Srbija in Madžarska v skupne energetske projekte, med njimi naftovod

Na včerajšnjem srečanju je Vučić Orbanu ponudil, da bi Srbija postala delna lastnica madžarske jedrske elektrarne Paks. Pogovor je tekel tudi o gradnji naftovoda, ki bo Srbijo stal 150 milijonov evrov.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je madžarskemu premierju Viktorju Orbanu v četrtek ponudil, da bi Srbija postala pet – do desetodstotna lastnica madžarske jedrske elektrarne Paks, je prva poročala srbska tiskovna agencija Beta. Voditelja sta se pogovarjala tudi o drugih projektih s področja energetike, državi pa sta podpisali več dvostranskih sporazumov, piše STA.
“Pripravljeni smo plačati polno ceno za pet do deset odstotkov lastništva v jedrski elektrarni Paks. Dejali so, da bodo razmislili o prošnji,” je po srečanju z Orbanom dejal Vučić. Jedrska elektrarna Paks je bila zgrajena med letoma 1969 in 1987, zagotavlja pa okoli polovico madžarske oskrbe z električno energijo.
Madžarska in ruska državna jedrska agencija Rosatom sta novembra lani potrdili tudi časovnico za gradnjo dveh novih reaktorjev, ki bosta zamenjala dva od štirih trenutno delujočih reaktorjev in bosta po napovedih začela delovati najpozneje do leta 2030. Celotna naložba naj bi stala približno 12 milijard evrov, od tega naj bi več kot 80 odstotkov pokrilo rusko posojilo.
Skupaj v gradnjo nove poti za dobavo nafte v Srbijo
Vučić je po četrtkovem srečanju z Orbanom povedal še, da sta se pogovarjala tudi o gradnji naftovoda, ki bo rafinerije v Novem Sadu povezal z Madžarsko, in o zakupu plinskih skladišč, saj želi Srbija zakupiti prostor na Madžarskem za svoj plin za več let. Kot je še dodal, bo Srbija kmalu tudi del skupne borze električne energije s Slovenijo in Madžarsko.
Idejni projekt za gradnjo naftovoda je po Vučićevih besedah že izdelan, Srbijo pa bo stal 150 milijonov evrov.
“Srbija dobiva nafto prek Jadranskega naftovoda (Janaf) s Hrvaške. Verjamemo, da je takšna razpršitev zelo zdrava in da lahko dosežemo nekoliko nižjo ceno, čeprav nimamo pritožb na profesionalni odnos Hrvatov glede tega vprašanja,” je še dodal Vučić.
Delegaciji obeh držav sta podpisali tudi skupno politično deklaracijo in šest sporazumov, še poroča STA.