Lastnik Mercatorja začel z geotermalnim projektom pri Slatini
Potem ko je hčerinska družba skupine Enna Pavaa Vujnovca podpisala pogodbo o izkoriščanju geotermalne vode za 25 let z možnostjo podaljšanja na polju Slatina 2, je Crosco začel vrtati.
Družba Geo Power Zagocha v lasti skupine Enna Pavaa Vujnovca je sporočila, da je začela z vrtanjem “razvojne vrtine” Podravska Slatina GT-6, ki je približno 15 kilometrov od Slatine. Gre za začetek velikega projekta geotermalne elektrarne Zagocha (GTE Zagocha), ki ga je Enna leta 2022 prevzela od Dragana Jurilja.
Dragan Jurilj je z raziskovalnimi deli, da bi potrdil geotermalne vire bodoče elektrarne, začel pred dvema letoma. Prejšnji teden pa je družba s hrvaškim ministrstvom za gospodarstvo sklenila pogodbo o izkoriščanju geotermalne vode na eksploatacijskem polju Slatina 2 za obdobje 25 let z možnostjo podaljšanja.
Več kot 140 milijonov evrov vredna investicija
Predvidena moč elektrarne je 20 megavatov, obratovati pa bi lahko začela najpozneje leta 2028. Vrednost investicije presega 140 milijonov evrov. Električno energijo bo proizvajala iz tople vode pod lokacijo same elektrarne, vrtanje do globine 5.000 metrov pa izvaja podjetje Crosco.
“Po proizvodnji električne energije in preden se že porabljena topla voda ohladi, bi jo lahko ponovno uporabili za potrebe lokalne skupnosti – v rastlinjakih, sušilnicah, za ribogojstvo, ogrevanje in drugo,” je pisalo v sporočilu za javnost, objavljenem na spletni strani skupine Enna.
Vujnovac ima geotermalna projekta tudi na Babini Gredi
Enna je aktivna še pri enem geotermalnem projektu, ki ga je leta 2022 prav tako prevzela od Jurilja, na eksploatacijskem polju Babina Greda 1. V začetku letošnjega leta pa je družba Geo Power Babina Greda, prav tako v lasti skupine Enna, postala večinski lastnik družbe Geotermalni izvori. S tem je prevzela še geotermalni projekt Babina greda 2. Dela na izgradnji raziskovalne vrtine so predvidena v začetku leta 2025.
V skupini Enna še poudarjajo, da geotermalne elektrarne v primerjavi z drugimi obnovljivimi viri energije “dolgoročno prinašajo največje koristi državi in lokalni skupnosti, saj je življenjska doba elektrarne najmanj 40 let.” Država in lokalne skupnosti bodo namreč dobivale pet odstotkov prihodkov od prodane električne energije in fiksno nadomestilo za uporabo zemljišča. V konkretnem primeru GTE Zagocha to pomeni več kot 500.000 evrov letnih prihodkov za državo in občine ter okoli 300.000 evrov za županijo.
Hrvaška ima velik potencial za oskrbo z geotermalno energijo
Skupina Enna trdi, da ima Hrvaška velik potencial v geotermalni energiji in da je trenutno v razvoju deset projektov. Lani je bilo izdanih tudi pet novih dovoljenj za raziskovanje geotermalnih voda. Po mnenju skupine še vedno obstajajo “ovire, ki trenutno preprečujejo razvoj geotermalnih projektov”, ki bi jih vlada morala odstraniti in zagotoviti premijski model spodbud.
Kot so še zapisali, “proizvodnja električne energije iz geotermalnih virov na Hrvaškem ne bo mogoča pred letom 2030 zaradi zahtevnega razvoja geotermalnih projektov.”
Avtorica članka je Gordana Grgas, Forbes Hrvaška.