Na Otoku odkrili veliko nahajališče plina, ki bi državo preskrbelo za desetletje

Posel Forbes Slovenija 16. februarja, 2025 16.42
featured image

Razvoj plinskega polja na območju Lincolnshira, kjer so odkrili velike količine plina, bi k BDP prispeval 140 milijard funtov in ustvaril 250.000 delovnih mest, pravi glavni izvršni direktor upravljavca polja.

16. februarja, 2025 16.42

V Združenem kraljestvu so na območju Lincolnshira odkrili veliko nahajališče plina. Družba Egdon Resources, ki upravlja tamkajšnja plinska polja, je sporočila, da ocenjena količina v vrtini znaša okrog 453 milijard kubičnih metrov plina, poroča BBC. To je približno sedemkrat več, kot ga država porabi vsako leto, kar bi lahko ob zmanjševanju porabe zadostovalo celo za desetletje, pišejo britanski mediji.

Potencialne vire plina je družba prvič odkrila med vrtanjem leta 2019 v sedimentnem bazenu Gainsborough Trough. Plin je zakopan približno dva kilometra pod zemljo v skrilavcih in peščenjakih, plinsko polje pa se razteza na širšem območju Lincolnshira, Nottinghamshira in Južnega Yorkshira.

Mark Abbott, glavni izvršni direktor Egdon Resources, je za BBC povedal: “Po ocenah iz modelov bi razvoj tega območja k bruto domačemu proizvodu (BDP) doprinesel 140 milijard funtov (168 milijard evrov) ter ustvaril 250.000 neposrednih in posrednih delovnih mest.”

Zatrdil je še, da bi s tem zmanjšali odvisnost od uvoza in za 202 milijona ton zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida, povezanih z uvoženim plinom, kar ustreza letnim emisijam “več kot 40 milijonov avtomobilov”.

Kmalu središče vročih razprav?

Najdba pa bi lahko kmalu postala središče vroče razprave o energetski politiki Združenega kraljestva, piše BBC. Za pridobivanje plina bi bilo treba namreč uporabiti hidravlično drobljenje (angl. fracking), s katerim podzemne kamnite tvorbe razbijajo pod visokim tlakom z uporabo mešanice vode, peska in kemikalij.

Britanska vlada se je pred volitvami zavezala, da bo “dokončno prepovedala fracking”, saj ta pušča za seboj velike količine odpadne vode in mulja ter izpuste toplogrednih plinov, ponavadi pa ga spremljajo še protesti. Nekaj dni po odkritju omenjenega nahajališča je britanski državni sekretar za energetsko varnost Ed Miliband dejal, da se bo vlada kljub odkritju držala načrtov o prepovedi frackinga.

“Pripravite se, da iz tega odkritja ne bo izšlo prav nič,” dogajanje komentirajo BBC-jevi novinarji. Ob tem so še spomnili na veliko odkritje plina iz leta 2008 na polju West Newton Oil and Gas v Vzhodnem Yorkshiru, ki je bilo opisano kot “potencialno eno največjih odkritih nahajališč ogljikovodikov” na kopnem v Združenem kraljestvu. Minilo je 17 let, iz tega območja pa niso pridobili ničesar komercialno pomembnega, pišejo.