Srbska vlada tlakuje pot za zagon enega največjih rudnikov litija v Evropi

Posel Forbes Slovenija 16. julija, 2024 16.06
featured image

Srbska vlada je danes sprejela uredbo, ki avstralskemu rudarskemu velikanu Riu Tintu omogoča ponovni zagon projekta pridobivanja litija na zahodu države. Odločitev prihaja le nekaj dni po tem, ko je ustavno sodišče razveljavilo vladno uredbo iz leta 2022 o ustavitvi spornega projekta.

16. julija, 2024 16.06

Projektu pridobivanja litija na območju mesta Loznica v dolini reke Jadar na zahodu Srbije, v katerega je bil Rio Tinto pripravljen vložiti 2,4 milijarde dolarjev, so ostro nasprotovali okoljevarstveniki in del civilne družbe. Posledično je srbska vlada v začetku leta 2022 razveljavila sprejeti prostorski načrt za rudnik in projekt ustavila, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).

Srbsko ustavno sodišče je v četrtkovi odločitvi navedlo, da ne more zaključiti, da vlada ni bila pristojna za izdajo uredbe o prenehanju veljavnosti uredbe, s katero je bil določen prostorski načrt za rudnik. Je pa presodilo, da je vlada prekoračila svoje pristojnosti, s tem ko je uredbo sprejela na način, ki ni v skladu z ustavo ter zakonom o vladi in zakonom o presoji vplivov na okolje.

Vlada v Beogradu je po današnji seji spomnila na odločitev ustavnega sodišča in sporočila, da s sprejetjem uredbe izvaja ukrepe za vzpostavitev pravnega reda v stanje, kakršno je bilo pred sprejetjem uredbe, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Ministrica za rudarstvo in energetiko Dubravka Đedović Handanović je danes ocenila, da projekt Jadar predstavlja prihodnost gospodarskega vključevanja Srbije v Evropo. Obenem je izpostavila, da gre za priložnost, da v Srbiji zadovoljijo potrebe po 17 odstotkih kritičnih surovin, potrebnih za električna vozila.

Sprejetje nove uredbe prihaja tri dni pred obiskom nemškega kanclerja Olafa Scholza in podpredsednika Evropske komisije za energetiko Maroša Šefčoviča v Srbiji, kjer naj bi podpisala memorandum med EU in Srbijo o strateškem partnerstvu na področju trajnostnih surovin, proizvodnje baterij in električnih vozil, poroča N1 Beograd.

Protesti proti rudniku litija v Srbiji
Protestniki proti rudniku litija v Srbiji so konec leta 2021 blokirali ceste in mostove (Foto: Mateja Stanisavljević/ATAImages/BOBO)

Več kot milijon električnih vozil

V dolini reke Jadar se po navedbah družbe Rio Tinto nahajajo zaloge litija, ki so med večjimi v Evropi. Gre za strateško dragoceno kovino, ki je bistvenega pomena za proizvodnjo baterij za električna vozila.

Rudnik v Jadarju bi po ocenah družbe lahko proizvedel 58.000 ton litija letno, kar bi zadostovalo za 1,1 milijona vozil oz. za 17 odstotkov evropske proizvodnje električnih vozil, še piše STA.

Pred mesecem dni je srbski predsednik Aleksandar Vučić v intervjuju za Financial Times dejal, da je zadovoljen z novimi okoljskimi zagotovili Rio Tinta in Evropske unije (EU). Izrazil je tudi prepričanje, da bo od evropskih voditeljev dobil zaveze za investicije v Srbiji na področju električnih vozil in baterij. Takrat je napovedal, da bi lahko ponoven zagon rudnika oznanili čez mesec dni.