Konec zgodbe, ki jo je slavni modni velikan pisal na Hrvaškem

Umik proizvodnje Benettona s Hrvaške je posledica drastičnega prestrukturiranja koncerna, ki se je v zadnjih letih znašel v težavah.
Italijanski proizvajalec oblačil Benetton po tem, ko je januarja že odpustil več kot 260 zaposlenih v svojem obratu v hrvaškem Osijeku, zdaj tam prodaja celoten kompleks. Prodaja premoženja pomeni, da je to konec za Benettonovo proizvodnjo na Hrvaškem, ki je trajala 25 let, poroča Poslovni dnevnik.
Hrvaško podjetje italijanske modne hiše Benetton Tekstil prek oglasa zbira potencialne kupce za celoten kompleks v industrijski coni Osijek, ki vključuje poslovno stavbo in številne druge objekte ter skupaj obsega skoraj 82 tisoč kvadratnih metrov. Cena, ki jo zanj želi, ni znana.
Prestrukturiranje, v katerem ni prostora za Hrvaško
Benetton se s proizvodnjo dokončno umika s Hrvaške zaradi težav, ki jih ima ta koncern na svetovni ravni. Zatekli so se k drastičnemu prestrukturiranju, bistveno večjemu od prvotno napovedanega pred letom dni. Po svetu zapirajo kar 500 trgovin.
Ustanovitelj Luciano Benetton je konec lanskega leta dejal, da bo za ponovni zagon Benettona, v katerem očitno ne bo prostora za Hrvaško, potrebna drastična žrtev celotne skupine. Čeprav so sprva nameravali na račun zapiranja na Hrvaškem okrepiti proizvodnjo v Srbiji, kjer so razmere ugodnejše, so tudi tam morali zmanjšati stroške.
Osiješki Benetton še ni sprožil zaprtja podjetja. Lanski poslovni rezultati še niso znani, vendar v zadnjih petih letih beleži izgube, prihodki in število zaposlenih pa stalno upadajo. Podobno stanje je tudi na ravni koncerna.
Na dno potegnil tudi daruvarsko Leonardo
Kriza v Benettonu je za seboj povlekla še eno podjetje. V Daruvarju se je lani jeseni zaprla manjša tekstilna tovarna podjetja Leonarda, ki je trenutno v stečajnem postopku. Zaprtje je bilo posledica ustavitve naročil glavnega naročnika, na katerega se je Leonarda zanašala, in ta naročnik je bil Benetton.
Benetton je na Hrvaškem nekoč izdeloval oblačila v dveh tovarnah, v Osijeku in Labinu. V slednjem je proizvodnjo opustil že pred desetimi leti. Prihod italijanskega velikana je med lokalnimi prebivalci sprožal veliko nezadovoljstva zaradi morebitnega onesnaževanja okolja.
Medtem so se v svetovni modni industriji pojavili novi močni igralci, ki resno ogrožajo Benettonov tržni delež, a le redki imajo proizvodnjo v Evropi. Da bi obrat v Osijeku zdaj prevzelo drugo podjetje v tekstilni industriji, ki je v Evropi v veliki krizi, je malo verjetno, še piše Poslovni dnevnik.