Nova študija, ki utegne končati prerekanja glede dela od doma
Nadzorovan poskus, katerega rezultate so objavili v vodilni znanstveni reviji Nature, je pokazal, da dva dni dela od doma izboljšata zadovoljstvo na delovnem mestu in zmanjšata fluktuacijo v primerjavi s tistimi zaposlenimi, ki delajo v pisarnah pet dni na teden.
Večletne razprave o tem, ali delo na daljavo zmanjšuje učinkovitost delavcev, so rezultirale v akademski študiji, te dni objavljeni v znanstveni reviji Nature.
Vodilni, ki si želijo, da bi se delavci vrnili v pisarno, so pogosto prepričani, da delo od doma vodi k manjši storilnosti zaposlenih in k poslabšanju kulture delovnega okolja. Toda nov dokument, ki ga je te dni v vodilni akademski reviji objavil ekonomist univerze Stanford Nicholas Bloom s soavtorji, kaže na nove dokaze o prednostih hibridnih urnikov.
Nadzorovani poskus na zaposlenih v kitajskem tehnološkem podjetju je pokazal, da sta dva dni dela od doma in trije dnevi v pisarni v primerjavi z zaposlenimi, ki so delali polni delovni čas v pisarni, zmanjšala število odpovedi zaposlenih, izboljšala zadovoljstvo pri delu in nista negativno vplivala na uspešnost.
“Vsi so že slišali za Nature,” pravi Bloom. “Če govorite o fleksibilnih oblikah dela z direktorjem, ki želi, da se ljudje vrnejo v pisarne za polni delovni čas, ga lahko opozorite na ta velik naključno nadzorovani poskus. Še vedno ga lahko ignorirajo, vendar bo to vedno težje.”
Kaj je pokazal poskus
V študiji so naključno razdelili 1.612 delavcev velikega globalnega podjetja za potovanja Trip.com glede na to, ali imajo sodi ali lihi datum rojstva. Prva skupina je lahko ob sredah in petkih delala od doma, druga pa je vseh pet dni delala v pisarni.
Raziskovalci so ugotovili, da se je pri osebah s hibridnim urnikom v šestmesečnem poskusnem obdobju stopnja izčrpanosti zaposlenih zmanjšala za tretjino. Rezultati so bili še boljši pri osebah, ki niso vodstveni delavci, ženskah in tistih, ki imajo sicer dolgo pot na delo. Ob tem so se izboljšale tudi ocene zadovoljstva z delom.
Raziskovalci so ugotovili, da se je pri osebah s hibridnim urnikom v šestmesečnem poskusnem obdobju stopnja izčrpanosti zaposlenih zmanjšala za tretjino.
Poleg tega pri skupini s hibridnim delovnikom tudi dve leti po začetku poskusa ni bilo bistvenih razlik pri ocenah uspešnosti ali napredovanju. Prav tako med obema skupinama ni bilo bistvenih razlik pri izvrševanju navodil, ki so jih pripravili inženirji programske opreme.
“Ta poskusna metoda – poskus v resničnem življenju na dveh skupinah zaposlenih, ki so bili naključno razdeljeni le glede na datum rojstva – je raziskovalcem omogočila, da so prišli do sklepa, da je bil hibridni delovni urnik tisti, ki je zmanjšal število odpovedi in izboljšal zadovoljstvo pri delu in da ne gre za zgolj naključen vpliv drugih dejavnikov,” pravi Bloom. “V mnogih študijah tega ni,” dodaja.
Koga študija ne obravnava
Študija ni posebej obravnavala delavcev, ki polni delovni čas delajo na daljavo, ali ureditve, pri kateri imajo delavci osebno izbiro, kje in kdaj bodo delali, kar je še vedno prioriteta številnih zaposlenih. Razprava o tem se bo verjetno nadaljevala. Vendar pa trenutna študija ponuja dodatne dokaze, ki potrjujejo vrednost tega, da lahko zaposleni vsaj del časa delajo od doma v nasprotju s polnim delovnim časom v pisarni.
