s težavami in išče svež kapital. Letos se bo po pričakovanjih vodstva stanje v podjetju stabiliziralo.
“Za potrebe optimizacije proizvodnih procesov, avtomatizacije in rasti investicijskih vlaganj v osnovno dejavnost družbe, skladno s priporočilom nadzornega sveta, proučuje možnosti za dokapitalizacijo družbe,” je na spletni strani Ljubljanske borze objavil zreški Unior.
Kdo bi družbo dokapitaliziral in v kolikšnem znesku, niso zapisali. Največji lastnik je upravljalec državnega premoženja SDH z 39,43-odstotnim deležem, Štore Steel ima 12,2 odstotka, Kapitalska družba 5,61 odstotka, preostali lastniki imajo manj kot petodstotni delež.
Kot je za Forbes Slovenija povedal predsednik uprave Uniorja Robert Vuga, pri KPMG zdaj pripravljajo tako imenovani Independent Business Review (IBR – neodvisni poslovni pregled), s katerim želijo ugotoviti kapitalsko ustreznost podjetja glede na poslovne načrte in koliko kapitala še potrebujejo. Šele potem bo jasno, ali dokapitalizacija in če da, kdo in koliko.
Zapiranja in odpuščanja
Spomnimo, Unior se že nekaj časa spopada s težavami, kar je vodilo v zapiranje nekaterih obratov in odpuščanja. Od julija do konca leta 2024 je podjetje zapustilo 218 delavcev, med katerimi jih je 111 prejelo odpovedi pogodb iz poslovnega razloga, drugi so se upokojili ali odšli sporazumno oziroma na lastno željo.
V Uniorju so se izboljšanja poslovanja lani lotili s številnimi ukrepi, je pred časom poročal lokalni časopis Novice. Med drugim nižajo nabavne stroške, uvajajo proces vitke proizvodnje, zaprli so obrat v Starem trgu, preselili proizvodnjo iz Lenarta, postopno pa zapirajo strojegradnjo in s tem obrat v Zrečah.
Robert Vuga, ki je vodenje skupine prevzel pred osmimi meseci, je v pogovoru za Novice poudaril, da morajo za izboljšanje poslovanja, če želijo, da Unior posluje pozitivno, letne stroške znižati za kar 30 milijonov evrov.
Korenito prestrukturiranje
“To ni kozmetični poseg, to je korenito prestrukturiranje. To je pot, da stanje kratkoročno saniramo. Prva naloga je torej stabilizirati poslovanje in v kulturo podjetja uvesti sistem stalnih izboljšav, saj kupci od nas pričakujejo vsakoletno izboljševanje produktivnosti in dvig naše konkurenčnosti,” je dodal prvi mož zreške skupine.
Da bi pridobili nekaj svežega kapitala, so pred kratkim prodali turistično divizijo Unitur. Advance Capital Partners po neuradnih informacijah za Unitur plačal 12 milijonov evrov, prevzete obveznosti pa znašajo 18 milijonov evrov. Zdaj razmišljajo še o dokapitalizaciji.
Debela izguba
Po neuradnih informacijah naj bi Unior lansko leto sklenil z blizu 40 milijonov evrov izgube. Vuga o lanskih rezultatih ne želi govoriti, prav tako ne za prvo letošnje četrtletje. Pravi le, da so s stanjem naročil zadovoljni in za letos načrtujejo podoben obseg poslovanja kot lani.
Letos so zaradi zapiranja obrata strojegradnje odpustili še 15 ljudi, v družbi je tako trenutno zaposlenih nekaj več kot 1.200 delavcev, je povedal Vuga, ki verjame, da se bo stanje letos v podjetju stabiliziralo in da je za normalen razvoj podjetja potrebna dokapitalizacija.
Po zadnjih javno dostopnih podatkih, ki so za prvih devet mesecev lani, ima Unior 97 milijonov evrov finančnih obveznosti in še 50 milijonov evrov poslovnih obveznosti.