Sij v odpuščanja v matični družbi: “Zaostreni pogoji terjajo vitkejšo organizacijo”

Posel Andreja Lončar 18. decembra, 2024 13.39 > 18. decembra, 2024 14.15
featured image

Slovenska industrija jekla (SIJ) bo občutno zmanjšala število zaposlenih v matični družbi, ki ima sedež v Ljubljani in 132 zaposlenih.

18. decembra, 2024 13.39 > 18. decembra, 2024 14.15

Slovenska industrija jekla (Sij) po oktobrski uvedbi skrajšanega delovnika in 10-odstotnem nižanju plač v proizvodnih družbah skupine ter nenadnem odstopu od nakupa Štore Steel zdaj napoveduje odpuščanja v matični družbi Sij d.d.

Nadzorni svet je na včerajšnji seji obravnaval poslovanje v prvem devetmesečju, ki ga je skupina sklenila z izgubo, napovedi za celoletno poslovanje in poslovni načrt za prihodnje leto. “Evropska jeklarska industrija, katere del je skupina Sij, se še naprej sooča z zahtevnimi razmerami,” so nam danes povedali v Sij in potrdili neuradne informacije Forbes Slovenija, da zato načrtujejo odpuščanja v matični družbi Sij d.d., o čemer so ta teden že obvestili tudi zaposlene.

Krčenje le v matični družbi

Zaostreni pogoji poslovanja terjajo vitkejšo organiziranost matične družbe, pravijo. Sij namerava zato “opustiti nenujne” procese in odpraviti “podvajanje” procesov in nalog, ki naj bi se ponekod pojavljalo. “Zaradi zmanjšanja vlaganj v nenujne investicije in drugih ukrepov v smeri vitkejše organizacije in zmanjševanja stroškov, se bo obseg poslovanja krovne družbe Sij d.d. zožil, kar bo imelo za posledico tudi zmanjšanje potreb po delu,” pojasnjujejo v družbi.

Vodstvo bo v drugi polovici januarja pripravilo program razreševanja presežnih delavcev, v Sij pa ob tem poudarjajo, da to “ne pomeni množičnega odpuščanja”. Tu povejmo, da mora podjetje, ki ima med 100 in 300 zaposlenih (kot velja za Sij d.d.), program pripraviti, če odpusti vsaj deset odstotkov zaposlenih. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi bili rezi na Sij večji, na prepihu naj bi bilo okoli 30 odstotkov delovnih mest (torej okoli 40 delavcev).

V Sij pravijo, da bodo nekaterim zaposlenim ponudili prezaposlitev v odvisne družbe (odvisno od potreb teh družb), ostali pa bodo prejeli odpoved delovnega razmerja. Odpuščenim bodo izplačali zakonske odpravnine, ponudili pa so jim tudi psihološko pomoč in pomoč pri iskanju novih zaposlitev.

V skupini poudarjajo še, da v proizvodnih družbah ne načrtujejo programov razreševanja presežnih delavcev.

Andrej Zubicki
Matična družba skupine Sij v večinski lasti Andreja Zubickega je imela lani 17 milijonov evrov prihodkov, na drugi strani pa kar 15 milijonov evrov stroškov dela (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Najprej ponudili znižanje plač

Skupina je že oktobra zaradi izgube ob devetmesečju sprejela ukrepe za stabilizacijo poslovanja. Med razlogi za krčenje je jeklar takrat navedel ohlajanje in posledično zmanjšanje povpraševanja, poplavo poceni kitajskega jekla in geopolitične nestabilnosti ter rastoče stroške energentov, ki so po njihovih navedbah dva do trikrat višji kot pred energetsko krizo. Za Sij je to pomemben strošek, saj je skupina eden največjih porabnikov elektrike in zemeljskega plina pri nas. Kot so navedli, pa jih dodatno bremeni nov sistem omrežnine, ki je energetsko intenzivnim podjetjem odnesel tudi pomembno olajšavo.

Takrat so v proizvodnih družbah uvedli skrajšan delovnik in začasno 10-odstotno znižanje plač, družb Sij in Sij Storitve pa – kot so v družbi pojasnili za Večer – ne zavezuje nobena kolektivna pogodba, zato tam skrajšanega delovnika niso mogli uvesti. So pa v Sij napovedali, da bodo zaposlenim v teh podjetjih ponudili aneks za 10-odstotno začasno znižanje osnovne bruto plače.

