Prvič objavljen prelomni mednarodni sporazum o e-trgovini, kaj bo omogočal
Skupina držav članic Svetovne trgovinske organizacije, med katerimi je tudi Slovenija, je prvič objavila besedilo prihodnjega Sporazuma o elektronski trgovini, ki naj bi koristil potrošnikom in podjetjem.
V okviru Svetovne trgovinske organizacije (World Trade Organization – WTO) je bila konec julija objavljena skupna izjava držav udeleženk plurilateralne pobude za elektronsko trgovino (e-trgovino), med katerimi je kot država članica Evropske unije tudi Slovenija. Izjava obeležuje dosežen napredek v petletnih pogajanjih, je gospodarsko ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost.
Skupaj z izjavo je prvič javno objavljeno tudi besedilo Sporazuma o elektronski trgovini, ki zarisuje prva globalna pravila o e-trgovini med sodelujočimi članicami WTO. Ta bodo koristila potrošnikom in podjetjem, zlasti malim in srednje velikim podjetjem sodelujočih članic, poudarjajo na ministrstvu.
Pravila bodo olajšala čezmejne elektronske prenose (prepoved carin na e-prenose), zmanjšala ovire za e-trgovino (e-podpisi, e-pogodbe, e-računi, e-plačila, brezpapirno poslovanje, enotno okence), zagotovila bolj zanesljivo in dostopno okolje (transparentnost, odprti vladni podatki), izboljšala zaupanje (krepitev varstva potrošnikov na spletu, neželena e-pošta, zasebnost, kibernetska varnost) ter spodbujala digitalno vključenost sodelujočih članic v razvoju in najmanj razvitih članic.
Objavljeno besedilo še ni dokončno, saj morajo nekatere članice pobude še opraviti nacionalne postopke. Nadaljujejo se tudi prizadevanja za širitev članstva in vključitev sporazuma v pravila WTO, za kar je potrebno soglasje vseh članic organizacije, še sporočajo z ministrstva.
Preboj po petih letih
Pobudo za ureditev področja elektronske trgovine na ravni WTO je decembra 2017 podalo 71 članic organizacije, vključno z EU. Januarja 2019 je 76 držav začelo s pogajanji. Po navedbah ministrstva trenutno v pogajanjih sodeluje 91 držav, ki skupaj predstavljajo več kot 90 odstotkov svetovne trgovine. Nosilke pobude so Japonska, Avstralija in Singapur.
E-trgovina predstavlja približno četrtino mednarodne trgovine. Vodilna na svetu po uvozu in izvozu elektronskih storitev je prav EU.