Start upi v ZDA pospešeno propadajo. Kaj je razlog

Posel Forbes Slovenija 20. avgusta, 2024 14.57
featured image

V zadnjem letu se je število start upov v ZDA, ki so se zaprli, povečalo za 60 odstotkov. Po enormnih finančnih injekcijah pred dvema letoma so se namreč vložki skladov tveganega kapitala v start upe nato močno zmanjšali.

20. avgusta, 2024 14.57

V zadnjem letu se je število propadlih zagonskih podjetij v Združenih državah Amerike (ZDA) povečalo za 60 odstotkov. Ogroženih je na milijone delovnih mest v podjetjih, ki jih podpira tvegani kapital, obstaja pa tudi nevarnost, da bo to vplivalo na širše gospodarstvo, poroča Financial Times.

Podjetje Carta, ki analizira podatke ekosistema zasebnega financiranja, je za Financial Times navedlo, da je v prvem četrtletju letošnjega leta propadlo 254 njihovih strank, ki so se financirale s tveganim kapitalom. Stopnja stečajev je danes več kot sedemkrat višja kot leta 2019, ko je podjetje Carta začelo spremljati statistiko.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Milijardna podjetja prisiljena v zaprtje

Najnovejša žrtev je prejšnji teden postalo podjetje za finančno tehnologijo Tally, ki je bilo leta 2022 ovrednoteno na 855 milijonov dolarjev. Takrat je prejelo več kot 170 milijonov dolarjev, tudi od velikih skladov tveganega kapitala, kot sta Andreessen Horowitz in Kleiner Perkins. Ustanovitelj podjetja Jason Brown je prek družbenega omrežja Linkedin sporočil, da “niso mogli zagotoviti potrebnih sredstev za nadaljnje poslovanje”.

S tem se je podaljšal seznam odmevnih zaprtij podjetij v zadnjem letu. Propadla je tudi spletna stran Caffeine, ki je prej od različnih vlagateljev privabila več kot 250 milijonov dolarjev. Med financerji so bili Fox Corp, Andreessen in Sanabil Investments, podružnica državnega premoženjskega sklada Savdske Arabije.

Propadla sta tudi zdravstveno zagonsko podjetje Olive, ki je bilo leta 2021 ocenjeno na štiri milijarde dolarjev, ter avtoprevoznik Convoy, ki je bil leta 2022 ocenjen na 3,8 milijarde dolarjev. Čeprav stečaji ne rastejo v vseh sektorjih enako, je po oceni FT.com prav propad podjetja Olive sporočilen, saj se je podjetje ukvarjalo z umetno inteligenco v zdravstvu. Čeprav umetna inteligenca privablja milijardna vlaganja, je Olive na koncu ostalo brez financiranja.

Podjetje je leta 2022 zašlo v finančne težave in odpustilo okoli 450 zaposlenih, kot razlog pa navedlo, da sta “hitra rast in pomanjkanje strategije” privedla v pomanjkanje finančnih sredstev. Olive je nato februarja lani odpustil še 200 delavcev, novembra pa razglasil stečaj.

Poplava denarja, nato pa suša

Številni propadi so posledica bolečih prilagoditev za zagonska podjetja po letu 2022, ko se je začelo višanje obrestnih mer. Naložbe tveganega kapitala v start upe so se zmanjšale, trend pa se je dodatno okrepil po lanskem propadu banke Silicon Valley Bank.

stroški, kapital, tehtnica, podjetje, denar, vlaganje
Številni start upi so morali v zadnjih dveh letih zmanjšati stroške, da bi preživeli, pri tem pa žrtvovati rast (Foto: PROFIMEDIA)

Analitiki družbe Morgan Stanley so za skokovit porast stečajev okrivili enormne vsote denarja, ki so jih mnoga podjetja prejela v času tehnološkega razcveta v letih 2021 in 2022. Ta tvegana vlaganja so ustanovitelje podjetij spodbujala k vedno večjim naložbam in napihovala vrednost podjetij.

Peter Walker, vodja oddelka za vpoglede v podjetju Carta, je za Financial Times povedal, da je število podjetij, ki so v dveh letih po zadnjem krogu financiranja ponovno pridobila tvegani kapital, precej manjše. To je še posebej neprijetno za zagonska podjetja, ki zadnji dve leti zmanjšujejo stroške, da bi preživela, in s tem žrtvujejo rast. “Usmeritve so se spremenile. Podjetjem je bilo najprej rečeno, da morajo rasti za vsako ceno, nato, da morajo čez noč postati dobičkonosni,” je za FT dejal Walker.

Denar je, a le za umetno inteligenco

Podjetja, ki jih je podprl tvegani kapital, v ZDA zaposlujejo štiri milijone ljudi. Če se naraščanje števila stečajev ne upočasni, bi to lahko pomenilo “tveganje za prelivanje v širše gospodarstvo”, ugotavljajo v družbi Morgan Stanley.

Analitiki sicer opažajo, da se je financiranje po dveh sušnih letih začelo krepiti, vendar so naložbe večinoma namenjene zagonskim podjetjem, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco. Podjetjem v manj privlačnih sektorjih pa analitiki napovedujejo zahtevnejšo prihodnost, sklene Financial Times.