Neprimerno vedenje odneslo šefa znanega trgovca z oblačili

V Associated British Foods (ABF), lastniku Primarka, so obsodili nespoštljivo ravnanje Paula Marchanta do sodelavke in povedali, da so ji že ponudili podporo.
Glavni izvršni direktor Primarka Paul Marchant je odstopil zaradi obtožbe sodelavke o “njegovem vedenju do nje v družabnem okolju”. Podjetje Associated British Foods (ABF), lastnik trgovca z oblačili, je po preiskavi zunanjih odvetnikov sporočilo, da je Marchant “priznal svojo napačno presojo in se strinja, da so bila njegova dejanja pod standardi, ki jih podjetje pričakuje”, poroča BBC.
ABF je sporočil, da ostajajo v stiku s posameznico, ki je “upravičeno izrazila svoje pomisleke”, in da so ji “ponudili podporo”. Marchant je v preiskavi sodeloval in se sodelavki opravičil, so navedli v podjetju.
George Weston, izvršni direktor podjetja ABF, je dejal: “Zelo sem razočaran. S sodelavci in drugimi je treba ravnati spoštljivo in dostojanstveno. V družbi ABF verjamemo, da so visoki standardi integritete bistveni. Odgovorno ravnanje je edini način za dolgoročno gradnjo in upravljanje podjetja.”
Nasledil ga bo finančni direktor ABF
V Marchantove čevlje bo zdaj začasno stopil finančni direktor ABF Eoin Tonge. Po novici o odstopu je cena delnice ABF padla za štiri odstotke na 22,29 evra, a si do zdaj že nekoliko opomogla. Primark je namreč ključni del poslovanja ABF, saj prispeva skoraj polovico celotne prodaje skupine, ki znaša 23,9 milijarde evrov, navaja BBC.
Marchant je glavni izvršni direktor Primarka postal leta 2009, ko je vodenje prevzel od ustanovitelja podjetja Arthurja Ryana. Pred prihodom v Primark je delal za številne trgovce na drobno, kot so Debenhams, Topman in New Look.
Podjetje Primark – ali Penneys, kot ga poznajo na Irskem – obstaja že od leta 1969, ko je Ryan odprl prvo trgovino v Dublinu, pod Marchantovim vodstvom pa se je začel pospešeno širiti v tujino. Primark ima trenutno več kot 450 trgovin v 17 državah.
Oblačila hitre mode, ki jih prodajajo po nizkih cenah, so hitro osvojila mlajše kupce, a se v zadnjem času tako kot druge nizkocenovne modne verige tudi Primark sooča s kritikami zaradi poceni proizvodnje in uničujočih posledic za okolje.
Slab čas za menjavo
Marchant mesto glavnega izvršnega direktorja zapušča v težkem obdobju za Primark, je za BBC povedala Susannah Streeter, vodja oddelka za trge pri finančni družbi Hargreaves Lansdown. “Do te zamenjave vodstva je prišlo ob slabšem razpoloženju potrošnikov, zaradi česar se je obisk v trgovinah zmanjšal, veriga pa izgublja tržni delež v Združenem kraljestvu,” je dejala.
Dodala je, da je “sprememba na vrhu skrb vzbujajoča, zlasti ker je Primark ob zadnjem poslovnem obdobju dosegel zelo mešane rezultate”. Poslovanje Primarka na mednarodni ravni je sicer ocenila kot dobro, a opozorila, da menjava lahko povzroči negotovosti v zvezi s hitrostjo širitve na tuje trge, še poroča BBC.
Primark je v lanskem poslovnem letu, ki se je končalo sredi septembra lani, poročal o šestodstotni medletni rasti prodaje, in sicer z 10,8 milijarde evrov na 11,3 milijarde evrov. Dobiček iz poslovanja se je medtem več kot podvojil in znašal 1,3 milijarde evrov.
V zadnjem lanskem četrtletju, ki zajema tudi božično obdobje, pa je prodaja padla tako v Združenem kraljestvu kot na Irskem, ki skupaj doprineseta skoraj polovico (45 odstotkov) k celotnim prihodkom trgovca. Precej bolje se je odrezal na evropskih in ameriških trgih, kjer je zabeležil rast prodaje.