Novo pri omrežninah: prehodno obdobje tudi za podjetja

Posel Andreja Lončar 18. decembra, 2024 15.12
featured image

Agencija za energijo tudi za poslovne odjemalce uvaja prehodno obdobje, v katerem se jim presežna moč ne bo zaračunavala.

18. decembra, 2024 15.12

Agencija za energijo za odjemalce z močjo 43 kilovatov (kW) ali več, kar so predvsem industrijska podjetja, uvaja prehodno obdobje, v katerem se jim presežna moč ne bo obračunala, če dogovorjene moči za leto 2025 ne bodo spremenili.

Prehodno obdobje po poročanju Žurnal24.si velja do 31. decembra 2025, torej eno leto, medtem ko za gospodinjske odjemalce velja do 30. septembra 2026.

Tisti uporabniki, ki so že spremenili dogovorjeno obračunsko moč za leto 2025, jo lahko najpozneje do 20. januarja 2025 povrnejo na vrednost dogovorjene obračunske moči, ki jo je določil elektrooperater. S tem si zagotovijo, da jim presežnih moči ne bo treba plačati, piše portal.

Za poslovne odjemalce s priključno močjo nad 43 kW se z januarjem hkrati zmanjšuje minimalna dogovorjena moč v časovnem bloku 1, in sicer iz 25 na 15 odstotkov priključne moči. Do zdaj je veljalo, da je bila najnižja dogovorjena moč odjemalca s priključno močjo 55 kW 13,8 kW, po novem pa bo lahko najnižja dogovorjena moč 8,3 kW, piše Žurnal24.si. 

GZS za vrnitev na star sistem

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je danes znova opozorila, da so položnice podjetij visoke in da je sistem “nujno” treba spremeniti. Na zbornici pripravljajo analizo učinka spremembe sistema na stroške omrežnine v različnih podjetjih.

Zaključke bo najprej obravnavala na novo oblikovana delovna skupina GZS in ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), v januarju pa bo zbornica z njimi seznanila tudi javnost. Direktorica Vesna Nahtigal je ob tem pozdravila predlog poslanske skupine koalicijske SD, da vlada pripravi rešitve, s katerimi bo do konca mandata zamrznila višino omrežnine na povprečje s konca septembra letos. 

Izvršna direktorica GZS Vesna Nahtigal
Foto: Borut Živulović/BOBO

Znatni dvigi v nekaterih podjetjih

Zbornica je danes sicer posredovala tudi nekaj podatkov o dvigih omrežnine v energetsko intenzivnih podjetjih.

“Veliko elektro intenzivno podjetje zaradi spremembe proizvodnega programa porabo električne energije v osnovi zelo znižalo, a bo kljub temu plačalo približno trikrat več omrežnine kot do zdaj. Strošek se mu na mesečni ravni poveča s 100 tisoč evrov na 280 tisoč evrov. Že to je povišanje v nižji sezoni, saj računa za november podjetje še ni poslalo,” pravijo.

V drugem velikem energetsko intenzivnem podjetju se je strošek omrežnine novembra (torej v nižji sezoni) povečal z blizu 37.800 evrov na skoraj 131 tisoč evrov. Računa za november še niso poslali, pravijo na GZS.

Dodajajo še primer srednje velikega podjetja, ki je imelo septembra strošek omrežnine v višini 1.767 evrov, oktobra, ko je veljala še nižja sezona, 2.212, novembra pa 5.644 evrov.

Na zbornici januarja pričakujejo “pozitivne spremembe za gospodarstvo in tudi za gospodinjstva”, je dejala Nahtigal.

Vlada predlaga analizo novega sistema omrežnine

Vlada je sicer na današnji seji sistemskemu operaterju elektroenergetskega omrežja Elesu predlagala, naj ustreznost petih časovnih blokov in dveh sezon v novem sistemu omrežnin preveri z vidika obremenjenosti prenosnega in distribucijskega omrežja ter stroškov, ki izvirajo iz te obremenjenosti. Ob tem Elesu predlaga naj, če je mogoče, predlaga enostavnejši oz. ustreznejši sistem, poroča STA.

Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.