Lastnik Gorenjske banke kupil kompleks jugoslovanskega industrijskega velikana

Posel Forbes Slovenija 28. julija, 2024 17.11
featured image

Srbski poslovnež Miodrag Kostić je pred dvema letoma prevzel premoženje nekdanjega jugoslovanskega proizvajalca traktorjev in kmetijske mehanizacije. To je vidno tudi v tamkajšnjem registru dejanskih lastnikov, poroča Forbes Srbija.

28. julija, 2024 17.11

Premoženje Industrije motorjev Rakovica (IMR) je leta 2022 prešlo v roke novega lastnika. To je postalo podjetje Batting Limited, ki je registrirano na Cipru in je povezano z MK Group, srbskega poslovneža Miodraga Kostića, poroča Forbes Srbija.

Sprememba je vidna v srbskem registru dejanskih lastnikov. Kostić je sicer dejaven tudi v Sloveniji, kjer prek ciprske družbe Agri Europe obvladuje Gorenjsko banko. Pri nas ima še več naložb v nepremičnine.

“Dokončnih načrtov glede premoženja nimamo”

Batting, katerega direktor je po ciprskem poslovnem registru Luka Bjeković, sicer šef MK Energy in vodja področja za združitve in prevzeme pri MK Group, je pred dvema letoma prevzel Zavod za razvoj mesta. Slednji je bil formalni lastnik kompleksa nekdanjega jugoslovanskega industrijskega velikana.

Prevzem so za Forbes Srbija potrdili tudi v MK Group. Industrijo motorjev Rakovica so kupili od poslovneža Zvonka Gobeljića, ki je premoženje obvladoval prek podjetja Ekstra-pet.

Na vprašanje, kakšne načrte imajo s premoženjem nekoč znanega proizvajalca traktorjev in kmetijske mehanizacije, so v Kostićevem holdingu odgovorili: “V tem trenutku dokončnih načrtov glede premoženja, ki je pripadalo Industriji motorjev Rakovica, nimamo. Ko bomo imeli informacije, ki bodo pomembne za javnost, jih bomo pravočasno delili z vami, kot je bila do sedaj praksa pri poslovnih načrtih.”

Družbo pred petimi leti kupili iz stečaja

Industrijo motorjev Rakovica je leta 2019 kot pravno osebo iz stečaja kupil konzorcij dveh podjetij, na čelu katerih je bil takrat Gobeljić. Gre za že omenjeni Zavod za razvoj mesta in podjetje Hempro AD, piše Forbes Srbija.

Podjetje je bilo v stečaju ocenjeno na 2,9 milijarde dinarjev, a odbor upnikov tega delniške družbe je sprejel ponudbo Gobeljićevih podjetij v višini 1,1 milijarde dinarjev (po trenutnem tečaju 9,4 milijona evrov).

Novi lastniki so najprej spremenili pravno obliko podjetja in ga iz delniške družbe spremenili v družbo z omejeno odgovornostjo, imenovano IMR. Ta je prenehal obstajati že nekaj mesecev kasneje, junija 2020, ko so družbo pripojili Zavodu za gradnjo mesta.

Gobeljić od samega začetka ni imel obveznosti vzdrževanja proizvodnje oziroma nadaljevanja dejavnosti v podjetju, ki je nekoč zaposlovalo več kot 7.000 ljudi in imelo v lasti 47 objektov, oziroma okoli 75.000 kvadratnih metrov proizvodnih hal in skladišč.