Slovenske zadruge: stanje je alarmantno, ne moremo do trgovskih polic

Posel Aljoša Črnko 26. junija, 2024 10.03 > 26. junija, 2024 10.07
featured image

Zadružna zveza opozarja, da slovenski pridelovalci zelenjave svoje pridelke stežka prodajajo v trgovinah. Več družinskih kmetij, ki prek zadrug vstopajo v trgovine, naj bi razmišljalo o opustitvi dejavnosti.

26. junija, 2024 10.03 > 26. junija, 2024 10.07

Na slovenskih njivah, v rastlinjakih in hladilnicah je za zdaj dovolj sezonske zelenjave in mladega krompirja, a proizvajalci ne najdejo poti do trgovskih polic. Na to so opozorile slovenske zadruge, ki združujejo ponudbo zelenjave družinskih kmetij. Stanje je po njihovih besedah alarmantno, saj trgovci izdelkov ne odkupujejo niti po ceni, ki bi pokrila stroške pridelave.

Razmere bi lahko že kratkoročno vodile v opuščanje dejavnosti in posledično do padca oskrbe s ponudbo slovenske zelenjave, so med drugim sporočili iz Zadružne zveze Slovenije (ZZS).

“Upravičeno se sprašujejo, ali bo potrošniku na trgovinskih policah po letošnjem letu sploh še na izbiro pestra ponudba slovenske sezonske zelenjave ali pa samo še viški zelenjave z notranjega trga EU ter zelenjava iz tretjih držav. Ta pa ne izpolnjuje visokih slovenskih standardov pridelave – tako s stališča uporabe sredstev za varstvo rastlin kot s stališča delovne sile.”

V luči zapisanega so kmetijsko ministrico Matejo Čalušić pozvali, naj nemudoma pristopi k spremembi Zakona o kmetijstvu in med nedovoljene trgovinske prakse uvrsti tudi prodajo pod nižjimi cenami od nabavnih. Pozvali so jo tudi, naj domačim pridelovalcem zelenjave, ki organizirano vstopajo v verige oskrbe, zagotovi pomoč za pridelavo zelenjave v letu 2024.

Letos naj bi bilo še posebej slabo

Družinske kmetije, ki v verigo ponudbe zelenjave vstopajo preko trgovinskih polic, se sicer vsako leto julija in avgusta znajdejo na prepihu poceni ponudbe iz tujine. Stanje naj bi bilo letos še posebej alarmantno.

“Na eni strani se namreč družinske kmetije srečujejo z rastjo stroškov pridelave – na primer dražja embalaža (za 15 odstotkov), delovna sila, stroški distribucije, ter na drugi strani že na samem začetku sezone z izjemno nizkimi nabavnimi cenami na strani trgovine. Trgovinske nabavne cene so celo nižje kot v lanskem letu ter nižje kot cene primerljive oziroma slabše kakovosti zelenjave na veletržnicah,” so zapisali pri ZZS.

Kot primer so navedli prodajo v italijanski Padovi, kjer je 18. junija letos cena bučke boljše kakovosti znašala 1,39 evra na kilogram, slabše kakovosti brez reklamacij pa 1,05 evra na kilogram. Nabavna cena za slovenske bučke na strani trgovine je po njihovih navedbah le 0,7 evra na kilogram.

Mateja Čalušić, ministrica za kmetijstvo
Zadružniki kmetijsko ministrico Matejo Čalušić pozivajo, naj pristopi k spremembi Zakona o kmetijstvu in med nedovoljene trgovinske prakse uvrsti tudi prodajo pod nižjimi cenami od nabavnih (Foto: Borut Živulović/Bobo)

“Nizkim cenam se pridružujejo tudi majhne nabavljene količine s strani trgovinskih sistemov. Hkrati pa prihaja do uvoza viškov zelenjave iz tretjih trgov po izjemno nizkih cenah, za katere bi bilo treba ugotoviti, ali morda niso celo t. i. dampinške ali predatorske cene,” so še zapisale v združenju zadrug, kjer so prepričani, da mora priti do bistvene spremembe tudi pri nabavi s strani trgovinskih sistemov.

“Zadružniki trgovce pozivamo, naj potrošnikom omogočijo tudi izbiro lokalne slovenske zelenjave in vsaj na začetku sezone zagotovijo odkupne cene, ki bodo na sezonski ravni pripomogle k povprečni letni odkupni ceni, s katero bodo pokrili vsaj stroške letošnje pridelave.”

K trenutnemu stanju je po navedbah zadružnikov privedel tudi ukrep popisa košarice osnovnih živil. Pri tem so trgovci med seboj dobesedno tekmovali za najnižje cene, ne glede na poreklo in kakovost.