Han odslovil šefa Spirita, ovadba za podjetji, ki sta skrivali povezavo

Gospodarski minister Matjaž Han je sprejel odstop šefa agencije Spirit Roka Capla. Agencija naj bi podala ovadbo zoper podjetji VonPharma SI ter Vital QI.
Direktor javne agencije Spirit Rok Capl se je za ponudbo odstopa odločil po razkritjih o nenavadnih odločitvah Spirita na razpisu za prestrukturiranje premogovniških regij. Spomnimo, razpis je bil vreden 83 milijonov evrov, med izbranimi podjetji pa sta bili tudi dve, ki imata manj kot pet zaposlenih, dobili pa sta vsaka po 10 milijonov evrov, kar so razkrile Finance.
Zaradi medijskih objav je razpis začela preiskovati tudi policija, ki bo preverila, ali so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti. Agencija je včeraj uvodoma omenjenima podjetjema VonPharma SI ter Vital QI na podlagi “na novo ugotovljenih dejstev” preklicala sklepa o izboru zaradi neizpolnjevanja pogojev.
Hkrati pa je Capl gospodarskemu ministru Matjažu Hanu ponudil odstop, ki ga je minister danes sprejel. Poslanska skupina Svobode, koalicijske partnerice SD, je po informacijah N1 Hana vseeno povabila na pogovor, ker jih zanimajo podrobnosti razpisa. Do pogovora naj bi predvidoma prišlo še ta teden.
Minister naročil tri revizije, odslovil Capla
“Mogoče se bo zdelo čudno, a saj me poznate. Vam, novinarjem, se moram zahvaliti, da ste v javnosti objavili nekatere informacije o razpisu in nekaterih prejemnikih, ki so tudi meni kot ministru dale pomemben uvid,” je izjavo začel minister. Dejal je, da do objave rezultatov razpisa tega niti ni smel preverjati, saj bi se vse lahko razumelo kot politično vmešavanje v razpis agencije.
Po medijskih razkritjih pa je sprejel tri ukrepe: “Takoj po vikendu sem odredil notranjo revizijo na Spiritu in pričakujem, da bo opravljena čim prej. Zaradi nepristranskosti sem dal pobudo računskemu sodišču, da razpis pregledajo revizorji. Sektor za kontrole, ki nadzoruje porabo denarja (v okviru ministrstva za gospodarstvo, op. a.), bo dodatno pregledal javni razpis in vse vloge, na podlagi katerih je bilo opravljeno ocenjevanje. To sem lahko naredil v skladu s svojimi pristojnostmi.”
Četrti ukrep je Han izvedel danes, ko je sprejel odstop Capla. “Redkokdo v tej državi je sposoben tako hitro sprejeti objektivno odgovornost in nase prevzeti posledice,” je ob tem povedal minister.
Po medijskem razkritju preklic in ovadba
Pa vendar: poročanje medijev je pokazalo, da agencija ni preverila osnovnih podatkov o poslovanju in lastništvu podjetij, ki so se prijavila na razpis.
To pokaže primer podjetij VonPharma SI in Vital QI, ki imata le pet zaposlenih, Spirit pa jima je sprva dodelil za kar 20 milijonov evrov subvencij. Včeraj je nato sklep preklical. Kako vidimo, da agencija ni opravila osnovnega dela? Podjetji imata na videz drugačna lastnika: lastnik VonPharma SI je Tadej Von Horvath, lastnik Vital QI pa Miha Tetičkovič. A podjetje Vital QI ima v Ajpesovem poslovnem registru objavljeno eno samo listino, iz katere izhaja, da je bil ustanovitelj Von Horvath, aprila 2024, mesec dni pred objavo javnega razpisa pa je lastnik postal Tetičkovič. Razpis pa je po poročanju Financ določal, da lahko povezana podjetja prejmejo skupaj največ 10 milijonov evrov.
Spirit je lastništvo preveril šele po razkritju Financ in odpravil sklepa o subvencioniranju, ker gre – kot je danes dejal Han – “za očitno povezani podjetji”. Po informacijah ministra je Spirit v zvezi s tem podal tudi ovadbo: “Naj policija pride in pogleda.”
Na pripombo novinarjev, da se zdi, da gre za precej več, kot da je samo nekdo nekaj spregledal, je Han dejal, da sam ne more komentirati, ker morajo razpis pogledati vse službe. “Včasih potrebuješ 10 ali 20 minut, da greš na Facebook, Google in tako naprej. A mi moramo sistem urediti, da bodo po tem, ko odkljukajo izpolnjevanje pogojev z razpisa, strokovnjaki pregledali še bančne garancije in zadeve, ki jih nisi videl, ne bom rekel, nisi želel videti.”
