Kongo z drastičnim ukrepom dvignil cene ene ključnih surovin. Se bodo obdržale?

Posel Forbes Slovenija 26. marca, 2025 14.44
featured image

Demokratična republika Kongo je z 22. februarjem za štiri mesece zaustavila izvoz kobalta. Ukrep je sledil zgodovinskemu padcu cen te surovine.

26. marca, 2025 14.44

Cene kobalta, ključne surovine za proizvodnjo baterij za električna vozila in mobilne telefone, so zaradi šibkega povpraševanja proizvajalcev avtomobilov prejšnji mesec padle na zgodovinsko nizko raven. K temu je prispevala tudi povečana proizvodnja bakra in niklja, katerih stranski proizvod je kobalt, je poročal Reuters.

Cena kobalta na londonski borzi kovin (LME) je konec februarja dosegla 21.000 dolarjev na metrično tono, kar je najnižja raven od leta 2010. Kobalt je rekordno ceno dosegel aprila 2022, ko je znašala 82.000 dolarjev na metrično tono, nato pa je ta začela postopoma upadati.

Demokratična republika Kongo, največja svetovna proizvajalka kobalta, pa je prejšnji mesec v želji, da obrne negativni trend, sprejela odločitev, da bo zaradi presežka proizvodnje zaustavila izvoz kobalta, sprva za obdobje štirih mesecev. Prepoved velja od 22. februarja, po pisanju Reutersa pa bi jo lahko še podaljšali.

Cena kobalta poskočila za skoraj polovico

Mesec pozneje je videti, da je trg res nekoliko okreval, saj se je cena kobalta na LME v začetku tedna povzdignila na okoli 35.000 dolarjev na metrično tono. S tem je dosegla najvišjo raven v zadnjih 12 mesecih in zabeležila skoraj 50-odstotno rast v primerjavi z začetkom leta. Do danes se je le rahlo spustila na približno 33.600 dolarjev na metrično tono.

Začasna prepoved pa ni dovolj za omejitev pretoka kovine na trg in verjetno ne bo imela trajnega vpliva na cene, ki bodo po pričakovanjih še naprej upadale, ko bodo podjetja sprostila zaloge kovine, so za Reuters povedali analitiki. Prejšnji poskusi vlade, da bi prepričala rudarska podjetja, naj prostovoljno zmanjšajo pretok kovine na mednarodni trg, niso bili upoštevani, so dejali viri.

Tudi kongovska vlada se očitno zaveda, da prepoved izvoza ponuja le začasno olajšanje. Zato že razmišlja tudi o uvedbi dvodelnih kvot za kobalt, o katerih bo še razpravljala med zaustavitvijo izvoza. Prvi del kvot bi bil osredotočen na izvoz, drugi pa na lokalno preoblikovanje surovine, je bilo navedeno v vladnih dokumentih, ki jih je pregledal Reuters.

Pri upravljanju svetovne ponudbe in zalog ter oblikovanju cen kobalta namerava Demokratična republika Kongo sodelovati z Indonezijo, drugo največjo proizvajalko kobalta, je pred dnevi povedala kongovska premierka Judith Tuluka Suminwa. Pogovori so v začetni fazi.

Stranski proizvod cvetoče proizvodnje bakra in niklja

Velika težava je v tem, da 98 odstotkov kobalta na svetu nastane kot stranski proizvod niklja ali bakra, kar pomeni, da kovina nima samoregulativnega mehanizma ponudbe. Proizvodnja tako še naprej cveti zaradi naraščajoče proizvodnje niklja v Indoneziji in bakra v Kongu.

Kitajska skupina CMOC Group je lani poročala o 55-odstotnem medletnem povečanju proizvodnje bakra v Kongu. Ob bakru je bilo tako proizvedenih dodatnih 60.000 ton kobalta, kar je preplavilo že tako zasičeni trg.

Štirimesečna prekinitev izvoza kobalta bo po navedbah analitikov, s katerimi se je pogovarjal Reuters, verjetno dosegla le kratkoročno spodbudo, ki ji bo sledil ponoven upad cen, ko se bo izvoz spet okrepil.

Šibko povpraševanje po električnih avtih

Svetovni presežek kobalta pa ni le posledica prevelike ponudbe. Razlog je tudi manjše povpraševanje po baterijah za električna vozila. Trg električnih vozil še naprej raste, vendar se poraba kobalta ne povečuje vzporedno, saj proizvajalci avtomobilov spreminjajo kemijske sestave baterij na formule z nizko vsebnostjo kobalta ali brez njega.

Trenutna strma rast cene kobalta je morda dobra novica za kongovsko vlado, dolgoročno pa bo le še utrdila mnenje, da kobalt ni kovina, na katero bi lahko stavili pri energetski tranziciji v prihodnosti, še piše Reuters.

Demokratična republika Kongo je največja svetovna proizvajalka in izvoznica kobalta. Lani je po ocenah, ki jih navaja Statista, proizvedla okoli 220.000 metričnih ton kobalta, kar je skoraj tri četrtine vse svetovne proizvodnje. Izvoz kobalta je tudi največji vir prihodkov zunanje trgovine te države.