Nekdanji Salonit lani za več kot četrtino povečal dobiček
Alpacem Cement je lani v primerjavi z letom prej zabeležil 29 odstotkov višji dobiček. Za izplačilo dividend bodo namenili okoli 20 milijonov evrov.
Alpacem Cement, nekdanji Salonit Anhovo, je lani zabeležil 30,6 milijona evrov čistega dobička, kar je 29 odstotkov več kot leto prej. S poslovanjem so se danes seznanili na skupščini podjetja, kjer so potrdili tudi predlog poslovodstva, da od 63,9 milijona evrov bilančnega dobička okoli 20 milijonov evrov namenijo za izplačilo dividend, je poročala STA.
Dividenda bo tako znašala 22,7 evra na delnico, izplačali pa jih bodo najpozneje 28. avgusta. Lastnika cementarne sta avstrijski Wietersdorfer Alpacem, ki ima skoraj tričetrtinski delež, in italijanski Buzzi s četrtinskim deležem.
Skoraj 40 odstotkov prodali na tuje trge
Član uprave Alpacem Cementa Dejan Zwitter je lanske rezultate podjetja označil za izjemno dobre. “Skoraj 40 odstotkov prihodkov smo ustvarili na tujih trgih, kar nas utrjuje v prepričanju, da smo v širši regiji prepoznani kot zaupanja vreden poslovni partner,” piše v sporočilu za javnost.
V družbi so ob tem izpostavili, da je prihodnost cementarne zaradi letos sprejete novele zakona o varstvu okolja izredno negotova. “Kot razvojno naravnano podjetje je Alpacem Cement vedno vlagal v najboljše razpoložljive tehnologije. A tudi ambiciozni razvojni načrti podjetja na poti do ogljične nevtralnosti ne zadostujejo zahtevam prenovljenega zakona,” so zapisali.
Družba dobila tudi novega nadzornika
Člani skupščine so za novega člana nadzornega sveta potrdili nekdanjega ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča, ki ima, kot so zapisali, bogate vodstvene izkušnje iz akademskega področja, državne uprave in trajnostnega razvoja. Gašperšič bo v okviru nadzornega sveta predvidoma vodil tudi odbor za trajnostnost.
Za krepitev trajnostnega poslovanja napovedujejo znatne naložbe v najnovejše inovativne tehnologije in prehod na okolju prijazno proizvodnjo cementa. Kot je dejal novi nadzornik, je njihov cilj, da do leta 2035 dosežejo ogljično nevtralno proizvodnjo cementa. Družba je po njegovih besedah od leta 2007 ogljični odtis proizvedenega cementa zmanjšala za 15 odstotkov, za 30 odstotkov pa koncentracijo dušikovih oksidov v emisijah, še poroča STA.