Krka bo v Genomski dolini gradila svojo drugo tovarno zunaj EU

featured image

Krka bo v Hyderabadu v Indiji skupaj z indijskim podjetjem Laurus gradila novo tovarno zdravil. Ta bo predvidoma končana v dveh letih.

17. februarja, 2025 04.58

Novomeška Krka je oktobra lani vplačala 2,5 milijona evrov začetnega kapitala v skupno podjetje z indijskim podjetjem Laurus, ki bo v Indiji gradilo novo tovarno.

Naložba v novo tovarno bo izvedena prek skupnega podjetja s sedežem v Hyderabadu, v katerem ima Krka 51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega. Skupno podjetje bo dobavljalo zdravila tako na indijski trg kot na druge trge zunaj Evropske unije, na katerih Krka in Laurus s svojimi končnimi izdelki še nista prisotna, odgovarjajo iz Krkine službe za odnose z javnostmi. Indijski partner za Krko že proizvaja izdelke, ki jih ta izvaža na nekatere svoje trge.

Partnerja sta skupno podjetje z imenom Krka Pharma ustanovila aprila lani v Hyderabadu, kot direktor je na spletni strani Krke naveden Boštjan Perše. V začetku oktobra je Krka vplačala 2,5 milijona evrov ustanovitvenega kapitala, sodeč po zadnjem poslovnem poročilu. V prvem letošnjem polletju pa naj bi se začela gradnja. Letos naj bi po besedah predsednika uprave Jožeta Colariča v projekt vložili vsaj 30 milijonov evrov, je dolgoletni šef Krke dejal na predstavitvi lanskih poslovnih rezultatov.

Lani je sicer novomeški farmacevt za naložbe v lastne razvojne, proizvodne in infrastrukturne zmogljivosti namenil okrog 130 milijonov evrov, letos načrtujejo 150 milijonov evrov. Proizvodnja Krkinih zdravil je doslej poleg Slovenije potekala še v Rusiji, ki je za Krko največje tržišče, na Poljskem, Hrvaškem in v Nemčiji.

Proizvodnja zdravil Krka v Novem Mestu
Krka zdravila proizvaja v Sloveniji, Rusiji, na Poljskem, Hrvaškem in v Nemčiji, čez dve leti bo na ta seznam predvidoma dodala še Indijo (Foto: Tina Kosec/BOBO)

Indijsko farmacevtsko središče

Indijska zvezna država Telangana, katere glavno mesto je Hyderabad, se hitro uveljavlja kot središče farmacevtske proizvodnje, medtem ko Indija privablja vse več tujih naložb od evropskih farmacevtskih velikanov. Osrednjo vlogo pri tem igra proizvodni grozd na obrobju Hyderabada, ki se po zgledu ameriške Silicijeve doline imenuje Genomska dolina (Genome Valley, angl.).

Po poročanju indijskih medijev naj bi skupna naložba Krke in Laurusa znašala 220 milijonov evrov in na lokaciji skupaj z novim razvojnim centrom, ki ga gradi Laurus, ustvarila 2.800 novih delovnih mest. Projekte na območju razvijajo ali širijo tudi švicarski Phering Pharma, nemški DFE Pharma in ameriški Vivant Pharma, piše farmacevtski portal medija India Times.

Julija lani je tudi francoski multinacionalni farmacevt Sanofi napovedal 400 milijonov evrov težko naložbo v nov proizvodni center v Hyderabadu. Danski Novo Nordisk, ki je znan po svojih zdravilih proti diabetesu in debelosti Ozempic in Wegovy, pa je oktobra sklenil sodelovanje z indijskimi podjetji s področja umetne inteligence in letos načrtuje dodatno zaposlovanje v državi za namene obdelave podatkov kliničnih preiskav. V državi delujejo tudi britanska Astra Zeneca in GlaxoSmithKline (GSK) ter švicarski Roche.

Indija sicer velja za vodilno proizvajalko generičnih zdravil, ki so po podatkih Fitcha predlani zavzela slabo tretjino 1.500 milijard dolarjev velikega trga farmacije. Indija pomeni slabo desetino globalnega trga generičnih zdravil.

Zdravilo za sladkorno bolezen ozempic
Danski Novo Nordisk bo v Indiji zaposloval kadre na področju umetne inteligence in obdelave podatkov (Foto: PROFIMEDIA)

Postopen razvoj dejavnosti

“Razvoj poslovnih dejavnosti v novem podjetju bo postopen,” so nam povedali pri Krki. “Posli obeh, Krke in Laurusa, se dopolnjujejo, zato verjamemo, da bo skupno podjetje prineslo sinergijske učinke in obema podjetjema omogočilo nove priložnosti, vstop na nove trge in utrjevanje položaja med vodilnimi dobavitelji farmacevtskih izdelkov na mednarodnem trgu,” pravijo.

Krka na indijskem trgu, kjer je prisotna že 26 let, sodeluje s številnimi indijskimi podjetji, od katerih predvsem nabavlja učinkovine in surovine za proizvodnjo zdravil, pojasnjujejo v družbi. Leta 2000 je novomeški farmacevt v Bangaloreju odprl tudi svoje predstavništvo, ki ga vodi Boštjan Podkrižnik.

Farmacevt sicer najmanjši delež prihodkov ustvari na tako imenovanih čezmorskih tržiščih. V prvih devetih mesecih lanskega leta je Krka na teh trgih ustvarila 56,6 milijona evrov prihodkov od skupnih 1,4 milijarde evrov. Prodaja na trgih Daljnega vzhoda in Afrike, ki vključuje Indijo, je znašala dobrih 27 milijonov evrov. Za primerjavo, v istem obdobju je Krka v Rusiji ustvarila 282 milijonov evrov prihodkov, na drugem največjem trgu, na Poljskem, pa 160 milijonov evrov.

Kaj se medtem dogaja z gradnjo tovarne v Krškem, ki bi jo morala Krka začeti graditi že leta 2023? Kot pojasnjujejo v družbi, je naložba za nekaj let odložena. Dodajajo pa, da je na lokaciji do maja letos predvidena izgradnja čistilne naprave.