Mnoge hrvaške trgovine so danes prazne

Posel Forbes Slovenija 24. januarja, 2025 10.35 > 24. januarja, 2025 10.36
featured image

Na družbenih omrežjih so današnji bojkot trgovin podprli tudi nekateri znani obrazi. "V Trstu kupim vse za 200 evrov, na Hrvaškem kupim le nekaj stvari in takoj znese 40 evrov," je na Facebooku zapisala pevka skupine Stampedo Ivanka Mazurkijević.

24. januarja, 2025 10.35 > 24. januarja, 2025 10.36

Na Hrvaškem je bil za petek zaradi vztrajne rasti cen, predvsem hrane, napovedan bojkot trgovin in bencinskih servisov na podlagi pobude na družbenih omrežjih. V prvih urah delovnega dne se zdi, da so police trgovin polne, prodajalci na svojih mestih, marsikje pa ni kupcev oziroma jih je manj kot običajno, piše N1 Hrvaška.

Kot poroča Index.hr, so trgovine v središču Zagreba, kjer bi sicer pričakovali jutranjo gnečo, bolj ali manj prazne. V dveh obiskanih trgovinah so prodajalci polnili police in vitrine s pekovskimi izdelki; v prvi trgovini je prodajalka dejala, da je še prezgodaj za naval strank, ki ga pričakuje okrog 11. ure, v drugi so zaposleni dejali, da se bojkot opazi. Pred prvo trgovino so novinarke srečale tudi “kršitelja” bojkota, ki je dejal, da bojkot sicer podpira, a vseeno potrebuje kruh, poroča medij.

Na družbenih omrežjih so bojkot podprli tudi nekateri znani obrazi. “V Trstu kupim vse za 200 evrov, na Hrvaškem kupim le nekaj stvari in takoj znese 40 evrov,” je na Facebooku zapisala pevka skupine Stampedo Ivanka Mazurkijević.

Dražen Oreščanin iz društva Glas podjetnikov je po poročanju N1 Hrvaška bojkot izkoristil za podporo domačih proizvajalcev. “Bojkotirajte pohlepno in skorumpirano državo, bojkotirajte 25-odstotni DDV na hrano, bojkotirajte uvozniški lobi in bojkotirajte uničevanje hrvaškega kmetijstva in živilske industrije! Danes zjutraj sem v trgovinah malih hrvaških podjetnikov kupoval izključno hrvaške izdelke,” je zapisal na Facebooku.

Bojkot trgovin na Hrvaškem
Pobudo za enodnevni bojkot trgovin na Hrvaškem je podprl tudi gospodarski minister (Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL/BOBO)

Začelo se je na Facebooku

Pobuda za enodnevni bojkot trgovin se je začela v Facebook skupini “Halo, inšpektor”, za katero stoji Evropski center za potrošnike (ECIP). Bojkot so nato podprla društva za zaščito potrošnikov, sindikati, politične stranke in celo hrvaški minister za gospodarstvo Ante Šušnjar, poroča Jutarnji list.

“Štiriindvajsetega januarja na Hrvaškem poteka bojkot visokih cen hrane. Ljudi pozivamo, naj tisti dan ne kupujejo ničesar, ampak res ničesar. Za ta dan se preskrbite, kot da bi bila nedelja,” je pisalo v pozivu državljanom.

Cene hrane za tretjino višje v treh letih

V zadnjih treh letih se je hrana na Hrvaškem podražila za kar 34 odstotkov. Podatki državnega statističnega urada kažejo ne le, da se od januarja 2022 do decembra 2024 ni pocenila nobena od osnovnih kategorij živil, ampak da je bila najmanjša zabeležena rast cen 15-odstotna, v primeru riža, ponekod pa so se cene skoraj podvojile, še piše Jutarnji list.

Nakupovalka v trgovini
Trgovci na Hrvaškem so napovedali nove podražitve (Foto: PROFIMEDIA)

Dražje so tudi storitve. Med izbranimi osnovnimi storitvami so se najbolj podražili vzdrževanje in popravila v stanovanju, in sicer za 30 odstotkov. Plin se je podražil za 23 odstotkov, elektrika za 20 odstotkov.

Hrvaški trgovci so minuli teden napovedali nove podražitve. Po njihovih navedbah se bo podražilo skoraj vse, in sicer za tri odstotke in več. Hrvaška vlada je v okviru ukrepov za blažitev rasti cen septembra lani podaljšala omejitev cen za 30 skupin živil in izdelkov za osebno higieno. Zdaj pripravlja revidiran seznam izdelkov z omejeno ceno. Premier Andrej Plenković je po sestanku s trgovci prejšnji teden sporočil, da bodo seznam razširili s sedanjih 30 na 50 skupin izdelkov, med katerimi bo tudi kruh. Vlada bo ukrep po napovedih sprejela do konca meseca, je poročala STA.

Ekonomisti so večinoma skeptični. Ekonomski analitik Damir Novotny je v začetku tedna za Hino dejal, da niti organizirani potrošniki niti vlada ne moreta vplivati ​​na gibanje inflacije. “Potrošniki se lahko en dan organizirajo in bojkotirajo trgovce. Vendar v tržnih gospodarstvih kolektivna potrošniška dejanja doslej niso vplivala na inflacijo, tako da tudi napovedani bojkot hrvaških potrošnikov, če bo še tako množičen, ne bo imel vpliva,” meni Novotny.

Bojkot trgovin na Hrvaškem
Število izdanih računov v maloprodaji je bilo do 16. ure za 43 odstotkov manjše kot pred tednom dni (Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL/BOBO)

Manj izdanih računov

Hrvaška davčna uprava je sporočila podatke o številu in skupnem znesku davčno potrjenih računov od polnoči do 16. ure. Za primerjavo je uporabila podatke minulega petka, 17. januarja, in petka 19. januarja 2024, prav tako od polnoči do 16. ure, piše STA.

Podatki kažejo, da je bilo število danes izdanih davčno potrjenih računov v maloprodaji v primerjavi z minulim petkom manjše za 43 odstotkov, skupna vrednost računov pa za 50 odstotkov. V primerjavi s petkom lanskega januarja je bilo število računov manjše za 32 odstotkov, njihova vrednost pa za 37 odstotkov.

Podatki o prometu v vseh dejavnostih medtem kažejo, da je število izdanih računov danes v primerjavi z minulim petkom manjše za 29 odstotkov, skupni znesek računov pa za 30 odstotkov. V primerjavi s petkom lanskega januarja se je število računov zmanjšalo za 17 odstotkov, njihova vrednost pa za 12 odstotkov.

Bojkot trgovin je na današnji seji vlade komentiral tudi premier Andrej Plenković. Dejal je, da gre za pomembno in artikulirano sporočilo državljanov, ki ga bodo upoštevali pri opredelitvi ukrepov za omejitev cen. Te bodo po njegovih napovedih sprejeli naslednji teden, še piše STA.