Spletni trgovec v tekmi s Kitajci: izdelki po 20 dolarjev ali manj

Posel Forbes 15. novembra, 2024 14.03
featured image

Spletna trgovina Amazon Haul ponuja izdelke za 20 dolarjev ali manj, s čimer želi ameriški velikan konkurirati kitajskima trgovcema Shein in Temu.

15. novembra, 2024 14.03

Amazon je v sredo predstavil svojo novo spletno trgovino, imenovano Amazon Haul, ki je trenutno na voljo le v obliki mobilne aplikacije in v mobilnih brskalnikih. V njej ponuja blago po nizkih cenah, za 20 dolarjev ali manj, vendar z daljšimi roki dostave, saj izdelke pošilja neposredno iz skladišča na Kitajskem, poroča Forbes.

Za dostavo tako Amazon potrebuje od enega do dveh tednov, kar je precej več od hitre dostave, ki jo omogoča naročnina Amazon Prime, pri kateri paket prejmete v dnevu ali dveh. Gre za podoben model, kot ga uporabljata kitajska trgovca Shein in Temu. Lani se jima je s svojo spletno trgovino pridružil še TikTok, ki nakupe omogoča neposredno v aplikaciji, s klikom na povezave v videoposnetkih v živo in oglasih ali prek zavihka “tržnica”.

Večina izdelkov v Amazonovi novi spletni trgovini je na voljo za manj kot deset dolarjev, pravi trgovec. Pri izdelkih, kupljenih za manj kot tri dolarje, stranke niso upravičene do vračila, ob nakupu nad 25 dolarjev pa prejmejo brezplačno dostavo. Amazon zatrjuje, da blago, ki je na voljo v trgovini Haul, preverja, da se prepriča o njihovi varnosti, pristnosti in skladnosti z veljavnimi predpisi.

Amazon kitajska trgovca vidi kot vse večjo grožnjo

V začetku leta je Wall Street Journal (WSJ) poročal, da Amazon v kitajskih spletnih trgovcih vidi vse večjo grožnjo, pri čemer se je skliceval na vire, ki so bili seznanjeni z internimi informacijami. Mesečno število uporabnikov Temu se je v ZDA od lansiranja septembra 2022 povečala na 51,4 milijona, v tem obdobju pa je baza uporabnikov Amazona v ZDA padla z 69,6 milijona na 67 milijonov, je poročal WSJ. Shein, ki je na trg vstopil leta 2008, naj bi leta 2022 ustvaril 22 milijard dolarjev prihodkov, lani pa je bil ocenjen na 66 milijard dolarjev.

Tako Shein kot Temu sta se soočila s kritikami zaradi domnevno slabe kakovosti njunih izdelkov in zaskrbljenostjo glede delovnih pogojev. Lansko leto je kongresna preiskava Sheina in Temuja odkrila, da naj bi bilo zelo verjetno, da je v dobavni verigi trgovca Temu veliko prisilnega dela.

Znano je, da se Amazon agresivno bori proti konkurentom. Leta 2016 naj bi podjetje ustanovilo tako imenovano Wayfair Parity Team, da bi konkuriralo trgovcu na drobno s pohištvom Wayfair, pri tem pa posnemal številne njegove izdelke. Kot je še poročal Wall Street Journal, se je Amazon leta 2020 osredotočil tudi na tekmovanje s Shopifyjem in ustvaril delovno skupino za preučevanje podjetja in ponovitev delov njegovega poslovnega modela.

Avtor članka je Conor Murray, Forbes.