Lani 15 milijonov za plače

Zdaj pa se torej v matičnem podjetju, ki zaposluje 132 ljudi, obetajo odpuščanja. Družba je imela lani 17 milijonov evrov prihodkov, na drugi strani pa kar 15 milijonov evrov stroškov dela.

Večina tega zneska je odpadla na širše vodstvo skupine. V Sij d.d. je poleg predsednika uprave Andreja Zubickega, ki je večinski lastnik jeklarske skupine in tudi edini zastopnik, naveden v poslovnem registru, zaposlenih še okoli 20 podpredsednikov, izvršnih direktorjev ter direktorjev sektorjev. V letnem poročilu za 2023 piše, da je “ključno poslovodno osebje” prejelo skupno 11,4 milijona evrov.

Ali bodo odpuščanja dosegla tudi sam vrh skupine, za zdaj ni znano.

Sij d.d. sicer služi s storitvami za družbe v skupini (denimo Acroni Jesenice in Metal Ravne). Zanje opravlja storitve strateškega razvoja, tehnoloških raziskav, strateške nabave, trženja in prodaje, kadrovske, pravne in informacijsko-tehnološke storitve, storitve financiranja, pridobivanja in upravljanja finančnih sredstev, storitve načrtovanja in analitičnega spremljanja poslovanja ter storitve korporativnega komuniciranja, piše v letnem poročilu.

Hkrati podjetje prejema dividende hčerinskih družb, ki sta si jih zadnja leta lastnika (Zubicki in državni SDH) izplačevala, letos pa je 101-milijonski bilančni dobiček ostal nerazporejen.

V tovarni SIJ Acroni so otvorili novo linijo za toplotno obdelavo debele plocevine
V proizvodnih družbah (kot sta Acroni Jesenice in Metal Ravne) ne načrtujemo programov razreševanja presežnih delavcev, poudarjajo v Sij, ki je v omenjenih proizvodnih družbah oktobra uvedel skrajšan delovnik (Foto: Borut Živulović/BOBO

Pogoj bank posojilodajalk?

Neuradno je slišati, da naj bi bilo krčenje stroškov pogoj bank. Sij je predlani najel sindicirano posojilo v vrednosti 230 milijonov evrov. Med posojilodajalkami je devet tujih in domačih bank, tudi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).

Kot jeklar navaja v letnem poročilu za lansko leto, je skupina v okviru določil finančnih pogodb dolžna izpolnjevati pogodbeno določene finančne zaveze. Lani je zaradi dveh izrednih dogodkov – prvi je zastoj proizvodnje zaradi poškodbe glavnega motorja v Sij Acroniju, drugi pa poplave na Koroškem – prišlo do odmika od doseganja pogodbeno določenih finančnih kazalnikov. A je skupina od bank posojilodajalk prejela spregled kršitve zavez za leto 2023.

Sij je sicer v zadnjih letih izdal tudi več obveznic. Lanska izdaja po precej visoki, sedemodstotni kuponski obrestni meri, pa kaže na to, da skupina težje dostopa do finančnih virov. Nedavno se je, spomnimo, Sij umaknil iz postopka nakupa 80-odstotnega deleža v Štore Steel, za katerega je prej ponujal 70 milijonov evrov.

Dobri tržni obeti za 2025

Kot pravijo v Sij, si z ukrepi, ki jih sprejemajo, prizadevajo premostiti težke čase, ki pestijo celotno evropsko jeklarstvo. “Vsi ti ukrepi so potrebni, da bi proizvodnjo jekla v Sloveniji usmerili v varno prihodnost in ohranili temelje za dolgoročno poslovanje ob ponovni oživitvi trga,” pravijo.

Dodajajo napoved podjetja za gospodarske analize, napovedovanje in svetovanje Oxford Economics, po kateri si jeklarstvo rast povpraševanja ponovno lahko obeta ob koncu prvega oziroma na začetku drugega četrtletja v prihodnjem letu. To bi pozitivno vplivalo tudi na poslovanje skupine Sij, sklenejo svoj odgovor za Forbes Slovenija.