Najmlajši lastnik podjetja v Srbiji je star dve leti

Najmlajši lastnik oziroma solastnik srbskega podjetja je dveletni deček iz Ćuprije, ki si podjetje deli s starejšim bratom in mamo.
Točno 171 podjetij v Srbiji ima v svoji lastniški strukturi vsaj enega otroka. Podatki s konca lanskega leta kažejo, da je to le okoli 0,001 odstotka vseh podjetij v Srbiji. Nekoliko več je mladoletnih solastnikov. Ob upoštevanju, da si v nekaterih podjetjih lastništvo delijo s sorojenci, je mladoletnih delničarjev okoli 250, piše Forbes Srbija.
Mladi podjetniki so v veliki večini primerov vstopili v lastništvo podjetij z dedovanjem. Najpogosteje so lastniki le dela podjetja, s 100-odstotnim lastništvom se jih lahko pohvali le kak ducat. Ne glede na to, ali so edini lastniki ali solastniki, pa ti mladi nimajo pravice upravljati podjetja.
To stanje je možno, ker zakon o gospodarskih družbah izrecno ne določa položaja mladoletnikov v gospodarskih družbah. Lahko jih podedujejo ali dobijo v dar, tako kot vsako drugo premoženje. Zakon je strožji, ko govorimo o nazivu podjetnika, zato imajo lahko naziv samo tisti s poslovno sposobnostjo. Ta se pridobi, razen v redkih izjemah, z dopolnjenim 18. letom.
Najmlajši v poslu
Trenutno verjetno najmlajši lastnik oziroma solastnik podjetja je dveletni deček iz Ćuprije. On, njegov pet let starejši brat in mama imajo v lasti vsak tretjino podjetja.
Naslednji najmlajši lastnik je triletnik, ki ima v Beogradu podjetje za prodajo avtomobilskih delov. Je 100-odstotni lastnik podjetja. Lastnik je postal, ko je bil star komaj leto in pol. Podjetje vodi polnoletni sorodnik.

Držijo vseh 100 odstotkov
Med okoli 250 mladimi lastniki in solastniki podjetij jih je Forbes Srbija uspel najti le devet, ki imajo v lasti vseh 100 odstotkov delnic. Poleg triletnika, katerega podjetje se ukvarja z avtomobilskimi deli, jih je še osem. Eden od njih je dvanajstletnik iz Čačka. Podjetje je podedoval od lastnika, ki je umrl relativno mlad.
Petletnik ima resno podjetje s skoraj 20 milijoni evrov prihodkov. Lahko bi rekli, da je v poslu že “dolgo časa”, saj je podjetje iz okolice Novega Sada dobil v last, ko je bil star tri leta in pol. Tudi v tem primeru je zakoniti zastopnik starejši sorodnik.
Mladoletno lastnico ima tudi podjetje iz okolice Beograda, triletnik pa je sam svoj šef v beograjskem podjetju, ki nudi svetovalne storitve. S tovornim prometom se medtem ukvarja podjetje, ki ga kot edini lastnik vodi šestnajstletnik iz Beograda. Na obronkih Zlatibora se nahaja tudi samostojna dejavnost štirinajstletnika.
Lastnik je sin nekdanjega ministra
Med maloštevilnimi podjetji, katerih lastniki ali solastniki so mladoletniki, so tudi takšna, ki pripadajo otrokom nekdanjih ali sedanjih funkcionarjev. Eden od njih je v lasti otroka nekdanjega ministra.
V dveh podjetjih, ki sta v lasti funkcionarja sedanje vladajoče stranke, so solastniki njegovi otroci. Do lastništva so prišli z dedovanjem po babici.
En otrok, več podjetij
Tudi med najmlajšimi lastniki srbskih podjetij so takšni, ki so prisotni v več podjetjih, tako kot so bili njihovi predhodniki. Tako je v južnem Banatu petletni deček pridobil manjšinske deleže v treh podjetjih.
Dvanajstletnik je lastnik prav tako manjšinskih deležev v dveh podjetjih. Solastništvo si deli še z dvema starejšima dedičema. V Beogradu si osemletni deček z mamo deli polovico dveh podjetij.

Dva brata, šestletnik in desetletnik, imata vsak po 50 odstotkov v podjetju iz Novega Sada, v drugem podjetju pa 25 odstotkov. Dvanajstletnik iz Niša ni sam svoj šef, ima pa manjšinski delež v kar treh podjetjih.
Tri podjetja s področja informacijske tehnologije (IT) so v solasti dveh bratov in sestre – starih devet, šest in tri leta. Morda že malo programirajo, a zaenkrat to verjetno nekdo počne namesto njih.
Druga dva brata, stara 14 in 17 let, se ukvarjata s hrano. Vsak ima po 25 odstotkov v dveh podjetjih, ki se ukvarjata s trgovanjem s kmetijskimi pridelki.
Med lastniki sta tudi šestletna dvojčka, ki imata v lasti vsak po 16 odstotkov podjetja v Sremu. Desetletna brat in sestra dvojčka imata vsak po 17 odstotkov družinskega podjetja, še navaja Forbes Srbija.