Pfizer opustil razvoj tablete proti debelosti, s katero je računal na vrnitev

Posel Forbes Slovenija 14. aprila, 2025 15.33
featured image

Zdravilo proti debelosti je ameriški farmacevt umaknil, ker je eden od bolnikov v kliničnih preizkusih zaradi učinkovine dobil poškodbo jeter.

14. aprila, 2025 15.33

Ameriški farmacevt Pfizer bo prenehal razvijati tableto proti debelosti, ki so jo pozorno spremljali vlagatelji, kar je velik udarec za načrte podjetja, da predstavi alternativo uspešnicam tekmecev Novo Nordiska in Eli Lilly, piše Bloomberg.

Učinkovina v zdravilu, imenovana danuglipron, je bila povezana s poškodbo jeter pri enem bolniku, ki je bil vključen v klinične preizkuse, je Pfizer pojasnil v izjavi. Kot posledica je podjetje za zdravilo, ki naj bi se jemalo enkrat dnevno, ustavilo napredovanje v zadnjo fazo testiranja in bo namesto tega vlagalo v zdravljenje debelosti v zgodnejših fazah.

Pfizer je postavil konkurenco na trgu zdravil proti debelosti v središče svojega načrta za vrnitev po pandemiji covida-19. Medtem ko povpraševanje po cepivih in terapijah proti koronavirusu upada, je posel z zdravili za hujšanje doživel razcvet – pričakuje se, da bo do konca desetletja trg dosegel vrednost 130 milijard dolarjev.

Cepivo Pfizerja proti covidu-19
Pfizer je v času pandemije covida-19 razvil cepivo Comirnaty in leta 2021 beležil najvišjo tržno vrednost (Foto: PROFIMEDIA)

Zaostanek za tekmeci

Pfizer je že pred novico zaostajal za konkurenco. Eli Lilly, čigar zdravilo proti debelosti Zepbound, ki se jemlje enkrat tedensko, je po odobritvi v ZDA leta 2023 hitro doseglo skoraj pet milijard dolarjev letne prodaje, ima trenutno v zadnji fazi razvoja tudi peroralno zdravljenje. AstraZeneca, Structure Therapeutics in druga podjetja prav tako razvijajo lastna peroralna zdravila.

Pfizer je pred tem moral ustaviti razvoj različice danugliprona, ki se jemlje dvakrat na dan, potem ko so zaradi visoke stopnje slabosti in bruhanja bolniki izstopali iz srednje faze raziskav. Te so vključevale približno 1.400 ljudi. Nekaj ​​mesecev prej je podjetje opustilo drugo peroralno zdravilo proti debelosti, ki je v kliničnih preizkusih pokazalo skrb vzbujajoče učinke na jetra.

Novica bo okrepila pritisk na glavnega izvršnega direktorja Pfizerja Alberta Bourle, ki je večkrat izpostavil seznam zdravil v razvoju kot podcenjen vir prihodnje rasti za farmacevta. Podjetje naj bi izgubilo približno 15 milijard dolarjev prihodkov do konca desetletja, ko ključna zdravila izgubijo patentno zaščito.

Serija več milijard dolarjev vrednih prevzemov še ni prinesla novih uspešnic, Pfizerjev interni načrt pa ni generiral veliko navdušenja. Delnice podjetja so od vrhunca, doseženega decembra 2021, padle za več kot 60 odstotkov.