Uber tik pred vstopom v Slovenijo? Taksisti že grozijo z blokadami

Posel Forbes Slovenija 25. aprila, 2025 16.06
featured image

Uber, kot kaže, prihaja v Slovenijo. Kot so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je Uber na sestanku 14. aprila napovedal, da bo na slovenski trg vstopil v bližnji prihodnosti.

25. aprila, 2025 16.06

Ameriška platforma za prevoze in dostavo Uber načrtuje vstop na slovenski trg, je prvi poročal portal Žurnal24.si. Medtem ko podjetje na Hrvaškem posluje že skoraj dve leti, se zdi, da je zdaj svojo pozornost usmerilo k nam.

Iz podatkov, dostopnih na spletnem portalu Erar, ki prikazuje porabo javnih sredstev in tudi lobistične stike, je razvidno, da so 14. aprila predstavniki podjetja Uber Croatia in Uber Italy lobirali pri Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. V Erarju je v opisu lobiranja zapisano: Vstop podjetja na slovenski trg. Predstavitev poslovnega modela podjetja, zavezanost delovanja v skladu z vsemi predpisi ter potencialnega sodelovanja v prihodnosti pri različnih projektih vodilne globalne platforme za mobilnost.

Na ministrstvu so nam pojasnili, da je na sestanku na ministrstvu 14. aprila Uber napovedal, da bo na slovenski trg vstopil v bližnji prihodnosti, in dodali, da še ni mogoče napovedati, na kakšen način bo Uber vstopil na slovenski trg.

V Sloveniji obvezna uporaba taksimetrov

V Sloveniji je namreč področje taksi prevozov zakonsko urejeno tako, da je za avtotaksi prevoz obvezna uporaba taksimetra. Digitalna aplikacija, kakršno uporabljajo pri podjetju Uber, tako ni zakonsko urejena kot možna oblika za plačevanje avtotaksi storitev.

Prel leti je sicer vlada Janeza Janše pripravila novelo zakon o prevozih v cetnem prometu, ki bi omogočil vstop Uberja na slovenski trg, a so bile spremembe ob menjavi vlade razveljavljene. Inštitut 8. marec poleti 2022 je skupaj s skoraj 15.000 overjenimi podpisi v DZ namreč vložil predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki je med drugim ukinil pravno podlago za vstop podjetja Uber na slovenski trg.

Kot so nam še sporočili z ministrstva, je Uber na sestanku napovedalo delovanje v okviru obstoječih zakonskih podlag v Sloveniji. “Pojasnili so, da nameravajo delovati na širšem območju Ljubljane, in sicer kot klicna platforma, ki povezuje uporabnike z izvajalci prevozov, podobno kot delujejo ostala avtotaksi podjetja.”

O konkretni časovnici jih podjetje še ni obvestilo, so še dodali.

Sindikat taksistov ogorčen

V Sindikatu taksistov so nad sestankom med ministrstvom in predstavniki Uberja ogorčeni, saj da jih o tem ni nihče obvestil.

Predsednik sindikata Dejan Jefim napoveduje vnovične proteste taksistov, blokado prestolnice in poslopja Državnega zbora, če bodo oblasti nadaljevale pogajanja z Uberjem. Napovedal je tudi kazenske ovadbe proti vsem posameznikom, ki bodo sodelovali v pogajanjih – vendar ne proti samemu podjetju. Kot je poudaril: “Proti Uberju nimamo nič.”

Jefim je dodal, da je trenutni Uberjev pristop – novačenje taksistov in preverjanje trga – po njegovem mnenju predvsem PR poteza podjetja. Ob tem je izrazil dvom, da bi se slovenski taksisti množično odločili za sodelovanje z Uberjem.

Uber naj bi osebno novačil taksiste

Na Žurnal24 so se medtem obrnili številni taksisti, ki naj bi jih Uber osebno novačil. “Delujejo hinavsko. Vsakemu vozniku drugače povejo, kakšni bodo pogoji dela. Pravzaprav vsakemu govorijo točno to, kar želi slišati,” je za portal povedal eden od taksistov, ki je že bil na sestanku s predstavniki Uberja.

Drugi taksist je po sestanku z njimi dobil občutek, da imajo pri Uberju predvsem namen preveriti, ali bi v Sloveniji lahko pridobili dovolj voznikov. Kot so za portal pojasnili taksisti, Uber intenzivno lobira že približno dva meseca. Čeprav točnega datuma prihoda v Slovenijo ne razkrivajo, saj naj ga še sami ne bi vedeli, so na sestankih omenjali okvirni datum okoli 1. maja letos.

Kot je za Žurnal24 še pojasnil eden od taksistov, si Uber želi, da bi vozniki delovali kot njihovi podizvajalci, ki storitev obračunavajo prek taksimetra.

V praksi bi bila cena za potnika nižja od zneska na taksimetru, razliko pa naj bi v začetni fazi pokril Uber sam. Zato v tem primeru davčno potrjevanje računov ni potrebno, saj gre za transakcijo prek TRR med stranko in Uberjem, nato pa med Uberjem in voznikom, poroča omenjeni portal.