Največja ameriška plačilna mreža na zatožno klop zaradi monopolizma

Posel Forbes Slovenija 24. septembra, 2024 10.15
featured image

Po več let trajajočih preiskavah poslovnih praks podjetja Visa naj bi zdaj ameriško ministrstvo za pravosodje družbo tožilo zaradi domnevnega nezakonitega monopoliziranja ameriškega trga debetnih kartic.

24. septembra, 2024 10.15

Ameriško pravosodno ministrstvo namerava proti družbi Visa Inc. vložiti tožbo zaradi suma nezakonitega ustvarjanja monopola na ameriškem trgu debetnih kartic, so za Bloomberg povedali viri, seznanjeni z zadevo. Tožba naj bi se nanašala na številna protikonkurenčna ravnanja upravljalke največje ameriške plačilne mreže. Po pričakovanjih bo vlada zadevo vložila na zveznem sodišču.

Podjetje Visa je po mnenju protimonopolnega organa sprejelo ukrepe, s katerimi tekmecem preprečuje, da bi izpodbijali njegovo prevlado na trgu debetnih kartic, so povedali Bloombergovi viri. Prav tako naj bi Visa sklenila ekskluzivne sporazume, da bi ovirala širitev konkurenčnih omrežij, in preprečila prizadevanja tehnoloških podjetij za vstop na trg.

Družba Visa in ministrstvo za pravosodje zadeve za Bloomberg nista želela komentirati.

Visa že leta pod lupo protimonopolnih organov

Tožba ministrstva za pravosodje bi bila vrhunec več let trajajočih preiskav poslovnih praks podjetja Visa. Po tem, ko je korporacija v začetku leta 2020 napovedala prevzem finančno-tehnološkega podjetja Plaid, je protimonopolni organ še istega leta novembra proti Visi sprožil preiskavo, zaradi katere je prevzem čez dva meseca padel v vodo. S 5,3 milijarde dolarjev vrednim prevzemom Plaida naj bi družba želela s trga umakniti konkurenčno podjetje in ohraniti monopolni položaj na trgu.

Plaid Inc., logotip
Visa je zaradi preiskave protimonopolnih organov opustila 5,3 milijarde vreden prevzem Plaida (Foto: PROFIMEDIA)

Ministrstvo za pravosodje je med preiskavo preverjalo tudi Visino strukturo določanja cen tehnologije, ki je v panogi znana kot tokenizacija. Gre za storitev, ki nadomešča 16-mestno številko računa z žetonom, ki ga lahko odklene samo Visa, kar ščiti podatke imetnika kartice, ko prehajajo med trgovci na drobno in bankami.

Visa je tokenizacijo uvedla leta 2014 in že leta trgovcem ponuja nižjo ceno storitve, če uporabljajo to tehnologijo, kot tistim, ki se zanjo ne odločijo. Letos so iz družbe sporočili, da so od uvedbe tehnologije do letošnjega junija izdali že več kot 10 milijard žetonov po vsem svetu. V zadnjem letu naj bi jo dnevno uporabljalo več kot 1,5 milijona trgovcev.