Kršitev pravil konkurence priznal še zadnji od Renaultovih servisov pri nas
Potem ko je varuh konkurence že jeseni s štirimi od petih Renaultovih servisov sklenil milijonsko poravnavo zaradi usklajenega delovanja, je odgovornost konec lanskega leta prevzel še zadnji med njimi.
Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) je konec 2024 s še zadnjim od petih podjetij, pri katerih je leta 2021 ugotovila kršitev pravil konkurence zaradi usklajenega delovanja pri popravilih vozil Renault, sklenila poravnave. Postopek proti vsem strankam je tako pravnomočno zaključen, poroča STA.
AVK je konec leta 2021 izdala upravno odločbo, s katero je ugotovila, da so podjetja Renault Nissan Slovenija (zdaj GA Adriatic), Avtohiša Real, Avtohiša Malgaj, Pleško Cars in Avtoservis Kalan kršila zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbo o delovanju EU.
Obravnavana podjetja, ki jih je varuh konkurence začel preiskovati v začetku leta 2019, so v postopkih oddaje javnih naročil, katerih storitve so popravila in vzdrževanja vozil znamke Renault in dobava nadomestnih delov v Sloveniji, dogovarjala in oziroma ali usklajeno ravnala tako, da so prikrojevala ponudbe, določala cene, razdelila naročnike in izmenjevala poslovno občutljive informacije, je pisala STA.
Zoper odločbo AVK so vse stranke v postopku razen stranke, ki je vložila izjavo zaradi prizanesljivosti, sprožile postopek sodnega varstva pred upravnim sodiščem.
Nižja kazen tudi za peto podjetje
Prenovljeni zakon o preprečevanju omejevanja konkurence, ki se je začel uporabljati januarja 2023, je nato uvedel določene novosti, med drugim možnost znižanja administrativne sankcije na podlagi vloge za poravnavo, s katero lahko AVK pod zakonsko določenimi pogoji podjetju zniža administrativno sankcijo za največ 20 odstotkov.
AVK je na tej podlagi že lani jeseni s štirimi od petih podjetij, pri katerih je leta 2021 ugotovila kršitev pravil konkurence zaradi usklajenega delovanja pri popravilih vozil znamke Renault, sklenila poravnave. Izrekla jim je administrativne sankcije, ki so bile ob upoštevanju okoliščin ustrezno znižane, ki so skupno nanesle več kot milijon evrov. “Zoper stranko postopka, ki se ni odločila za institut poravnave, bo agencija nadaljevala postopek v skladu s svojimi pristojnostmi,” so takrat dejali pri varuhu konkurence.
Konec leta 2024 pa je agencija le sklenila poravnavo še z zadnjim podjetjem, je AVK danes objavila na svojih spletnih straneh. Kot je zapisala, je to podjetje med postopkom aktivno in zgledno sodelovalo z agencijo pri razjasnitvi dejstev in okoliščin, priznalo očitano kršitev ter umaknilo tožbo pred upravnim sodiščem. S tem je izpolnilo vse zakonske obveznosti za poravnavo, zato je AVK vlogo zanjo sprejela in ob upoštevanju vseh okoliščin višino administrativne sankcije, ki bi jo sicer izrekla, ustrezno znižala. Kolikšna je končna globa, niso navedli.
Z umikom zadnje tožbe zoper odločbo AVK pred upravnim sodiščem je postopek zoper vsa omenjena podjetja tako pravnomočno zaključen, so še izpostavili v AVK.