Razvili “super Google” za učinkovitejši lov na zločince. Kaj pri tem skrbi?

Posel Forbes 22. avgusta, 2024 05.30
featured image

Peregrine Technologies upa, da bo pospešil dostop lokalnih policistov do podatkov z nadzornih kamer in obenem omejilo morebitne zlorabe njihovih tehnologij.

22. avgusta, 2024 05.30

Sredi leta 2021 je bil Nick Noone v sodni dvorani na širšem območju San Francisca kot strokovna priča na sojenju za umor. Programska oprema njegovega podjetja Peregrine je povezala lokacije mobilnih naprav, podatke o registrskih tablicah, pretekle policijske evidence in posnetke nadzornih kamer. S tem je policijskim preiskovalcem v San Pablu pomagala pri umeščanju več osumljencev na kraj dogodka, sam pa je predstavljal dokaze.

Ti so bili za poroto dovolj prepričljivi. Kmalu zatem so bili obtoženci obsojeni na dolge zaporne kazni. “Peregrine je bil zares pomemben pri razrešitvi tega primera,” se spominja načelnik policije v San Pablu Brian Bubar.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Najprej s tehnologijo lovili pripadnike Isisa

To je bila zmaga programske opreme, ki sta jo Noone in soustanovitelj Peregrina Ben Rudolph zasnovala v 18 mesecih sodelovanja s policijsko postajo San Pablo. Tam sta skupaj z izkušenimi detektivi razreševala večje primere in se učila, kako bi lahko lokalne policijske enote podatke, ki jih imajo na voljo, bolj učinkovito uporabljale za reševanje zločinov.

Na podlagi teh izkušenj sta razvila nekaj, kar je v bistvu super zmogljivi Google za policijske podatke. Če v spletno aplikacijo vnesete ime ali naslov, Peregrine hitro pregleda sodne evidence, poročila o aretacijah, policijska zaslišanja, prepise posnetkov kamer, ki jih imajo policisti – vse možne policijske zbirke podatkov – in poišče ujemanje. Peregrine je pobral podatke, ki so bili zbrani v številnih starejših in počasnejših sistemih, ter jih naredil dostopne v preprosti in hitri aplikaciji, ki jo je mogoče upravljati s spletnim brskalnikom.

Z malo promocije se je v organih pregona razširil glas o podjetju Peregrine in njegovih soustanoviteljih. Le leto dni pred omenjenim sojenjem je Noone pustil službo glavnega izvršnega direktorja pri 20 milijard dolarjev vrednem vladnem pogodbenem izvajalcu Palantir, v okviru katerega je več let na Bližnjem vzhodu sodeloval z ameriško vojsko in s pomočjo različnih zbirk obveščevalnih podatkov pomagal identificirati člane Isisa v Siriji.

Ključno delo na terenu

Kmalu zatem je skupaj z Rudolphom, nekdanjim strokovnjakom za tehnologijo Agencije Združenih narodov za begunce, ustanovil podjetje Peregrine. Osnovna zamisel je bila, da bi s tehnologijo, ki jo je Palantir uporabljal za iskanje članov Isisa, opremili lokalno policijo in tako povezali različne nadzorne kanale in podatkovne zbirke za hitrejše in boljše policijsko delo. Tovrsten prenos vojaške obveščevalne tehnologije na policijo sicer pogosto sproži zaskrbljenost aktivistov za državljanske pravice.

Policijske načelnike je takoj navdušil pristop soustanoviteljev Peregrina, ki sta se poglobila v delo policijskih oddelkov, da bi razumela njihove potrebe. “Eden od razlogov, zakaj smo si pridobili zaupanje te skupnosti, je, da kljub temu, da prihajamo od zunaj, ne sedimo samo v slonokoščenih stolpih Silicijeve doline,” je 35-letni Noone med dvournim intervjujem v središču Londona maja letos povedal za Forbes. Te miselnosti se je navzel med bivanjem na Bližnjem vzhodu, kjer se je naučil, da bi morali tehnološki strokovnjaki namesto razglabljanja o tem, kaj svet potrebuje, delati neposredno s tistimi, ki jim služijo.

