Ryanair serijsko ukinja letalske povezave po Evropi

Posel Forbes Slovenija 21. februarja, 2025 16.23
featured image

Zaradi povišanja davkov in pristojbin je Ryanair že naznanil ukinitve letov na Danskem, v Italiji, Nemčiji in Španiji. Zdaj enako grozi tudi Franciji.

21. februarja, 2025 16.23

Največji evropski nizkocenovni letalski prevoznik Ryanair je v zadnjih mesecih ponekod po Evropi začel zmanjševati število letov in napovedal še večje reze. Gre za odgovor na odločitve več evropskih vlad o uvedbi oziroma zvišanju nekaterih davkov in pristojbin, je poročal The Independent.

Potem ko je Danska konec januarja uvedla nov davek za letalske prevoznike, je Ryanair sporočil, da bo konec marca zaprl svojo bazo na letališču Billund in ukinil vse letalske povezave z mestom Aalborg. Ukinjenih bo 32 povezav, s katerimi bi samo v poletni sezoni prepeljali 1,7 milijona potnikov.

Umik so naznanili tudi v Italiji, in sicer v Rimu. Na mednarodnem letališču Leonardo da Vinci bodo zaprli eno od svojih tamkajšnjih baz, razlog za to je povečanje davkov, navaja The Independent.

Reze so že oktobra lani napovedali tudi v Nemčiji, kjer bodo svojo ponudbo letov letos poleti zmanjšali za 12 odstotkov. Baze bodo zaprli v Dortmundu, Dresdnu in Leipzigu ter za 60 odstotkov zmanjšal število letov v in iz Hamburga. Skupno bodo ukinili 22 letalskih povezav.

Prav tako bo letos poleti manj Ryanairovih letov v Španijo, s katerimi bi lahko prepeljali 800.000 potnikov.

Zagrozili tudi z rezi v Franciji

Naslednja na tnalu je, kot kaže, Francija, ki načrtuje podobno povišanje davkov. Glavni izvršni direktor družbe Ryanair Michael O’Leary je zagrozil, da bo v primeru zvišanja davka zmanjšal število povezav s Francijo. “Francija je že zdaj država z visokimi davki in če jih bo še povečala, bomo verjetno zmanjšali naše zmogljivosti,” je dejal po poročanju britanskega medija.

Družba Ryanair je na novoletni dan objavila manifest z “resolucijami” in evropske vlade med drugim pozvala, naj odpravijo davke za letalske družbe, zmanjšajo pristojbine za kontrolo zračnega prometa (ATC).

V letalskem prevozniku menijo, da bi bil letalski promet v Evropi učinkovitejši, turizem in promet pa bi se v nekaterih regijah povečala, če bi se odpravile nekatere dajatve. “Preveč evropskih gospodarstev, kot so Francija, Nemčija in Združeno kraljestvo, stagnira zaradi predpisov, višjih davkov in slabega upravljanja držav,” je prejšnji teden dejal O’Leary.