SIJ ponujal 70 milijonov, a tik pred zdajci je prodaja Štore Steel padla v vodo

Posel Andreja Lončar 6. novembra, 2024 05.13
featured image

Prodajalci so bili prepričani, da bo tokrat prodaja 80 odstotkov Štore Steel uspela, a ni. To je lahko težava predvsem za zreški Unior.

6. novembra, 2024 05.13

“Prodajni postopek je ustavljen, do roka nismo prejeli nobene zavezujoče ponudbe,” nam je neuradne informacije o tem, da je prodaja 80-odstotnega deleža v podjetju Štore Steel padla v vodo, potrdil Tomaž Subotič. Ta je skoraj polovični lastnik družbe Železar Štore, ki je eno od štirih podjetij v prodajnem konzorciju.

Največji lastnik železarne je Unior, ki je svoj malo več kot 29-odstotni delež začel prodajati lani, in sicer z namenom razdolžitve. V konzorcij prodajalcev so se nato vključili še drugi trije največji lastniki, Subotičev Železar Štore, ki ima v lasti dobrih 20 odstotkov Štore Steel, ter Kovintrade in Dinos, ki imata po okoli 15 odstotkov. S tem se je prodajani delež povečal na 80 odstotkov.

A v prodajnem postopku, ki ga vodi NLB, se je pred dnevi iztekel rok za oddajo zavezujočih ponudb, te pa ni oddal nihče.

Visoka ponudba, tik pred zdajci umik

Tak razplet je vsaj za zunanjega opazovalca presenečenje. Še pred mesecem dni je bilo namreč iz Uniorja slišati, da je konzorcij tik pred podpisom pogodbe s Slovensko industrijo jekla (SIJ). Ta je neuradno v nezavezujoči ponudbi, oddani poleti, za nakup deleža ponujala 70 milijonov evrov, kar je bilo daleč največ od sedmih ponudnikov.

Kot je takrat poročal Dnevnik, so se za nakup jeklarne med drugim zanimali še italijanski jeklarni Danieli in Acciaierie Venete ter dva proizvajalca jekla iz Turčije, ki pa naj bi ponudili manj od SIJ in se kasneje umaknili.

Po naših informacijah je jeseniška skupina v večinski lasti Andreja Zubickega svojo ponudbo za Štore Steel umaknila pred dnevi, tik pred rokom za zbiranje zavezujočih ponudb. Postavlja se vprašanje, ali niso v podjetju že prej vedeli, da nakupa ne bodo mogli izvesti.

SIJ je namreč v petek prek spletnih strani ljubljanske borze sporočil, da zaradi neugodnih razmer in izgube ob devetmesečju uvaja ukrepe za stabilizacijo poslovanja – tudi zaustavitev naložb. Malo pred tem je objavil še, da preverja interes za izdajo obveznic, torej novo zadolževanje. Zadnje obveznice je SIJ lani izdajal po precej visoki, sedemodstotni kuponski obrestni meri.

Na NLB so nam na vprašanje, ali so v času zbiranja ponudb preverjali zmožnost potencialnih kupcev za plačilo kupnine, odgovorili le, da podrobnosti prodajnega postopka ne morejo komentirati, saj ta še poteka.

V začetku tega tedna smo podjetje vprašali, ali bodo kljub krčenju poslovanja v matični skupini šli v nakup Štore Steel, a so nam z Jesenic odgovorili le, da na vprašanje ne bodo odgovarjali. Zdaj pa so nam, kot navedeno zgoraj, v prodajnem konzorciju potrdili, da se je SIJ umaknil, s tem pa je prodaja padla v vodo.

Namesto lepega dobička globoka izguba

Ustavitev prodaje je slaba novica predvsem za največjega lastnika železarne, zreški Unior. Ta je namreč nameraval s kupnino od prodaje nestrateških naložb zmanjšati visok dolg.

Poleg deleža v Štore Steel je zreško podjetje prodajalo tudi deleža v turistični družbi Unitur in srbski družbi Unior Components, a za zdaj nobena transakcija ni bila izpeljana.

Kot smo pisali, naj bi Unior, ki je še v začetku leta za letošnje leto napovedoval osem milijonov evrov čistega dobička, po trenutnih projekcijah letos posloval z visoko, predvidoma kar 20- do 30-milijonsko izgubo. Na vprašanje o morebitni nameri odpuščanj je Vuga v preteklih mesecih odgovarjal, da bodo število zaposlenih zmanjševali. Po nekaterih informacijah bi lahko ukinili 200 delovnih mest. A v prvi vrsti naj bi se tega lotili z mehkimi ukrepi, predvsem upokojevanjem delavcev, ki izpolnijo pogoje za to.

Skupina sicer v polletnem poročilu ocenjuje, da je tveganje, da ne bi dosegli s strani bank postavljenih pogojev (ti se nanašajo na razmerje med neto finančnim dolgom in EBITDA ter s strani bank določen delež kapitala v obveznostih do virov sredstev), majhno. Če bi se uresničilo, pa bi moral Unior predčasno vračati posojila.

SIJ že drugič v boj za Štore Steel

Unior se je sicer iz Štore Steel želel umakniti že leta 2015. Tudi takrat so bile razlog finančne težave, ki zreško družbo pestijo že dolga leta.

Tudi takrat je bil med najbolj resnimi morebitnimi kupci SIJ, ki se je nato – podobno kot zdaj – umaknil. V tistem obdobju je namreč prevzemal Perutnino Ptuj, ki jo je kasneje prodal Ukrajincem.