“Nick si resnično prizadeva,” je povedala Morgan Hitzig, ki se je Peregrinu pridružila kmalu po vrnitvi iz Afganistana, kjer je leta 2021 mornarici pomagala pri umiku ameriških sil iz države. “Iskreno si želi razumeti problem, ki ga rešuje vsak od organov za kazenski pregon.” (Hitzig je v začetku tega leta podjetje zapustila in postala vlagateljica v družbi tveganega kapitala Venrock.)

60 milijonov tveganega kapitala

Do zdaj je Peregrine sklenil 57 pogodb z različnimi policijskimi in javnimi varnostnimi agencijami v ZDA, od Atlante do Los Angelesa. Prihodki so se leta 2023 potrojili, in sicer s treh na deset milijonov dolarjev.

Noone pričakuje, da se bodo letos spet potrojili, na 30 milijonov dolarjev, k čemur bo pripomoglo 60 milijonov dolarjev, ki sta jih zagotovila sklada Friends & Family Capital in Founders Fund; dva njegova nekdanja sodelavca iz Palantirja, ki sta zdaj vlagatelja tveganega kapitala, nekdanji finančni direktor Colin Anderson in nekdanji inženir Trae Stephens, sta vodila ločena kroga financiranja.

Peregrine, ki je po zadnjem zbiranju sredstev ocenjeno na 360 milijonov dolarjev, je pristalo na Forbesovem seznamu Next Billion Dollar Startup za leto 2024, na katerem je izpostavljenih 25 podjetij, ki bodo po mnenju Forbesa verjetno postala samorogi.

Razmah nadzora v realnem času

Podhranjene lokalne policijske postaje si le redko lahko privoščijo tehnologijo, ki jo uporabljajo večje agencije. Visokotehnološka nadzorna središča, ki so v tej panogi znana kot “centri za kriminaliteto v realnem času” ali RTCC, zahtevajo drago strojno in programsko opremo, zato so v domeni večjih organizacij. S Peregrinovo tehnologijo pa so centri RTCC veliko bolj dostopni tudi manjšim agencijam.

Nižji so stroški, bolj je Noone zadovoljen. “Ko zagledam milijonsko pogodbo, si rečem, da je nekoliko prevelika,” je dejal. “Povprečna vrednost naše pogodbe je 280.000 dolarjev na leto. Če bi bila manjša, bi bil zadovoljen. Imamo stranko, ki zdaj plačuje 32.000 dolarjev na leto, in to je bila velika zmaga.”

Povprečna vrednost naše pogodbe je 280.000 dolarjev na leto. Če bi bila manjša, bi bil zadovoljen.

Nick Noone, Peregrine

Saj ne da bi oddelki, ki imajo na voljo veliko sredstev, vihali nos nad Peregrinovo cenejšo ponudbo. V zadnjih dveh mesecih je šerifov urad okrožja Orange v okviru pogodbe s Peregrinom v vrednosti 900.000 dolarjev vzpostavil svoj center RTCC.

“S pojavom nativnih aplikacij v oblaku lahko velike in majhne agencije uvedejo te sodobne tehnologije v zelo kratkem času ter z veliko manj stroški in infrastrukture,“ je za Forbes povedal Dave Fontneau, vodja informacijskega oddelka v uradu šerifa okrožja Orange. In konec julija je losangeleška policija, ena največjih v državi, s Peregrinom podpisala pogodbo v vrednosti 2,8 milijona dolarjev za podporo projektu “Blue Light”, s katerim se agencija bori proti organiziranemu drobnem kriminalu.

Skrb varuhov zasebnosti

Toda nižji stroški za vzpostavitev centrov RTCC vzbujajo zaskrbljenost med zagovorniki zasebnosti, in sicer zaradi neselektivnega nadzora.

