Proizvajalec britvic napoved carin rešuje s cenejšim indijskim jeklom

Posel Forbes Slovenija 5. decembra, 2024 17.08
featured image

Nerjaveče jeklo za proizvodnjo britvic družba P&G zdaj dobavlja predvsem od indijskega proizvajalca Jindal, čigar cene so za več kot petino nižje.

5. decembra, 2024 17.08

Ameriška družba Procter & Gamble (P&G) je prenovila svojo dobavno verigo za rezila iz nerjavečega jekla v britvicah Gillette. Po novem jeklo namesto od japonskih in švedskih dobaviteljev kupuje predvsem od podjetja Jindal Stainless iz Indije, ki je cenejše, razkriva Reuters.

Z izbiro cenejšega jekla je družba uravnotežila morebitno povišanje stroškov, ki bi jih povzročile napovedane carine novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Družba tako upa, da bo tudi po začetku Trumpovega mandata ohranila marže, ki presegajo marže tekmecev v industriji potrošniških izdelkov za nego, kot je na primer Kimberly-Clark.

Nerjaveče jeklo, ki ga uporablja proizvajalec britvic blagovne znamke Gillette, v velikih količinah proizvaja le peščica podjetij, od katerih nobeno nima sedeža v ZDA, je P&G sporočil ameriškemu ministrstvu za trgovino.

Glavni finančni direktor P&G Andre Schulten je na srečanjih z vlagatelji 21. novembra dejal, da bo moralo podjetje dodatno prilagoditi svojo dobavno verigo, ko bo znan postopek uvajanja napovedanih carin. Po besedah izvršnega direktorja oddelka kozmetike za nego Garyja Coomba so nedavne strategije za izboljšanje poslovanja v tem oddelku delovale.

Z indijskim jeklarjem sodeluje že dalj časa

Jeklo indijskega proizvajalca Jindal naj bi bilo za približno 20 do 25 odstotkov cenejše od konkurenčnega. Z družbo P&G sicer sodeluje že dolgo, a je družba njegovo jeklo v ZDA začela uvažati leta 2022. V zadnjih treh letih je tako uvozila najmanj 4.284 ton Jindalovega jekla, je razvidno iz evidenc, ki jih je pregledal Reuters.

V začetku letošnjega leta je P&G v internem dokumentu glede Jindalovega poslovanja zapisal, da je “dosledno deloval na visoki ravni”. Tiskovni predstavnik družbe je dejal, da družba po vsem svetu nenehno išče nove dobavitelje, ki lahko izpolnijo njihove potrebe, teh pa je zelo malo. Bistvenih sprememb pri svojih glavnih dobaviteljih naj ne bi uvedli.

Po podatkih Reutersa naj bi P&G nato v obdobju od januarja do oktobra močno zmanjšal uvoz japonskega in švedskega jekla. V primerjavi s prejšnjim letom je uvozil za skoraj 59 odstotkov manj jekla japonskega podjetja Proterial, s katerim sodeluje že več kot 50 let. Od švedskega podjetja Alleima, s katerim sodeluje že več kot 20 let, pa letos ni prejel niti ene pošiljke jekla.

Med prvim Trumpovim mandatom je imela družba 1,4 milijarde dolarjev zunanjih stroškov, vključno s povišanimi carinami na japonsko in švedsko jeklo, ki so zmanjšale njen dobiček. Po približno sedmih mesecih od uvedbe je bila nato carin oproščena, je takrat poročal Reuters.