Bloom in soavtorji študije ugotavljajo, da se nekateri sprašujejo, ali je možna razlaga za manjšo fluktuacijo v hibridni delovni skupini ta, da so bili člani skupine s polnim delovnim časom razočarani, ker med poskusom niso dobili prilagodljivega urnika. Vendar pa se je, kot pišejo raziskovalci v dokumentu, stopnja fluktuacije pri pisarniških delavcih s polnim delovnim časom v primerjavi s šestmesečnim obdobjem pred poskusom nekoliko zmanjšala, kar po njihovem kaže na to, da so nekateri morda (pravilno) predvidevali, da bo takšen način dela po koncu poskusa uveden za vse zaposlene.
Menedžerji spremenili pogled
Pokazal se je še en učinek – v študiji so ugotovili, da so vodstveni delavci v podjetju v času eksperimenta spremenili svoje poglede na hibridno delo. Pred začetkom so vodilni menili, da bo hibridno delo zmanjšalo produktivnost za 2,6 odstotka, ob koncu eksperimenta pa so menili, da lahko fleksibilen urnik izboljša produktivnost za en odstotek.
Dokument je nastal po večmesečni razpravi o vplivu dela na daljavo na kulturo podjetja, produktivnost zaposlenih in morebitne negativne učinke na inovacije ali sodelovanje.
Bloom, ki delo na daljavo preučuje že desetletja, je lani povzročil razburjenje, ker je delovni dokument o pregledu obstoječih študij na to temo opozoril na raziskave, ki so pokazale, da se je pri zaposlenih, ki so celoten delovni čas delali na daljavo, v povprečju nekoliko zmanjšala produktivnost.
Pred začetkom poskusa so vodilni menili, da bo hibridno delo zmanjšalo produktivnost za 2,6 odstotka, ob koncu pa, da izboljša za en odstotek.
Vendar pa so študije pokazale tudi, da je bil v primerih, ko je bil delovni urnik dobro voden in vsaj nekaj časa hibriden, učinek enak ali rahlo pozitiven, kot je tedaj za Forbes povedal Bloom.
Res je, da je Bloom isto podjetje, Trip.com, obravnaval že v enem od prejšnjih dokumentov (eden od njegovih soustanoviteljev, James Liang, je njegov soavtor in nekdanji Bloomov doktorski študent). Ugotovil je, da se je pri skupini agentov klicnega centra na daljavo, ki so vsaj en dan na teden delali na sedežu podjetja, produktivnost povečala za 13 odstotkov, fluktuacija pa se je zmanjšala za polovico.
Koga je zajela študija
Novejša študija je zajela delavce na področjih, kot so trženje, programski inženiring, finance in računovodstvo, S tem se odpravljajo pomisleki, da ugotovitve pretekle študije na slabše plačanih delavcih, ki opravljajo ponavljajoča se opravila, ob bolj objektivnih meritvah morda niso splošno veljavne za celotno delovno silo. “To so kreativne osebe, ki opravljajo strokovne poklice, inovirajo, ustvarjajo in se usposabljajo,” pravi Bloom o udeležencih nove študije.
Bloom pravi, da je podjetje Trip.com s tem poskusom iskalo način za zmanjšanje stroškov, saj je ocenilo, da po vsakem odhodu zaposlenega za iskanje in usposabljanje novega porabi 20.000 dolarjev. Na podlagi študije se je podjetje odločilo, da politiko hibridnega delovnika razširi na vse zaposlene.
“Delo od doma ima dobre in slabe lastnosti, vendar se izkaže, da se pri hibridnem načinu dela obe plati približno izravnata,” pravi Bloom. “Zaposleni so bili izrazito bolj zadovoljni, če so lahko dva dni na teden delali od doma in posledično se je število njihovih odpovedi zmanjšalo za tretjino.”
Avtorica članka je Jena McGregor.