Naval na subvencije in jeza, ker državni Spirit zamuja z razdeljevanjem milijonov
Javna agencija Spirit bi morala do sredine oktobra razdeliti 68,7 milijona evrov subvencij iz sklada za pravični prehod, a tega še ni naredila, podjetja pa bodo očitno še nekaj časa čakala.
Javna agencija Spirit je konec maja objavila razpis za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v Zasavski in Savinjsko-šaleški premogovni regiji.
Gre za subvencije iz sklada za pravični prehod, namenjene prestrukturiranju regij, ki bosta nosili posledice izhoda iz premoga. Zanimanje je veliko. Minister za kohezijo Aleksander Jevšek je že konec novembra na posvetu o pravičnem prehodu dejal, da je “prijavljenih veliko dobrih projektov, kar kaže na velik potencial obeh premogovnih regij”.
To potrjujejo na agenciji Spirit, ki vodi razpis in odloča o deljenju denarja. Kot pravijo, so pričakovali 35 projektov, a je nato do roka, ki se je iztekel 1. julija, prispelo 71 prijav. Od tega je šlo v ocenjevanje 66 projektov v skupni vrednosti 127 milijonov evrov.
Zamujajo z odločitvami
Zdaj pa se je na nas obrnil podjetnik, ki ga ravnanje države spravlja v slabo voljo. Javna agencija Spirit, ki jo vodi Rok Capl, namreč do danes ni odločila o vlogah za omenjeni razpis.
V majskem razpisu je bilo navedeno, da bo agencija vloge odpirala v osmih dneh po roku za oddajo vlog, nato pa v 90 dneh sporočila odločitev. Prvi rok za oddajo vlog se je iztekel 15. julija, kar pomeni, da bi morali biti rezultati znani do 23. oktobra, a jih še danes ni.
Drugega decembra je bil sprva predviden drugi rok za prijavo na razpis, a je 22. novembra, torej le deset dni pred drugim rokom za prijavo, Spirit tega preklical, ker so “na prvi razpisni rok prejeli bistveno več vlog od pričakovanih” in je agencija predvidela, da bo denar, ki je na voljo, porabila za vloge, prejete v prvem krogu.
V začetku tega tedna pa je agencija nato objavila, da tudi odločitev o projektih, prijavljenih v prvem krogu, še nekaj časa ne bo, saj bo spremenila razpis in povečala količino denarja, ki je na voljo podjetjem. Tudi tu je vprašanje, zakaj odločitev za povečanje šele zdaj, če so na agenciji že sredi julija imeli vloge.
Kritika o nedopustnih zamudah
“Zamude so nedopustne. Dejstvo je, da mora vsaka institucija predvideti večje število vlog in se primerno organizirati,” meni predstavnik podjetja, ki se je prijavilo na razpis, a ni želel razkriti identitete.
Na Spiritu odgovarjajo, da so imeli zaradi velikega števila vlog več dela s preverjanjem popolnosti vlog in izpolnjevanja pogojev ter ocenjevanjem vlog. Kot uvodoma omenjeno, so pričakovali okoli 35 vlog in temu prilagodili tudi terminski ter kadrovski načrt agencije, na koncu pa jih je prišlo dvakrat več.
“Velik vpliv na hitrost ima tudi odzivnost prijaviteljev na pozive za dopolnitve in pojasnila v postopku pregleda vlog. (…) Agencija ne more zaključiti postopka izbora, dokler se na pozive ne odzove zadnji pozvani prijavitelj ali ne poteče formalni rok za njegov odziv. V tem primeru je bilo to šele novembra,” so nam pojasnili.
Spirit je 19. novembra ministrstvo obvestil o zaključenem postopku preverjanja pogojev in ocenjevanja vlog na javnem razpisu, nato 25. novembra poslal še dopolnitev. Ministrstvo za gospodarstvo Matjaža Hana pa je 29. novembra ministrstvu za kohezijo poslalo dopis glede povečanja sredstev.
Na ministrstvu za gospodarstvo pravijo, da so postopki glede povečanja sredstev “v zaključni fazi” in da upajo, da bo Spirit spremembo javnega razpisa za povečanje razpoložljivih sredstev lahko objavil do konca leta. Kot je razumeti, do takrat ni pričakovati odločitev.
Zavedajo se, da težko čakajo …
“Na agenciji se zavedamo, da prijavitelji težko čakajo rezultate, vendar je pravilna in zakonita izvedba postopkov, kadar gre za dodeljevanje javnih sredstev, po naši oceni v javnem interesu in zato pomembnejša od hitrosti postopkov. V konkretnem primeru ocenjujemo, da bo pozitivni učinek povečanja sredstev večji od škode zaradi zamude, ki je nastala zaradi vseh potrebnih postopkov. Dodatna sredstva, ki bodo podpora investicijam in ustvarjanju novih delovnih mest, bodo imela namreč velik in pozitiven vpliv na gospodarsko prestrukturiranje regij, kar je bil tudi osnovni namen javnega razpisa,” so za Forbes Slovenija še povedali na Spiritu.