Nvidia razkrila novo generacijo čipov, a vlagatelje pustila hladne

Novi Nvidijini izdelki vključujejo procesor Blackwell Ultra, programsko opremo Dynamo in nove osebne superračunalniške sisteme.
Na Nvidijini letni konferenci je glavni izvršni direktor proizvajalca čipov Jensen Huang predstavil zmogljivejše čipe in z njimi povezano tehnologijo, ki je po njegovih besedah še bolj učinkovita.
Linija vključuje dolgo pričakovanega naslednika Nvidijinega vodilnega procesorja za umetno inteligenco, imenovanega Blackwell Ultra, ter dodatne generacije čipov, ki bodo izdane do leta 2027, poroča Bloomberg.
Huang je na dogodku povedal, da bodo njihovi novi procesorji Blackwell Ultra na voljo v drugi polovici leta 2025. Letos kasneje bo sledila bolj dramatična nadgradnja, imenovana Vera Rubin. Po poročanju Reutersa bosta čipa zaradi nove tehnologije, katere cilj je zmanjšati porabo energije, triinpolkrat energetsko učinkovitejša od svojih predhodnikov.
Ob tem je napovedal tudi novo programsko opremo pod blagovno znamko Dynamo, ki bo služila finemu prilagajanju obstoječe in prihodnje opreme.
V načrtu več partnerstev
Nvidia je napovedala tudi več partnerstev. Z računalniškimi podjetji, kot so Dell Technologies, HP in drugimi, bo razvijala nove osebne superračunalniške sisteme, ki jih bodo razvijalci in znanstveniki lahko uporabljali za delo na modelih umetne inteligence kar izza svojih pisalnih miz, navaja Bloomberg.
V sodelovanju z družbo Walt Disney in Googlovo družbo DeepMind razvijajo platformo Isaac GR00T N1, ki bo po Huangovih besedah “pospešila razvoj humanoidnih robotov”. Med pomembnejšimi naznanili je tudi projekt, pri katerem bo Nvidia pomagala ustvariti strojno opremo za nova brezžična omrežja na osnovi umetne inteligence 6G, ki bodo nasledila današnja 5G omrežja. Pri tem sodeluje s podjetji mobilne in digitalne komunikacijske tehnologije, kot sta T-Mobile in Cisco Systems.
Napovedala je še partnerstvo z velikanom avtomobilske industrije General Motors, s katerim bo razvijala umetno inteligenco za avtomobile, tovarne in robote naslednje generacije.
Nvidijini čipi v prvem objektu projekta Stargate
Potem ko so pred slabima dvema mesecema ameriška tehnološka velikana OpenAI in Oracle ter japonska investicijska banka Softbank napovedali 500-milijardni projekt Stargate, s katerim nameravajo v ZDA zgraditi 20 podatkovnih centrov. Bloomberg zdaj poroča, da bo v prvem podatkovnem centru, ki ga načrtujejo v mestu Abilene, prostora za 400.000 Nvidijinih čipov.
S tem bi majhno teksaško mesto dobilo enega najbolj zmogljivih centrov za pogon umetne inteligence. Gradnja podatkovnega centra z močjo 1,2 gigavata bo zaključena predvidoma do sredine prihodnjega leta. Objekt bo dovolj velik, da bo v njem prostora za več sto tisoč naprednih čipov umetne inteligence, ni pa jasno, koliko jih je bilo za projekt že angažiranih.
Navdušenje vlagateljev kopni
Vlagateljev napovedi sicer niso navdušile, razkritja niso bila nič kaj pretresljiva, piše Bloomberg. Vrednost delnic je tako v urah po konferenci padla za več kot tri odstotke.
Po dveh letih izjemne rasti prihodkov in tržne vrednosti navdušenje vlagateljev nad Nvidio kopni. V tekočem letu se je vrednost delnic znižala za več kot 16 odstotkov. Vlagatelji so se začeli spraševati, ali je njena rast trajnostna, pomisleke pa je še okrepil nenaden vzpon kitajskega modela umetne inteligence DeepSeek. Spomnimo, Nvidia je takrat v enem dnevu izgubila 589 milijard dolarjev.
Najpomembnejše vprašanje, s katerim se sooča družba Nvidia, je, ali se bodo izdatki za umetno inteligenco leta 2026 še naprej povečevali, je po poročanju Bloomberga v napovedi dogodka zapisal Chris Caso, analitik družbe Wolfe Research.
“Zaradi strahu pred recesijo so se delnice v sektorju umetne inteligence močno znižale. In čeprav menimo, da je poraba umetne inteligence zadnje področje, kjer bi tehnološka podjetja želela zmanjšati proračune, bi to lahko povzročilo pritisk na investicijske stroške. Predvsem, če bi trpela področja, ki financirajo to panogo,” je navedel Caso.