Ponovna močna rast Nvidie ni prepričala vlagateljev

Posel Forbes Slovenija 29. avgusta, 2024 11.26
featured image

Nvidia je v drugem četrtletju spet močno povečala svoje prihodke in dobiček. A kljub temu se zdi, da rezultati niso dosegli pričakovanj vlagateljev.

29. avgusta, 2024 11.26

Ameriški proizvajalec čipov Nvidia je v drugem četrtletju ustvaril 30,04 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 122-odstotna rast v primerjavi z enakim obdobjem lani, ko so prihodki znašali 13,5 milijarde dolarjev, in 12-odstotna rast v primerjavi s prejšnjim četrtletjem. S tem so se prihodki v primerjavi z enakim obdobjem lani več kot podvojili, je razvidno iz objavljenega poročila.

Ob tem se je v drugem četrtletju povečal tudi čisti dobiček, ki je znašal 16,6 milijarde dolarjev, kar je 168 odstotkov več v medletni primerjavi in 12 odstotkov več kot v prejšnjem četrtletju. Tokratni rezultati so sicer presegli pričakovanja analitikov, a zdi se, da ne v zadostni meri, saj so se delnice podjetja po objavi pocenile, poročajo tuji mediji. Ryan Detrick, glavni tržni strateg pri skupini Carson, je za Reuters dejal, da je bila “lestvica v tej sezoni zaslužka postavljena nekoliko previsoko.”

Po poročanju STA so prihodki v prvem polletju poslovnega leta, ki se za Nvidio začne s februarjem, v primerjavi z enakim obdobjem lani narasli za 171 odstotkov na 56 milijard dolarjev. V prvem polletju poslovnega leta ob skoraj potrojitvi prihodkov ustvaril 31,4 milijarde dolarjev čistega dobička oziroma 282 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Nvidia je vodilno podjetje na področju čipov za umetno inteligenco in zaradi izjemnega povpraševanja beleži krepko rast. Ta je bila v zadnjih četrtletjih tako intenzivna, da so tokratni rezultati, čeprav po velikem delu kazalnikov boljši od pričakovanj, trge pustili hladne. V njih namreč borzniki po navedbah tujih tiskovnih agencij vidijo znake umirjanja oziroma normalizacije izjemnega razmaha podjetja.

Povpraševanje po Nvidijinih čipih ostaja veliko

Glavni izvršni direktor Jensen Huang je v pogovoru z vlagatelji poudaril, da bo generativna umetna inteligenca povzročila revolucijo v vseh sektorjih. Ob tem je izpostavil še vedno veliko povpraševanje po čipu hopper, ki se uporablja za poganjanje sistemov umetne inteligence, in nestrpno pričakovanje čipa blackwell, naslednje generacije čipov, ki bo od predhodnika še zmogljivejši.

“Povpraševanje po čipu hopper ostaja veliko, pričakovanje za čip blackwell pa je neverjetno,” je dejal prvi mož podjetja, ki je lani svojo tržno vrednost povečalo za 154 odstotkov na 3.160 milijard dolarjev.

Glavni izvršni direktor Nvidie Jensen Huang
Glavni izvršni direktor Nvidie Jensen Huang izpostavlja veliko povpraševanje po čipu hopper in pričakovanje čipa blackwell (Foto: PROFIMEDIA)

Čip hopper, specializiran za usposabljanje jezikovnih modelov, priporočilnih sistemov in aplikacij generativne umetne inteligence, še naprej beleži veliko povpraševanje, s čipom blackwell pa se obetajo zamude pri dobavah, ker je Nvidia spremenila del procesa načrtovanja in proizvodnje, da bi izboljšala njegovo zmogljivost.

Bo Nvidijin mehurček kmalu počil?

Čeprav se na Wall Streetu ponavljajo dvomi o tem, ali gre pri Nvidii za mehurček, ki bo kmalu počil, družba pričakuje, da se bo njen pozitivni niz nadaljeval z višjimi prihodki v tekočem četrtletju, ki naj bi dosegli 32,5 milijarde dolarjev. Kljub izjemnim poslovnim rezultatom so se delnice Nvidie v podaljšanem borznem trgovanju v torek po objavi rezultatov pocenile za 6,89 odstotka na 116,95 dolarja.

Največja tehnološka podjetja na svetu so četrtletje za četrtletjem vlagala na desetine milijard dolarjev v Nvidijine zmogljive čipe in programsko opremo za umetno inteligenco, da bi zagnali svoje modele umetne inteligence.

Microsoft, Google, Meta, Tesla in Amazon so odvisni od Nvidiine tehnologije za usposabljanje generativnih modelov umetne inteligence in izvajanje zahtevnih računalniških procesov, potrebnih za uvajanje nove tehnologije.