Te delnice so bile letos najbolj vroče

Posel Jan Artiček 25. decembra, 2024 05.07
featured image

Med ameriškimi velikani je v letu 2024 znova kraljevala Nvidia, na ljubljanski borzi pa sta najbolj rasli NLB in Pozavarovalnica Sava.

25. decembra, 2024 05.07

Leto v izteku je znova pokazalo premoč ameriških tehnoloških velikanov na borznem parketu, saj so nekateri izmed tako imenovanih “veličastnih sedmih” znova občutno prekašali rast osrednjega borznega indeksa v ZDA. Evropske borze so bile medtem na udaru političnih pretresov, kot je padec vlade v Franciji, a so nekatere delnice uspele kljubovati trendu.

Na domači ljubljanski borzi je indeks slovenskih blue chip delnic SBITOP v letu dni do 24. decembra beležil 33,3-odstotno rast, kar je bolje tako od ameriškega indeksa S&P 500 (26,4 odstotka od začetka leta) kot evropskega osrednjega indeksa Eurostoxx 50 (7,65 odstotka od začetka leta).

Vse delnice v prvi kotaciji ljubljanske borze so se letos okrepile za več kot 20 odstotkov.

Preverili smo, katere so bile najbolj vroče delnice pri nas in v tujini.

NLB kljub neuspešnemu prevzemu rastel

Štiri delnice v indeksu, ki so prekašale rast indeksa, so bile delnice Nove ljubljanske banke (NLB), Zavarovalne skupine Sava, Petrola in Cinkarne Celje. Skupina NLB je svojo tržno vrednost povečala za skoraj polovico (48 odstotkov), cena delnice pa je 24. decembra znašala 127 evrov. Največja slovenska banka je letos želela prevzeti avstrijsko Addiko Bank, a jim je namesto 75 odstotkov delnic uspelo pridobiti le 36 odstotkov. S prevzemom ne mislijo nadaljevati, so sporočili po izteku ponudbe avgusta.

NLB
Delnica največje slovenske banke je pridobila skoraj 50 odstotkov (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)

V prvih devetih mesecih je sicer banka povečala neto prihodke na 924 milijonov evrov, z dobrih 800 milijonov v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je do konca septembra znašal 427,5 milijona evrov, kar je prav tako več kot 387 milijonov evrov v lanskem devetmesečju.

Delnica Save Re je v 2024 pridobila 47,2 odstotka, cena znaša 39,6 evra po delnici. Skupina je med januarjem in septembrom ustvarila 814,7 milijona evrov prihodkov, kar je slabih 15 odstotkov več kot lani. Čisti dobiček se je povečal za 70 odstotkov na 62,1 milijona evrov.

Delnica Petrola je pri 31,7 evra dražja za dobrih 35 odstotkov. Največji naftni trgovec v Sloveniji je v devetmesečju beležil upad prihodkov za 13 odstotkov na 4,5 milijarde evrov, a ob tem okrepil dobiček za 30 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Znašal je 123,6 milijona evrov.

Delnica Cinkarne Celje se je okrepila za nekaj manj kot 34 odstotkov, ki je po julijski uvedbi začasnih evropskih carin za kitajske proizvajalce titanovega dioksida – najpomembnejšega izdelka Cinkarne – beležila 13-odstotno rast prihodkov in podvojitev dobička na letni ravni. Cena za delnico je ob koncu trgovanja 24. decembra znašala 27,6 evra.

Nvidia ostaja vroča, zrasla tudi Tesla

Če ste v začetku leta vložili denar v delnico Nvidie, se vam je naložba do božiča skoraj potrojila. Delnica kalifornijskega proizvajalca čipov za umetno inteligenco je namreč do 23. decembra pridobila okrog 194 odstotkov vrednosti. Bila je najbolj trgovana delnica v S&P 500 in beležila največjo rast med večjimi podjetji v indeksu.

Letos je Nvidia za kratek čas postala tudi največja družba na svetu po tržni kapitalizaciji, pred božičem pa se s 3.470 milijardami dolarjev tržne vrednosti nahaja na drugem mestu, za Applom in tik pred Microsoftom.

Druga najbolj trgovana delnica v S&P 500 je bila letos delnica proizvajalca električnih avtomobilov Tesla. Njen ustanovitelj Elon Musk je odločno podprl predsedniškega kandidata Donalda Trumpa v kampanji za ponovno izvolitev in postal njegov svetovalec za "vladno učinkovitost", Trumpova novembrska zmaga pa je dala pospešek Teslini delnici. Od začetka leta do 23. decembra je delnica zrasla za dobrih 80 odstotkov.

Med "veličastnimi sedmimi" (Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet, Nvidia, Tesla in Meta Platforms), ki so v zadnjih desetletjih gnali rast ameriških indeksov, so v zelenem vsa podjetja. Poleg Nvidie in Tesle sta hitreje od S&P 500 rasla tudi Meta Platforms (lastnik družbenih omrežij Facebook in Instagram) z 74 odstotki in spletni trgovec Amazon z 52 odstotki.

