Trump ponudil rešitev kitajskemu velikanu, ki pa mu morda ne bo všeč

Posel Marko Rabuza 21. januarja, 2025 20.02
featured image

Novi ameriški predsednik Donald Trump je z enim od odlokov začasno podaljšal delovanje družbenega omrežja TikTok, vendar postavil pogoj, da morajo polovico podjetja prodati Američanom.

21. januarja, 2025 20.02

Zvezni zakon je sicer v ponedeljek prepovedal delovanje družbenega omrežja TikTok v ZDA, saj se še ni začel postopek, v katerem mora kitajski lastnik ByteDance omenjeno omrežje prodati.

Donald Trump je zdaj podpisal dovoljenje, da TikTok deluje še 75 dni, v tem času pa se morajo začeti postopki za spremembo lastništva. Novi ameriški predsednik je ob tem prepričan, da se bo v naslednjih tednih in mesecih zgodila sprememba v lastništvu TikToka in da bo polovični lastniški delež po novem ameriški.

Dodal je, da se bodo ameriška tehnološka podjetja tepla za delež v TikToku, in namignil na verjetnost skupnega kitajsko-ameriškega lastništva.

Kaj se bo zgodilo, če ne bodo prodali?

Če kitajski ByteDance ne privoli v prodajo 50-odstotnega deleža, bo to za Trumpa sovražno dejanje, v tem primeru pa je Pekingu tudi zagrozil z dodatnimi carinami.

Trump je odlok podpisal le nekaj ur po inavguraciji, vendar zakonitost uredbe ni povsem jasna, piše Reuters, saj je predhodno odločitev o prepovedi sprejela večina v kongresu, podpisal pa jo je tudi Trumpov predhodnik Joe Biden. Ob tem je odločitev soglasno potrdilo tudi ameriško vrhovno sodišče.

Zakon prav tako ne podeljuje Trumpu pooblastil za podaljšanje roka, razen če ima ByteDance “zavezujoče ponudbe” za prodajo TikToka in ni jasno, ali takšni dogovori že obstajajo, še dodajo pri Reutersu.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko

Razprava o TikToku poteka v napetem trenutku ameriško-kitajskih odnosov. Trumpovo reševanje TikToka je po oceni Reutersa preobrat v stališčih do družbenega omrežja v primerjavi z njegovim prvim mandatom.

Takrat je aplikacijo neuspešno poskušal prepovedati zaradi pomislekov, da je podjetje delilo osebne podatke Američanov s kitajsko vlado. V zadnjem času je mnenje spremenil, saj je TikTok začel tudi sam uporabljati in mu tudi pripisuje zasluge, da je preko nje uspel pridobiti mlade volilce.