Regulator nad Suncontract s prepovedjo dodatka za lastnike sončnih elektrarn

Posel Andreja Lončar 2. oktobra, 2024 17.10
featured image

Zaračunavanje dodatka, ki se nanaša na izravnavo finančnih odstopanj dobavitelja SunContract, ni v skladu z zakonodajo, sporoča Agencija RS za energijo.

2. oktobra, 2024 17.10

Dobavitelj električne energije Suncontract, ki je konec leta 2022 oskrboval okoli šest tisoč odjemalcev z lastno sončno elektrarno, od 1. septembra tistim, ki imajo pogodbo po stari uredbi o net meteringu (neto merjenju), zaračunava nov prispevek v višini 30 evrov mesečno brez davka na dodano vrednost (DDV) oziroma 36,6 evra z DDV.

Povod za prispevek je sprememba pravil državnega organizatorja trga z električno energijo Borzena, s čimer se je spremenil sistem deljenja stroška letnega neto merjenja za dobavitelje električne energije. Strošek nastane, ker mora trgovec lastnikom sončnih elektrarn dobavljati elektriko v delih dneva, ko ni sonca ali pa ga ni dovolj, takrat pa je elektrika precej dražja kot v sončnih delih dneva, ko odjemalec v omrežje oddaja viške.

Do februarja letos so se ti stroški delili tako, da so večji del stroškov pokrili dobavitelji, ki imajo največji tržni delež nemerjenega odjema. Šesterica državnih dobaviteljev, ki ima 99,6 odstotka trga, je tako pokrila tudi sorazmeren delež stroškov. Po novem pa vsak dobavitelj krije stroške za svoje odjemalce. Za Suncontract, ki ima praktično ničen delež gospodinjskega odjema, ima pa okoli desetino tržnega deleža pri odjemalcih s sončnimi elektrarnami, saj se je specializiral prav za ta segment, je to nevzdržno.

Vračilo ali poračun in sprememba cenika

A Agencija RS za energijo je na podlagi prijav Suncontractovih odjemalcev uvedla postopek nadzora glede zatrjevanih kršitev tretjega odstavka 16. člena zakona o oskrbi z električno energijo. Ta pravi, da lahko dobavitelj gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem skladno z veljavnimi ceniki zaračuna fiksne stroške poslovanja v zvezi z izvajanjem pogodbe o dobavi električne energije.

Suncontract je s spremembo cenikov in uvedbo “stroška za izravnavo finančnih odstopanj”, kakor imenuje dodatek, kršil ta člen, je zdaj ugotovila agencija, ki jo vodi Duška Godina. Posledično je, kot zdaj navaja na spletni strani, izdala odločbo, s katero je Suncontractu prepovedala zaračunavanje tega stroška končnim odjemalcem s samooskrbo.

Dobavitelj mora vrniti vse že zaračunane stroške ali jih poračunati pri prvem naslednjem izdanem računu posameznega končnega odjemalca s samooskrbo.

Podjetje mora prav tako v 15 dneh spremeniti cenik za dobavo električne energije za gospodinjski odjem in cenik za dobavo električne energije za mali poslovni odjem, ki veljata od 1. septembra, na način, da ne bosta več vsebovala postavke “strošek za izravnavo finančnih odstopanj”. O tem mora končne odjemalce obvestiti na računu ali drugem ustreznem pisnem obvestilu, navaja agencija.

Ustavno sodišče zavrglo pobudo podjetja

Odziv Suncontracta, ki je zatrjeval, da je uvedba dodatka nujna zaradi velikega negativnega vpliva stroškov izravnave na poslovanje podjetja, čakamo.

Podjetje, ki ga vodi Gregor Novak, je sicer v prepričanju, da je Borzen neupravičeno posegel v pridobljene pravice odjemalcev za nazaj, vložil tudi zahtevo za ustavno presojo Borzenovih pravil. A ustavno sodišče je danes sporočilo, da je pobudo zavrglo z razlago, da bi moral SunContract najprej z odškodninsko tožbo zahtevati nadomestilo za nastalo škodo zaradi domnevno nezakonitih in protiustavnih pravil.