Dobro leto za Palantir, slabo za Intel

A to so le največji zmagovalci med velikani. Nekatera podjetja v indeksu S&P 500 so beležila še večje skoke v 2024. Rast Nvidie so letos v ZDA presegli proizvajalec elektrike Vistra s 315-odstotno rastjo, obdelovalec podatkov Palantir Technologies z 290-odstotno rastjo in teksaški veleposestnik Texas Pacific Land, ki je vrednost povečal za 205 odstotkov, po podatkih portala Bankrate. Slednji dve tretjini prihodkov dobi iz koncesij za črpanje nafte in plina.

Izven osrednjega indeksa je moč najti še večje zmagovalce. Portal US News je na ameriških borzah našel tri podjetja s tržno vrednostjo najmanj milijardo dolarjev, katerih delnica je v 2024 poskočila za več kot tisoč odstotkov, torej je ob koncu leta vredna desetkrat več kot ob začetku.

Ta podjetja so digitalna banka Dave Inc., ki je letos pridobila 1.076 odstotkov vrednosti, fin-tech podjetje Sezzle Inc., ki ponuja storitev "kupi zdaj, plačaj kasneje" in je zraslo za 1.996 odstotkov, na vrhu lestvice pa je GeneDx Holdings, ponudnik genomskih testov, ki je po dveh presenetljivih finančnih izkazih letos delnico poslal v nebo; pridobila je 2.750 odstotkov.

Po drugi strani so nakatera podjetja letos utrpela izgube na borzi. Med 500 podjetji v indeksu S&P se je najslabše odrezal upravljalec lekarniških verig Walgreens in Boots, Walgreens Boots Alliance, ki je izgubil dobrih 65 odstotkov vrednosti.

Sledi farmacevt in razvijalec cepiv s tehnologijo mRNA Moderna s prav tako 65-odstotnim padcem vrednosti delnice, proizvajalec čipov Intel z 58-odstotnim padcem, teksaško kemično podjetje Celanese s 56-odstotnim padcem, slabo polovico pa je izgubila tudi druga največja znamka kozmetike na svetu, Estee Lauder Companies.

Nemški Siemens Energy z veliko rastjo

Za Evropo je težavno leto, ki so ga zaznamovale recesijske skrbi in ohlajanje industrije v največjem gospodarstvu, Nemčiji, ter padec vlade in visok javni dolg v Franciji. Politična nestabilnost in šibko gospodarstvo je bilo bolj vidno na francoskih borzah, saj je indeks MSCI za Francijo med lanskim in letošnjim novembrom upadel za 0,7 odstotka, medtem ko se je nemški ekvivalent vzpel za 16, italijanski pa za 15 odstotkov.

Morda presenetljiv je bil preobrat usode podjetja Siemens Energy, nekdanja divizija za energijo nemške korporacije Siemens. Ta je divizijo oddvojil leta 2020, novembra 2023 pa je samostojno podjetje nemško vlado zaprosilo za 15 milijard evrov finančne pomoči, ker je njena enota za proizvodnjo vetrnih elektrarn (Siemens Gamesa) poslovala slabo zaradi odkritih napak na nekaterih modelih vetrnih turbin.

Skupina je takrat leto sklenila s 4,6 milijarde evrov izgube, piše FT, kar je tudi delnico poslalo navzdol. Dno je dosegla pri sedmih evrih oktobra lani.

Siemens Energy
Delnica Siemens Energy je letos poskočila za več kot 300 odstotkov (Foto: PROFIMEDIA)

Letos je zgodba drugačna, saj je delnica Siemens Energy od začetka leta pridobila 329 odstotkov, kar je najboljša letošnja donosnost v širšem evropskem indeksu Stoxx 600 in precej boljša od vroče Nvidie. Na dan 23. decembra letos je delnica na frankfurtski borzi vredna 51 evrov. Rast sicer ni posledica izboljšanja posla vetrnih turbin, ki je v finančnem letu 2024 še vedno ustvaril 1,8-milijardno izgubo, ampak dobro poslovanje v drugih divizijah, predvsem infrastrukturi električnega omrežja in storitev z zemeljskim plinom.

Razlike med nemškimi in francoskimi velikani

Razlika med Francijo in Nemčijo je vidna tudi v delnicah največjih podjetij, ki sestavljajo Eurostoxx 50. Med 10 največjimi so upadli ali stagnirali večinoma francoski predstavniki. Luksuzni konglomerat LVMH, ki ima v lasti Louis Vuitton in druge znamke, je izgubil slabih 13 odstotkov, naftni velikan TotalEnergies 16 odstotkov, farmacevt Sanofi pa je ostal blizu izhodišča. Ponudnik energije Schneider Electric je pridobil 34 odstotkov.

Medtem je nemški proizvajalec programske opreme za podjetja SAP ujel val umetne inteligence in beležil 72-odstotno rast od začetka leta. Dobro je šlo tudi Siemensu z 12,5-odstotno rastjo delnice, zavarovalnica Allianz je pridobila 20 odstotkov in Deutsche Telekom 31 odstotkov.