Lastnik Facebooka se z 200 milijardami dolarjev vzpenja po lestvici najbogatejših

Posel Forbes Slovenija 30. septembra, 2024 17.17
featured image

Zahvaljujoč rasti delnice podjetja Meta, ki je na rekordni ravni, je Mark Zuckerberg letos svojemu premoženju dodal dobrih 70 milijard dolarjev.

30. septembra, 2024 17.17

Premoženje Marka Zuckerberga, ustanovitelja podjetja Meta, ki ima v lasti družbeni omrežji Facebook in Instagram, je prvič doslej preseglo mejo 200 milijard dolarjev, za kar je zaslužna letošnja več kot 60-odstotna rast Metine delnice in Zuckerbergova sprva dvomljiva stava na tako imenovano metavesolje (metaverse, angl.), poroča Bloomberg.

Zuckerbergovo premoženje se je v manj kot dveh letih povečalo za šestkrat in vrh doseglo pri 201 milijardi dolarjev, po podatkih Bloombergovega indeksa milijarderjev. S tem je lastnik Facebooka četrti najbogatejši Zemljan, za prvim možem Tesle in SpaceX Elonom Muskom, ustanoviteljem Amazona Jeffom Bezosom in direktorjem luksuznega koncerna LVMH Bernardom Arnaultom.

Delnica Mete je v sredo dosegla rekord pri 567 dolarjih po 64-odstotni rasti od začetka leta. To je Zuckerbergu, ki ima v podjetju 13-odstotni lastniški delež, premoženje povečalo za 73 milijard dolarjev.

Očala za virtualno resničnost Orion
Očala za virtualno resničnost Orion so najnovejši Metin izdelek (Foto: PROFIMEDIA)

Hiter obrat

Še leta 2022 je situacija izgledala manj rožnato. Takrat je Zuckerberg spremenil ime svojega krovnega podjetja iz Facebook v Meta in uvedel velike spremembe, vključno z velikimi naložbami v metavesolje in izdelke, kot so očala za virtualno ali obogateno resničnost.

Ker se je osrednji posel družbenih omrežij v tistem času spopadal s hudo konkurenco novih platform, kot je TikTok, je delnica padala in Zuckerbergovo premoženje oklestila za kar 100 milijard dolarjev.

Od takrat je podjetje odpustilo tisoče zaposlenih in delovno silo zmanjšalo za četrtino. Meta je izplačala tudi prvo dividendo in napovedala za 50 milijard dolarjev odkupov lastnih delnic. Zdaj so analitiki mnenja, da je bil obrat z družbenih omrežij na opremo za virtualno resničnost dobra ideja.