Naj bo voda iz pipe v lokalih zastonj? Gostinci: To naj bo odločitev ponudnika

Posel Andreja Lončar 15. julija, 2024 13.44
featured image

Predlog zakona o gostinstvu med drugim lokalom nalaga, da morajo gostu zagotoviti vodo iz pipe. V Turistično-gostinski zbornici pa nasprotujejo ideji, da bi zapovedali še, da mora biti voda na voljo brezplačno.

15. julija, 2024 13.44

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je začela zbirati podpise podpore za pobudo, da bi v Sloveniji uzakonili brezplačno vodo iz pipe v gostinskih lokalih.

Kot smo pisali, je po navedbah v predstavitvi kampanje zveza naletela na nekaj primerov gostinskih lokalov in restavracij po Sloveniji, kjer vode iz pipe ni bilo mogoče dobiti ali pa so jo zaračunali.

Zakonodajalec bi izbiro prepustil gostincu

Kot smo pisali v članku Vprašanje, ki sproža polemike: naj bo voda iz pipe v gostinskih lokalih zastonj?, se je ravno končala javna razprava o predlogu sprememb zakona o gostinstvu. Ta med drugim uvaja pravilo, da mora vsak gostinec, priključen na javno vodovodno omrežje, gostom ob naročilu jedi oziroma pijač za uživanje v gostinskem prostoru nuditi pitno vodo iz javnega vodovodnega omrežja.

Ali bo storitev plačljiva ali ne, pa trenutni predlog zakona prepušča gostincu. Ta, kot piše, “sam opredeli, ali bo vodo nudil brezplačno ali bo za to storitev po ceniku zaračunal postrežnino, ki nadomešča stroške nabave vode, kozarcev, čiščenja, postrežbe”.

Zbornica proti ideji ZPS

ZPS očitno cilja na to, da bi v predlog vrinili besedo brezplačno, s čimer se Turistično-gostinska zbornica Slovenije (TGZS) ne strinja. “Novi osnutek zakona o gostinstvu dopušča zaračunavanje postrežnine. To stališče zagovarja tudi naša zbornica, saj s postrežbo vode nastajajo stroški vode, osebja, inventarja, prostorov, pomivanja, energije in podobno. Zato se nam ne zdi prav, da bi bili ponudniki primorani kriti te stroške. To še posebno velja v luči nedavnih podražitev v panogi; za dobro tretjino se se povečale plače, še bolj so narasli stroški materiala, zlasti hrane in pijače, da ne govorimo o stroških energije, ki so za nekajkrat večji,” našteva direktor zbornice Fedja Pobegajlo.

Na zbornici po njegovih besedah podpirajo trajnostno smer panoge, tudi promoviranje pitja vode iz pipe. “Številni ponudniki že leta ponujajo steklenice ali kozarce za pitje vode iz pipe, v ponudbi imajo pitnike, odpravili so plastično embalažo in podobno,” pravi sogovornik.

Po mnenju zbornice je odločitev o zaračunanju postrežnine stvar odločitve vsakega ponudnika in ne more biti zakonsko predpisana. V nekaterih primerih ponujanje vode iz pipe po oceni zbornice tudi ni smiselno, pravi Pobegajlo in navede primer ponudnikov v starejših objektih s staro vodovodno napeljavo. “Ti zaradi zagotavljanja varnosti in zdravja vodo klorirajo in zato ponujanje vode iz pipe ni smiselno,” sklene.