In nadaljeval: “Naše ministrstvo veliko razpisov daje ven, tega sem vedno vesel. Zdaj pa me je vsak dan strah, ko pride ven sklep, kaj bo ven padlo. S tem da kot minister ne sodelujem nikjer, saj bi takoj rekli, da se vmešavam.”
Na vprašanje, ali potem ne zaupa sistemu, je dejal, da je treba okrepiti kontrolo. Na ministrstvu so se, kot je dejal, zadnje dni o tem pogovarjali, da bi ob koncu pregledovanja vlog angažirali zunanjo službo, ki bi pregledala bančne garancije, lastništvo, povezave. Ponekod pa bi bilo treba tudi zaostriti pogoje, je dejal.
Problem za agencijo ali tudi ministrstvo?
Na Spiritu so se v preteklih dneh branili, da je bil razpis oblikovan v sodelovanju z ministrstvom, s katerim je agencija po lastnih navedbah pred objavo razpisa uskladila kriterije za kandidaturo podjetij. Kot so nam na agenciji pojasnjevali konec lanskega leta, ko smo pisali o pritožbah podjetij zaradi zamud pri odločanju, je agencija ministrstvo 19. novembra obvestila o zaključenem postopku preverjanja pogojev in ocenjevanja vlog, nato 25. novembra poslala še dopolnitev, na podlagi tega pa je potem Hanovo ministrstvo ministrstvu za kohezijo Aleksandra Jevška predlagalo povečanje sredstev za razpis. Odločbe so bile nato upravičencem poslane v začetku januarja.
A minister Han trdi, da o razpisu pred objavo rezultatov ni vedel nič. Na vprašanje, ali Von Horvatha pozna, je dejal, da ga v življenju ni videl. Leta 2007 je bil član podmladka, je potrdil. “Verjetno imamo veliko članov, na katere danes ne bi bili ponosni.”
Na vprašanje, ali bo Spirit pregledal tudi druge sklepe, povezane s podjetji Von Horvatha, je Han odgovoril: “Vse, verjemite mi. En cent ne bo izplačan neupravičeno.” Po njegovih navedbah naj bi Spirit zoper podjetje ukrepal že pred zadnjo afero.
Nekateri prejemniki blizu Hanovi SD
Pa vendarle, poleg Von Horvatha tudi drugi potencialni prejemniki peljejo do SD. Med prejemniki subvencij so tudi podjetja Bona J v lasti nečakinje Sandija Češka, gospodarstvenika iz miljeja SD, Novast, katerega solastnik Rajko Fajmot je po poročanju Večera mož sestrične pravosodne ministrice Andreje Katič, Esotech, ki je v lasti družine Škoberne (ta je prav tako blizu SD).
“Še enkrat bomo pogledali vse vloge in ne bomo gledali po priimku, ampak po tem, ali izpolnjuje pogoje,” je dejal Han. “Bom pa tudi jasno povedal; če je gospodarstvenik član stranke, to ne sme biti ovira, da on ali sorodniki dobijo kakšen projekt. Če je problem, vam lahko naštejemo deset podjetij, ki so politično povezana in dobivajo denar. Iz tega ne bi delal problema. Ga bom pa, če se izkaže, da kdo ni spoštoval pravil igre. V Sloveniji se vsi poznamo, vsi smo v žlahti. Ne zanikam pa, da Sandija Češka absolutno poznam.”
“Nihče ni dobil še niti centa”
Na agenciji so v zadnjih dneh pojasnjevali še, da pozitivna odločba ne pomeni samodejno tudi izplačila denarja. Podjetja so s sklepom prejela pravico do sredstev, pred izplačilom pa morajo predložiti še ustrezno dokumentacijo.
Da denar še ni bil razdeljen in da je ta zavarovan z več mehanizmi, je danes poudaril tudi gospodarski minister. “Nihče ni dobil še niti enega centa in nobena pogodba še ni bila podpisana,” je poudaril. “Če bodo pogodbe podpisane in projekti izvedeni, bodo morala podjetja dobiti prvovrstno bančno garancijo, za katero morajo razkriti celotno finančno konstrukcijo. Dodatna varovalka je možnost, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti ali nedoseganja ciljev glede števila ustvarjenih delovnih mest Spirit lahko v petih letih zahteva vračilo subvencije ali unovči bančno garancijo.”
Pogodbe s podjetji, ki so dobila sklep, bodo podpisane po zaključeni reviziji in pregledu pristojnih služb. Kaj bodo naredili s skoraj 20 milijoni evrov, ki zaradi preklica sklepov ostajajo nerazdeljeni, po besedah Hana še ni jasno.