“Veliko policijskih oddelkov različnih velikosti ima zdaj dostop do centrov za kriminaliteto v realnem času in to vsekakor lajša splošen dostop do nadzornih kanalov za nekatere manjše oddelke, za katere bi bilo to prej stroškovno nedosegljivo,” je dejala Beryl Lipton, višja raziskovalka pri organizaciji Electronic Frontier Foundation (EFF). “Tovrstna podjetja, kot je Peregrine, bodo že po naravi težko varovala zasebnost, saj je vse, na čemer so zasnovana, v osnovi škodljivo za zasebnost.”

Podjetja, kot je Peregrine, bodo že po naravi težko varovala zasebnost, saj je vse, na čemer so zasnovana, v osnovi škodljivo za zasebnost.

Beryl Lipton, Electronic Frontier Foundation

Lipton je spremljala rast števila centrov RTCC, ki kaže, da danes deluje vsaj 150 tovrstnih centrov. Pravi, da je številka verjetno še višja, saj se je njihovo število tako hitro povečalo, da je težko natančno spremljati njihovo širjenje. Opozorila je še, da lahko centri RTCC in Peregrinova tehnologija omogočajo tudi “policijski nadzor za vsak primer”, ki je že dolgo tarča kritik, ker naj bi ga nepravično izvajali predvsem v revnejših soseskah, kjer ni belcev.

Ukrepi za zaščito zasebnosti

Da bi pomiril te pomisleke, je Peregrine k sodelovanju povabil Adama Kleina, nekdanjega predsednika Odbora za nadzor zasebnosti in državljanskih svoboščin v ZDA. To je agencija, ki je skrbela, da protiteroristični programi varnostnih in obveščevalnih agencij NSA, FBI, CIA in DHS ne bi bili v nasprotju z ustavo.

Klein je kot svetovalec podjetja seznanil osebje Peregrina s tem, kako se izogniti napakam, ki so jih v preteklosti naredile omenjene agencije, in s tem, kako so zasnovale “arhitekturo zasebnosti in državljanskih svoboščin” v povezavi z zbiranjem podatkov. “Če teh stvari ne vključite že na začetku, jih boste pozneje, ko bo šlo kaj narobe, zelo težko vključili,” je Klein povedal za Forbes.

V delovanju Peregrina se to odraža v stalno posodobljenem, podrobnem revizijskem dnevniku in nadzoru dostopa do občutljivejših podatkov. Na primer, za iskanje lokacij avtomobilov v čitalnikih registrskih tablic morajo uporabniki vnesti številko primera ali navesti jasen razlog. Prepoznava obraza sploh ni dovoljena, saj je pretirano zanašanje na to tehnologijo privedlo do neupravičenih aretacij.

Za spremljanje znakov morebitne zlorabe lahko Peregrine pripravi tudi grafe o obnašanju policistov in spremlja njihovo uporabo sile. V pogodbe s policijskimi oddelki vključuje razdelek z naslovom Varstvo zasebnosti in državljanskih svoboščin, v katerem policiste opozarja, da so v imenu javnosti varuhi občutljivih podatkov.

Kako prekiniti krog kriminala?

Vendar Noone ni zadovoljen samo s tem, da je njegova tehnologija v pomoč le policistom pri nadzoru. Ko je Peregrine pomagal pri obsodbi dveh osumljencev za umor, je pomislil: “To vsekakor ni zmaga. Ko ju pogledaš, pomisliš, da sta to dva posameznika. Kaj za vraga se je zgodilo? Zakaj sta tukaj? Kako, da sta sploh prišla v to dvorano? Kako prekiniti krog kriminala?”

Noone zato upa, da bo Peregrine nekoč pomagal policijskim oddelkom in drugim vladnim službam pri reševanju družbenih problemov, zaradi katerih ljudje kršijo zakone. Želi si, da bi bil nabor orodij na razpolago tudi drugim lokalnim službam, ki bi lahko preučevale podatke v svojem okolju in razumele, zakaj prihaja do kriminala na določenem kraju in ob določenem času.

“Kdaj mladostniki zapustijo šolo? So tam knjižnice, ki so odprte? Kaj je dejansko na voljo v programih po koncu pouka? To so res zanimiva vprašanja, ki si jih mesto lahko zastavi,” je poudaril.

Avtor članka je Thomas Brewster.