Nekdanja zlata gazela pod drobnogledom inšpektorata za delo
V proizvajalcu hladilnih sistemov za računalnike EKWB naj bi v zadnjih mesecih prihajalo do zamud pri izplačilih plač in drugih težav, zaradi katerih so nekateri zaposleni podali prijave na inšpektorat za delo. Direktor in večinski lastnik zavrača očitke.
Inšpektorat za delo preiskuje podjetje EKWB iz Komende, ki se ukvarja s hladilnimi sistemi za računalnike. Nanje smo se z vprašanji obrnili po prejemu anonimke v uredništvo o težavah v podjetju. Na inšpektoratu so nam potrdili, da so prejeli več prijav, na podlagi katerih vodijo inšpekcijski postopek.
Čakajoč na junijsko plačo
Sodeč po anonimki, so zamude pri izplačilih plač. Te naj bi se začele maja, nekateri zaposleni v podjetju, ki je leta 2021 prejelo zlato gazelo, pa naj junijskih plač sploh ne bi prejeli. Prav tako regresa. To je za Forbes Slovenija potrdil tudi vir blizu podjetja, ki ne želi biti imenovan.
Po pisanju v anonimki naj bi EKWB zadnji dan pred zakonskim rokom za izplačilo regresa zaposlenim poslal obvestilo, da ta najverjetneje ne bo izplačan pred oktobrom.
V skladu z zakonom mora podjetje regres izplačati do 1. julija v tekočem letu, izjema je, če je podjetje nelikvidno in če delodajalcu to omogoča kolektivna pogodba na ravni dejavnosti. V tem primeru lahko podjetje zamakne izplačilo regresa do 1. novembra.
Tako pisec anonimke kot naš drugi vir tudi navajata, da je podjetje julija odpustilo več delavcev.
Težave niso nove
Že aprila letos je domnevne sporne poslovne prakse v podjetju oziroma njegovi ameriški hčerinski družbi EK Cooling Solutions razkril tehnološki Youtube portal Gamers Nexus oziroma nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške podružnice Dan Henderson. Podjetju je očital zamude pri plačilih in poskus izogibanja davkom v Teksasu.
Edvard König, ki je večinski lastnik EKWB, je aprila potrdil zamude pri izplačilih in obljubil spremembe, teksaškim davkom pa se niso skušali izogniti, je takrat dejal v izjavi (spodaj v videu).
König je februarja na mestu direktorja zamenjal Matjaža Krča, ki ima prek podjetja Ideus v lasti 15 odstotkov EKWB, čeprav ima Krč na profilu na omrežju Linkedin še vedno navedeno, da je glavni izvršni direktor komendskega podjetja.
Iz javnih baz je tudi razvidno, da je bila julija ustanovljena nova družba EK International d.o.o., katere lastnik je Marko Mitrović, eden izmed vodilnih v EKWB in direktor podružnice EK Srbija.
Dolgovi se kopičijo
Anonimka opozarja na finančne težave podjetja.
Finančni izkazi kažejo, da so se dolgoročne finančne obveznosti s 500 tisoč evrov v 2019 dvignile na 6,9 milijona evrov v 2022. V istem obdobju so poskočile tudi kratkoročne obveznosti do financerjev in dobaviteljev. Kratkoročne finančne obveznosti so leta 2019 znašale 2,8 milijona evrov, leta 2022 pa 10,6 milijona evrov. Kratkoročne poslovne obveznosti so v 2019 znašale 2,9 milijona evrov, v 2022 pa 10,3 milijona evrov.
EKWB je leta 2020 ustvarilo dobrih 37 milijonov evrov prihodkov in dobre pol milijona evrov čistega dobička. V rekordnem letu 2021 so prihodki poskočili na 54 milijonov evrov, dobiček pa na skoraj tri milijone. V 2022, ki je zadnje leto, za katerega so na Ajpesu dostopni podatki, pa je EKWB ob 35 milijonih evrov prihodkov ustvaril 3,9 milijona evrov dobička.
Leta 2022 je podjetje v povprečju zaposlovalo 198 ljudi.
Direktor in lastnik zavrača očitke
Na EKWB smo naslovili vrsto vprašanj, in sicer: Koliko so znašali prihodki od prodaje in čisti dobiček ali izguba v 2023? Koliko je trenutno zadolženo podjetje? Koliko znaša dolg do dobaviteljev? Ali zamujate s plačili dobaviteljem? Ali drži, da zamujate z izplačili plač zaposlenim? Če da, za koliko mesecev? Ali drži, da zamujate z izplačilom regresa? Koliko zaposlenih ima trenutno EKWB? Koliko ste v zadnjih dveh letih zmanjšali število zaposlenih? Ali nameravate še odpuščati? Če da, kdaj in koliko zaposlenih? Zakaj je eden od vodilnih v podjetju g. Mitrovič julija ustanovil podjetje EK International?
König je na naša vprašanja odgovoril: “Edvard König in sodelavci iz EKWB saniramo škodo, nastalo zaradi neustreznega vodenja in upravljanja s strani prejšnjega direktorja. Razumemo, da ukrepi, ki jih izvajamo, niso priljubljeni in prinašajo jezo in slabo voljo anonimnih piscev neresničnih trditev. Internega poslovanja družbe dalje ne komentiramo.”