Nekoč milijardno podjetje za genske analize pred propadom. Kaj je šlo narobe

Posel Forbes Slovenija 24. marca, 2025 11.27
featured image

Podjetje 23andMe, katerega tržna vrednost je leta 2021 dosegla šest milijard dolarjev, je v ZDA zaprosilo za stečajno zaščito.

24. marca, 2025 11.27

Ameriška družba za gensko testiranje 23andMe, ki trži teste za analizo DNK iz sline (na primer z namenom iskanja prednikov ali ugotavljanja genskih značilnosti), je v ZDA vložila zahtevo za stečajno zaščito v skladu s poglavjem 11. Gre za postopek, ki ga lahko enačimo s slovenskim postopkom prisilne poravnave.

Podjetje, katerega sredstva in ocenjene obveznosti po poročanju Reutersa znašajo med 100 in 500 milijonov dolarjev, bo tako pod nadzorom sodišča poslovalo dalje.

V času ‘prisilne poravnave’ pa bo stekel prodajni postopek za podjetje. “Po temeljiti oceni strateških alternativ smo ugotovili, da je postopek prodaje pod nadzorom sodišča najboljša pot naprej za povečanje vrednosti podjetja,” je v izjavi povedal predsednik podjetja Mark Jensen.

Soustanoviteljica in glavna izvršna direktorica 23andMe Anne Wojcicki, ki je v preteklosti dala več ponudb za prevzem družbe, je odstopila, poroča Reuters.

Solastnica v nov poskus odkupa

Wojcicki, ki jo bo začasno nadomestil glavni finančni direktor Joe Selsavage, si je za odkup prizadevala od aprila lani, vendar je upravni odbor do zdaj njene ponudbe zavrnil. Nazadnje je v začetku marca ponudila 11 milijonov dolarjev oziroma 0,41 dolarja za delnico, kar je za 84 odstotkov manj, kot je ponudila mesec prej v sodelovanju z zasebnim kapitalskim partnerjem. Ta se je po zavrnitvi upravnega odbora nato umaknil iz ponudbe.

Kot je Wojcicki po poročanju Reutersa zapisala v objavi na družbenem omrežju X, namerava med postopkom prisilne poravnave dati še eno ponudbo, pri čemer podrobnosti ni navedla.

Njena zadnja ponudba je tudi pod trenutno vrednostjo podjetja, ki znaša 48 milijonov dolarjev. To je daleč od njegovih zlatih dni: tržna kapitalizacija 23andMe je ob vstopu na borzo leta 2021 dosegla 3,5 milijarde dolarjev in se nato povzpela na šest milijard dolarjev. Do danes je tako padla za več kot 99 odstotkov.

Tako tudi prestrukturiranje ni zadostovalo za spremembo smeri toka in rešitev podjetja, ki zdaj začenja s prisilno poravnavo.

Usihanje prodaje in draga sodna poravnava

23andme je pred leti hitro rastel, saj je omogočal samotestiranje za analizo DNK. Uporabniki so preprosto doma vzeli vzorec sline in ga poslali podjetju v analizo, ki je stala okoli 200 dolarjev. Težave so nastopile konec leta 2023. Zaradi naraščajočih obrestnih mer je bilo vse težje zbrati sredstva, prodaja podjetja testnih kompletov, ki so osnovni proizvod podjetja, pa je upadala.

23andMe je zadnja leta iskal nove niše, s katerimi bi povečalo prihodke. Tako je leta 2020 predstavil premijski naročniški izdelek, s katerimi je želel stabilizirati prihodke, vendar se ta strategija ni obnesla. Tudi raziskave zdravil, ki zahtevajo velike vložke in se včasih ne povrnejo, niso obrodile sadov. V poslovnem letu 2023 so tako zabeležili 312 milijonov dolarjev čiste izgube, septembra 2023 pa je cena delnice 23andMe padla pod dolar.

Novembra lani je podjetje začelo program prestrukturiranja. Ta je predvidel zmanjšanje delovne sile za 40 odstotkov oziroma 200 ljudi ter zaustavitev razvojnih projektov.

Ob vsem tem je podjetje 23andMe ‘udarila’ še tožba zaradi neustrezne zaščite podatkov strank. Podjetje je bilo obtoženo, da ni ustrezno zaščitilo zasebnosti 6,9 milijona svojih strank, katerih podatki so bili izpostavljeni ob vdoru v podatkovno bazo podjetja, še piše Reuters, in dodaja, da je v poravnavi pristalo na plačilo 30 milijonov dolarjev.

Kaj bo z vzorci v primeru stečaja?

Po najavi prisilne poravnave se je pojavilo več vprašanj, kaj bo z vzorci DNK. Podjetje je namreč omogočalo samotestiranje in v desetih letih ustvarilo bogato bazo podatkov o več kot 15 milijonov uporabnikov, poročajo ameriški mediji.

Opozarjajo, da ni jasno, kdo bi v primeru prodaje podjetja ali stečaja in prodaje premoženja lahko prevzel nadzor nad temi podatki, zato pravniki pozivajo ljudi, da naj zahtevajo izbris podatkov.