Slovenska rešitev prejela sto tisočakov od slavnega OpenAI

Posel Jan Artiček 30. julija, 2024 15.37
featured image

Na tekmovanju za najboljša izobraževalna orodja Tools Competition je primorski start up Hopalai, ki z aplikacijo KOBI pomaga otrokom z disleksijo pri učenju branja, prejel dve nagradi v skupni vrednosti četrt milijona dolarjev.

30. julija, 2024 15.37

E-bralnik KOBI, ki ga pri učenju branja že uporabljajo v slovenskih šolah, je start upu Hopalai iz Vrtojbe na tekmovanju Tools Competition prinesel dve nagradi, vključno s krstno nagrado podjetja OpenAI, ki stoji za klepetalnikom ChatGPT.

Hopalai je prejel nagrado OpenAI Learning Impact, ki so jo na letošnjem tekmovanju za izobraževalna orodja Tools Competition podelili prvič. Nagrada slovenskemu podjetju prinaša 100 tisoč dolarjev vredno naložbo in možnost uporabe OpenAI-jevih orodij v vrednosti 25 tisoč dolarjev ter podporo njihovih inženirjev, so sporočili iz podjetja.

Poleg tega je Hopalai prejel še nagrado v višini 150 tisoč dolarjev v kategoriji pospeševanja učenja (Accelerating Learning). To izkupiček podjetja na letošnjem tekmovanju dvigne na četrt milijona dolarjev.

“Počaščeni smo, da smo prejeli to priznanje od Tools Competition in OpenAI,” je v izjavi za javnost dejala soustanoviteljica in izvršna direktorica Hopalai Ursula Lavrenčič. “Naše poslanstvo s KOBI je spremeniti učenje branja za otroke, ki imajo težave, vendar naša rešitev odlično deluje za vse otroke, ki se učijo brati.”

Aplikacija KOBI slovenskega podjetja Hopalai
Aplikacija KOBI otrokom, zlasti tistim z učnimi težavami, pomaga pri učenju branja (Foto: Arhiv podjetja)

Širitev v ZDA

Hopalai se oktobra širi na ameriški trg, je maja v pogovoru za Forbes Slovenija povedala ustanoviteljica Hopalai. To sovpada z mednarodnim mesecem disleksije. Hopalai računa, da bo pri nadaljnjem razvoju aplikacije lahko uporabil tudi napredne jezikovne modele OpenAI. Že od marca 2022, ko so lansirali novo različico aplikacije, KOBI vključuje možnost ustvarjanja personaliziranih zgodb s pomočjo tehnologije umetne inteligence GPT-3, na kateri temelji ChatGPT.

“KOBI ima bogate izkušnje z uporabo umetne inteligence za izboljšanje izobraževalnih orodij za ljudi s posebnimi potrebami in navdušeni smo, da lahko prepoznamo njihov inovativen pristop k podpori učencem z disleksijo,” je komentirala Anna Makanju, podpredsednica za globalne zadeve pri OpenAI.

Aplikacija KOBI slovenskega podjetja Hopalai
KOBI je že na voljo učiteljem prve triade v slovenskih šolah (Foto: Arhiv podjetja)

Hopalai je nastal leta 2019, a so ustanovitelji šele lani prvič poiskali zasebne investicije. V prvem krogu financiranja, ki ga je vodilo slovensko tehnološko podjetje Outfit7, je Hopalai marca letos prodal 18 odstotkov podjetja in s tem zbral 270 tisoč evrov. Investicija je podjetje ovrednotila na 1,5 milijona evrov in po besedah Lavrenčič zadostuje za eno leto operacij.

Pogodba z ministrstvom

Decembra lani je podjetje sklenilo pogodbo z ministrstvom za izobraževanje, ki je za 340 tisoč evrov kupilo triletno pavšalno licenco za KOBI. Hopalai je za ministrstvo razvil posebno aplikacijo KOBI v šoli, ki je na Applovih telefonih na voljo od marca, na telefonih z operacijskim sistemom Android pa aprila.

Hopalai vodijo trije od štirih ustanoviteljev, ki so podjetje zagnali leta 2019. Poleg Lavrenčič, ki je po poklicu oblikovalka, sta kot solastnika pri projektu ostala tudi programer Marko Fornazarič in dizajner uporabniške izkušnje (UX) iz Nizozemske Auke Diederick Touwslager.